K Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler

K harfiyle başlayan 15 tane ülke mevcuttur. Bazılarının ismini hiç duymamış olsanız da biz bu ülkelerin; başkentleri, yüz ölçümleri, komşuları hakkında bilgileri sizler için derledik.

Bu içerikte ve K Harfiyle Başlayan Ülkeler Ülkeler ve Başkentleri K Harfiyle Başlayan Başkentler Ülke Bilgileri detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Baş harfi K olan ülkeler ve başkentleri nerelerdir?

Ülkelerin başkentlerini öğrenmek genel kültürünüzü artıracağı gibi bulmacalarda da imdadınıza yetişecektir. Kim milyoner olmak ister yarışmasına katılırsanız da büyük faydasını görürsünüz.

K
K Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler
 • Kamboçya Başkenti: Phnom Penh
 • Kamerun Başkenti: Yaunde
 • Kanada Başkenti: Ottawa
 • Karadağ Başkenti: Podgorica
 • Katar Başkenti: Doha 
 • Kazakistan Başkenti: Astana
 • Kenya Başkenti: Nairobi
 • Kıbrıs Başkenti: Lefkoşa
 • Kırgızistan Başkenti: Bişkek
 • Kolombiya Başkenti: Bogota 
 • Kosova Başkenti: Pristina
 • Kosta Rika Başkenti: San José
 • Kuveyt Başkenti: Kuwait City
 • Kuzey Mariana Adaları Başkenti: Saipan
 • Küba Başkenti: Havana

K harfiyle başlayan ülkeler hakkında bilmeniz gerekenler

Kamboçya

Kamboçya, Tayland körfezinde Çinhindi yarımadasında bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 181.040 km² ve toplam 443 km sahil şeridi vardır. Kamboçya Asya’daki en büyük 25. ülke ve dünya çapında 90. sırada yer alan alan açısından. Sakinlerin önemli bir kısmı (% 75) kırsal nüfusa aittir.

Kamboçya, deniz seviyesinden ortalama 126 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Phnom Aural) 1.810 metredir. Ülkenin 61 tane adası mevcut ve açık denizde Laos, Tayland ve Vietnam ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Kamerun

Kamerun, Orta Afrika’da Gine Körfezi’nde yer alan bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 475.440 km² (183.568 mi²) ve toplam sahil şeridi 402 km’dir. Kamerun Afrika’nın en büyük 24. ülkesi ve dünya çapında kapladığı alan açısında 54. sırada yer alır. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (% 58) şehirlerde yaşıyor. Douala’da her onuncu sakinden biri yalnız yaşıyor.

Kamerun, deniz seviyesinden ortalama 667 metre yükseklikte yer almaktadır. En yüksek dağ zirvesi (Fako) 4.095 metredir. Ülkenin yaklaşık 10 adası mevcuttur. Orta Afrika, Çad, Kongo, Ekvator Ginesi, Gabon ve Nijerya ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Kanada

Kanada, Kuzey Amerika’da, Kuzey Kutbu’nun engebeli ada bölgelerinden oluşan, ABD ile Grönland arasında yer alan bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 9.984.670 km² ve toplam sahil şeridi 202.080 km’dir. Bu arazi alanı Amerika Birleşik Devletleri’nden sadece biraz daha büyüktür. Bu da Kanada’yı Rusya’dan sonra dünyanın ikinci büyük ülkesi yapar. Km² başına 3,8 kişi ile dünyadaki en seyrek nüfuslu ülkelerden biridir. Sakinlerin son derece yüksek bir oranı (% 82) kentsel nüfusa aittir.

Kanada, olağanüstü geniş alanı üzerinde sayısız coğrafi bölgeye ayrılmıştır. Ortalama yükseklik deniz seviyesinden 487 m’dir. En yüksek dağ zirvesi (Logan Dağı) 5,959 metredir. Ülke, açık denizde çoğunlukla ıssız 52.455 adaya sahip. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada’nın tek doğrudan komşu ülkesidir.

Karadağ

Karadağ, doğu Adriyatik kıyısında bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 13.810 km²  ve toplam kıyı şeridi 294 km’dir. Karadağ, bölgelere göre Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biridir ve dünya çapında 162. sırada yer almaktadır. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (% 68) şehirlerde yaşıyor. Neredeyse her üç sakinden biri Podgorica’da yaşıyor.

