Kabızlığa Karşı Lavman Nasıl Uygulanır?

Kabızlık yenilmiş olan yiyeceklerin öğütülerek kalın bağırsağa aktarılması, fakat buradan dışarıya dışkı olarak atılamaması durumudur. Zaman geçtikçe dışkı kalın bağırsakta sertleşir ve yer edinir. Bu durumda da büyük tuvaleti yapmak imkânsız bir hal alır. İşte bu durumlar için tıbbi bir uygulama olarak lavman önerilir. Lavman içerisinde kayganlaştırıcı bir sıvı barındıran likit bir ilaç olarak düşünülebilir. Anüsten içeriye salınarak doğrudan kalın bağırsağa ulaşır ve dışkının çıkmasını sağlar.

Lavman Nedir? Ne İşe Yarar?

Bağırsakların temizlenmesi için özel olarak üretilmiş bir solüsyon olan lavman likit bir bileşen yapıya sahiptir. Rektumun içerisine enjekte edilecek bir tüple üretilir. Rektumun ucuna gelen kısım rektumu genişlettiğinden dolayı tüpün içerisindeki sıvı direkt olarak kalın bağırsaklara ulaşır.

Solüsyonun etki süresi ise yaklaşık olarak 2 dakikadır. Bazı kişilerde bu süre 5 dakikaya kadar uzayabilir. Ancak 2-5 dakika arasında mutlak suretle kalın bağırsağın tamamıyla boşalmasına sebep olur. Tabii ki kabızlık sorunu yaşayanlar, tuvalete çıkmakta zorluk çekenler ve sert dışkılayanlar için lavman adeta bir mucizedir. Yine de bu mucizevi etkiyi çok sık tecrübe etmek kalın bağırsağın yapısını bozabilir.

Gerek dehidrasyona sebep olması sebebiyle vücudun susuz kalmasına, gerekse bağırsağı sarmalayan flora yapısının bozulmasına neden olduğundan sık uygulanması tavsiye edilmez. Her ne kadar kabızlığa karşı çok etkili olsa da sürekli lavman kullanmak bir noktadan sonra bağırsak dokusundaki tahribat ve lavmanın içerisindeki solüsyona karşı gelişen direnç sebebiyle etkisizleşmeye başlayabilir.

Evde Lavman Nasıl Yapılır?

Lavman evde de uygulanabilen ve kişinin kendi kendine yapabileceği bir uygulamadır. Bu sebeple eczanelerde de lavman seti satılmaktadır. Temin ettikten sonra kullanım talimatları hali hazırda kutu içerisinde bulunmaktadır. Kollarını aşağıya doğru omuz yordamıyla iterek arkasına eriştirebilecek her yetişkinin kendine lavman uygulaması mümkündür. Aynı zamanda birinden yardım da istenebilir.

Lavman seti içerisinde hortum, torba ve kanca gibi aparatlar gerekli görüldüğü durumlarda kullanılabilir. Genellikle bir tüp içerisindeki solüsyon evde bulunan birisinin yardımıyla rektumdan içeriye salınmak suretiyle uygulanabilir. Maksimum 5 dakika içerisinde de kalın bağırsakta katılaşmış ve dışkılanamayan her ne varsa boşaltılır.

Lavman Hangi Durumlarda Zorunludur?

Kabızlık her ne kadar lavman için en önemli sebep gibi görünse de aslında pek çok aşamada lavman uygulaması zorunluluğa tabidir. Tıbbi açıdan lavman uygulanması gereken durumlar şu şekildedir.

Cerrahi Operasyon

Cerrahi operasyon öncesinde bağırsakların boşaltılması tamamıyla narkoz etkisindeyken olabilecek dışkılama durumlarının önüne geçer. Ayrıca rektum, kolon veya bağırsak odaklı ameliyatlarda da bağırsakların boş olması gerekir. Bu nedenle ameliyat öncesinde lavman uygulanır.

Kolonoskopi

Kolonoskopi bir endoskopi türü olup rektumdan girilerek bağırsakların izlenmesi işlemidir. Dolayısıyla bağırsakların temiz olması gerektiği için öncesinde lavman uygulanır.

Kanser Testleri

Aslında halk arasında kolon röntgeni olarak da anılan, bir diğer ismi ise baryum lavmanı olan bu tarama gayet standart bir temele dayanır. Bağırsakta var olabilecek anomalileri görmek için röntgende görünebilecek sıvı solüsyon lavman ile rektumdan bağırsaklara gönderilir. Ardından ise görüntüleme başlar ve kanser taraması yapılmış olur.

İlaç Tedavileri

Özellikle iltihaplı olan bağırsak hastalıklarında ilacın kan damarlarından hızlı bir biçimde dağılarak tüm vücuda ulaşabilmesi için lavman uygulanmaktadır.

Kabızlık

Uzun süreli dışkılayamama problemi ile başvuran hastalara lavman uygulanmaktadır. Bu bağırsakların kısa sürede boşalmasını, gaz şişkinliğini ve olası bağırsak komplikasyonlarını önler. Aynı zamanda kabızlıktan doğan rahatsızlığı geçirdiği için zor dışkılayanlar belli periyotlarda lavman yaptırabilir.

36121