Bisiklet Sürerek Kilo Verilir Mi?

Kilo vermek isteyenlerin pek çok farklı yöntem denedikleri ve bazı yöntemleri daha faydalı buldukları kesin. Bunlardan birisi olarak da bisiklet sürmek ele alınabilir. Örneğin bisiklet sürerek kilo verilir mi sorusu çok sık gündeme geliyor. Alanında uzman olan Dr. Sena Türkoğlu ise bu soruyu kilo vermek isteyenler için açıklığa kavuşturuyor.

Bisiklet sürerek kilo verir miyim diyenlere Dr. Sena Türkoğlu kilo verme aktivitesi için bisiklet sürmenin pozitif etkilerinden söz ediyor. Kilo vermeye yardımcı yöntemlerden birisi olarak görülen bisiklet sürmenin aynı zamanda sağlıklı yaşam için de çok önemli bir kriter olduğunu vurguluyor. Çünkü bisiklet sürerken metabolizmamız daha sağlıklı çalışıyor, sırt ağrısı gibi sorunların giderilmesi mümkün oluyor ve şişmanlık gibi durumlardan kurtulabilmek için kalori yakımı gerçekleşiyor.

Aynı zamanda bisiklet sürmenin yüksek tansiyon ve benzer metabolizma kaynaklı hastalıklarda da önleyici bir etkiye dönüştüğünü vurgulamak gerekiyor. Kasları güçlendirmesi, daha fazla kilo alımı olmaması için uygun kalori miktarını yakması, düzenli olarak sürüldüğünde kilo kontrolü için en doğru seçeneğe dönüşmesi yadsınamaz gerçekler arasındadır. Bir saat bisiklet pedalı çevirmenin insan vücudunda 600 kalori yakmaya sebep olduğunu hatırlatmak gerek.

Aerobik egzersizler arasında gösterilen bisiklet sürmek aslında tek bir kas grubunu hedef almayan, çok daha temel ve genel bir egzersiz aktivitesidir. Dolayısıyla spor yapmaya vakti olmadığını düşünenler, egzersiz programlarını yorucu bulanlar gün içerisinde 1-2 saat düzenli bisiklet sürerek forma girebilirler.

Bisiklet Sürmenin Zayıflamaya Etkisi

Bisiklete binmenin faydaları oldukça fazla iken yalnızca zayıflama odaklı bakıldığında da pek çok açıdan olumlu sonuçlarla karşılaşılabiliyor.

  • Pedal çevirme hareketi gerek evde bulunan aerobik bisikletlerde gerekse normal bisikletlerde aynı mantığa dayanır. Buna göre her pedal çeviriş karın kaslarını çalıştırır. Dolayısıyla bacak kasları da her zaman aktif olarak çalışır. Bölgesel zayıflama ve kas kütlesini arttırma aşamasında faydalıdır.
  • Yorucu bir egzersiz programı olmamasına karşılık metabolizmayı inanılmaz derecede hızlandırır.
  • Kısa sürede zayıflamak isteyenler için hızlı bir kalori yakma aracıdır. 1 saatlik bisiklet sürmenin karşılığı 600 kaloridir.
  • Kas kütlesi arttıkça kilo alımı daha kontrollü olur ve kilo vereceğiniz zaman da daha hızlı kilo verebilirsiniz. Bacak kaslarını fazlasıyla geliştirmesi bu aşamada size yardımcı olur.
  • Kardiyo egzersizleri arasında en tercih edilenlerden birisi bisiklet sürmektir.
  • Basenlerini eritmek isteyenlere özellikle bisiklet egzersizi yazılabilir. Çünkü basen ve kalça bölgesi bisiklet üzerinde daima hareket halindedir. Bölgesel zayıflamaya etkisi büyüktür.

Bazı insanlar yaşadıkları fizyolojik sorunlardan dolayı pek çok egzersizi yapamamaktan yakınırlar. Oysa bisiklet sürmek sırtında osteoartrit olan birisi için bile güçlü bir kardiyo programıdır.

Aynı zamanda American College of Sports Medicine tarafından insan sağlığı için verilen önerilerde haftanın 5 gününü 30 dakika yoğun kardiyo yaparak geçirmek yer alır. Bunun alternatifi ise haftanın 3 gününde 20 dakika boyunca şiddetli kardiyo yapmaktır. Her iki koşulda da kardiyo egzersizi için bisiklet tercih edilebilir.

Bisiklet Sürerek Göbeği Eritmek Mümkün Müdür?

Her ne kadar aşırı kilolarından kurtulmak isteyen insanlar görsek de asıl büyük kitle göbeğini eritmek isteyenlerdir. Bilhassa erkeklerin yoğunlukta olduğu bu kitlede bisiklet sürerek göbek erir mi gibi sorular çok sık gündem olabiliyor.

Bu soruyu diyetisyen Nimet Petek olumlu şekilde cevaplıyor. Aynı zamanda karın egzersizleri göbeğini eritmek isteyenlere çok tavsiye edilse de aslında o kadar etkili olamayabiliyor. Bunun yerine yüzme gibi, bisiklet sürmek gibi, tempolu koşu gibi aerobik egzersizler var olan göbek yağlarını yakmanın en etkili yolu olarak görülüyor.

Aynı soruya uzman diyetisyen Deniz Berksoy ise haftalık egzersiz önerisiyle yanıt veriyor. Bisiklet sürmenin göbeği eritmek için etkili olduğunu dile getiren Deniz Berksoy haftanın 2 gününde yarım saat yürüyüş önerirken haftanın kalan günlerinden ikisinde de 20 dakika bisiklet sürmeyi tavsiye ediyor.

33049