Karadağ, deniz seviyesinden ortalama 1086 metre yükseklikte nispeten yüksektir. En yüksek dağ zirvesi (Zla Kolata) 2.534 metredir. Ülkenin adası açık denizde Arnavutluk, Bosna Hersek, Hırvatistan , Kosova ve Sırbistan ile doğrudan ulusal sınırlar bulunmaktadır.

Katar

Katar, Basra Körfezi’nde bir yarımada üzerinde yer alan bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 11.610 km²  ve toplam 563 km sahil şeridi vardır. Katar, bölgelere göre Asya’daki en küçük ülkelerden biri ve dünya çapında 165. sırada yer alıyor. Ülkedeki kentleşme o kadar ilerledi ki, tüm sakinler artık kentsel nüfusun bir parçası olarak sayılıyor. Her beş kişiden fazlası Ar Rayyan’da yaşıyor.

Deniz seviyesinden ortalama sadece 28 m yükseklikte olan Katar, dünyanın en alçak ülkelerinden biridir. En yüksek yükseklik (Qurain Abu l-Baul) sadece 103 metreye ulaşır. Ülkenin adası açık denizde Suudi Arabistan, Katar’a doğrudan komşu olan tek ülkedir.

Kazakistan

Kazakistan, Hazar Denizi’nin doğusunda, Avrupa sınırında, denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 2.724.902 km²’dir. Yüzölçümü bakımından Kazakistan, Asya’nın Çin ve Hindistan’dan, dünyanın ise dokuzuncu büyük ülkesidir. Km² başına 7,0 kişi ile dünyadaki en seyrek nüfuslu ülkelerden biridir. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (% 58) şehirlerde yaşıyor. Her onda biri Almatı’da yalnız yaşıyor

Kazakistan, deniz seviyesinden ortalama 387 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Khan Tängiri Shyngy) 7.010 metredir. Açık denize erişim yoktur. Çin, Kırgızistan, Rusya, Türkmenistan ve Özbekistan ile doğrudan ulusal sınırlar bulunmaktadır.

Kenya

Kenya, Hint Okyanusu’nun Doğu Afrika kıyısında bir ülkedir. Arazi toplam 580.370 km² alana ve toplam 536 km kıyı şeridine sahiptir. Kenya Afrika’nın 23. büyük ülkesi ve alan bakımından dünya çapında 48. sırada yer alıyor. Nüfusun çoğu (% 72) kırsal bölgelerde yaşamaktadır.

Kenya, deniz seviyesinden ortalama 762 metre yükseklikte yer almaktadır. En yüksek dağ zirvesi (Kirinyaga’daki Kenya Dağı) 5,199 metredir. Ülkenin yaklaşık 40 adası mevcuttur. Etiyopya, Somali, Güney Sudan, Tanzanya ve Uganda ile doğrudan ulusal sınırlar bulunmaktadır.

Kıbrıs

Kıbrıs, büyük bir adanın ülkenin büyük bir kısmı ile birlikte. Ada devleti Doğu Akdeniz’de yer almaktadır. Arazinin toplam alanı 9.250 km² ve toplam sahil şeridi 648 km’dir. Böylece Kıbrıs, bölgelere göre Asya’daki en küçük ülkelerden biri ve dünya çapında 170. sırada yer alıyor. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (% 67) şehirlerde yaşıyor. Her dokuz sakinden biri sadece Limasol’da yaşıyor.

Kıbrıs, deniz seviyesinden sadece 91 m ortalama yüksekliği ile çok derindir. En yüksek dağ zirvesi (Olympos) 1.951 metredir. Ada grubu yaklaşık 10 adadan oluşmaktadır. Türkiye, Kıbrıs’ın tek doğrudan komşu ülkesidir.

Kırgızistan

Kırgızistan, Orta Asya’da karayla çevrili bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 199.950 km²’dir. Kırgızistan, Asya’daki 23. büyük ülke ve dünya çapında alan açısından 87. Sırada yer alır. Nüfusun çoğu (% 63) kırsal bölgelerde yaşamaktadır.

Kırgızistan, deniz seviyesinden ortalama 2988 m yükseklikte yer alır ve bu nedenle dünyanın en yüksek ülkelerinden biridir. En yüksek dağ zirvesi (Dschengisch Tschokusu) 7.439 metredir. Açık denize erişim yoktur. Çin, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Kolombiya

Kolombiya, Güney Amerika’nın en kuzeyinde, Pasifik ve Karayipler’e erişimi olan bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 1.141.749 km² ve toplam kıyı şeridi 3.208 km’dir. Bu arazi alanı, Teksas alanının yaklaşık %164’üdür. Böylece Kolombiya, Amerika’nın en büyük ülkelerinden biri ve dünyanın 26. büyük ülkesidir. Sakinlerin son derece yüksek bir oranı (% 82) kentsel nüfusa aittir. Her yedinci sakinden biri yalnız Bogota’da yaşıyor.

Kolombiya, deniz seviyesinden ortalama 593 metre yükseklikte yer almaktadır. En yüksek dağ zirvesi (Pico Cristóbal Colón) 5.775 metredir. Ülkede kısmen ıssız yaklaşık 270 ada var. Brezilya, Ekvador, Panama, Peru ve Venezuela ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Kosova

Kosova, güneydoğu Avrupa Balkanlar’da karayla çevrili bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 10.887 km²’dir. Kosova, bölgelere göre Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri ve dünya çapında 168. sırada yer alıyor. En yüksek dağ zirvesi (İeravica) 2.656 metredir. Açık denize erişim yoktur. Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Karadağ ve Sırbistan ile doğrudan ulusal sınırlar bulunmaktadır.

Kosta Rika

Kosta Rika, Orta Amerika’da Atlantik ve Pasifik arasında bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 51.100 km² ve toplam sahil şeridi 1.290 km’dir. Bu arazi alanı, Maryland bölgesinin yaklaşık %203’ü kadardır. Böylece Kosta Rika, Amerika Kıtası’ndaki 23. en büyük ülke ve dünya çapında kapladığı alan açısından 130. sırada yer alır. Sakinlerin istisnai yüksek bir oranı (% 81) kentsel nüfusa aittir.

Kosta Rika, deniz seviyesinden ortalama 746 metre yükseklikte yer almaktadır. En yüksek dağ zirvesi (Cerro Chirripó) 3.819 metredir. Ülkenin yaklaşık 120 adası mevcuttur. Nikaragua ve Panama ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Kuveyt

Kuveyt, Arap Yarımadası’nda, Basra Körfezi’nde yer alan bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 17.820 km² ve toplam kıyı şeridi 499 km’dir. Kuveyt, bölgelere göre Asya’daki en küçük ülkelerden biri ve dünya çapında 158. sırada yer alıyor. Ülkedeki kentleşme o kadar ilerledi ki, tüm sakinler artık kentsel nüfusun bir parçası olarak sayılıyor. Her 5 kişiden 3’ü Kuveyt şehrinde yaşıyor.

Kuveyt, deniz seviyesinden ortalama 108 metre yükseklikte nispeten düşüktür. Ülkenin en yüksek rakımı (Mutla Sırtı) 306 metredir. Ülkenin 9 tane adası var ve açık denizde Irak ve Suudi Arabistan ile doğrudan ulusal sınırlar vardır.

Kuzey Mariana Adaları

Kuzey Mariana Adaları, kuzeybatı Pasifik’te bir grup adadır. Cüce devletin toplam alanı yalnızca 460 km² ve toplam kıyı şeridi 1.482 km’dir. Kuzey Marianas, Okyanusya’daki onbirinci en küçük ülkedir ve dünyada 201. sıradadır. Ada grubu 15 adadan oluşmaktadır. Kuzey Mariana Adaları’nın doğrudan komşusu yoktur.

Küba

Küba, Karayip Denizi’nde bir ada devletidir. Arazinin toplam alanı 109.880 km² ve toplam kıyı şeridi 3.735 km’dir. Amerika kıtasında 19. en büyük ülke ve dünya çapında kapladığı alan bakımından 106. sırada yer alır. Sakinlerin önemli bir kısmı (% 77) kentsel nüfusa aittir. Neredeyse her beş kişiden biri Havana’da yaşıyor.

Küba, deniz seviyesinden ortalama 108 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Pico Turquino) 1.974 metredir. Ana adanın yanı sıra 4.194 daha küçük ada ülkeye aittir. Küba’nın doğrudan komşusu yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir