Jinekomasti Belası! Meme Büyümesini Önlemek için Tavsiyeler

Jinekomasti Belası! Meme Büyümesini Önlemek için Tavsiyeler. Jinekomasti, halk arasında “meme büyümesi” olarak da isimlendirilen ve oldukça yaygın görülen bir sorundur. Erkeklerin çok utandığı bir sorun olsa da bunun da çözümü var elbette.

Çağımızda özellikle ergenlik dönemindeki gençlerde yaygın görülen obezite sorunu, günümüzün en büyük problemlerinden biri olmakta kararlı. Obezite, genellikle fast food, abur cubur gıdalar ve hareketsiz yaşantının ön planda olduğu büyük bir problemdir. Pek çok bilinçli ebeveynler, diyetisyenler ve spor antrenörlerinden yardım alarak çocuklarına yardımcı olmaya çalışmaktadırlar. Olumlu sonuçlar alarak kilo veriyorlar, fakat bazıları önemli bir sorunla karşı karşıya geliyor: Göğüsleri kadın göğsü gibi görünmeye devam ediyor.

“Erkek memesi” olarak da bilinen jinekomasti, ergenlik yıllarında tavan yapan hormonal faaliyetler neticesinde, göğüs dokusunda meydana gelmektedir. Ergenlik dönemindekilerin yüzde 50’si bu sorunu yaşar ve ergenlik sonrası bir çoğunda hormonlar normal seviyelere gerilemesiyle yok olur.

Jinekomasti doktorları, vücudumuzun her dönem mükemmel bir şekilde hormon salgılamadığının altını çiziyor. Jinekomasti problemi, kontrolden çıkan hormonların, bazı bölgelerdeki dokuda fazlaca birikmesi olarak da bahsedebiliriz. Vücudunuzda östrojen ve testosteron birlikte salgılanır fakat ergenlik döneminde, östrojeni baskılayan yeterli düzeyde kas inşa eden serbest testosteron salgılayamayabilirsiniz. Oluşan dengesizlik sonucu glandüler doku meydana gelir. Doktorlar, ergenlik çağlarında bir çok çocuğun göğüslerinin şiştiğini, erginlik sonlarına doğru da küçülerek normale döndüğünden söz ederler ancak bu durum maalesef hepsi için aynı olamayabiliyor.

Jinekomasti  meme büyümesi

Fakat meme büyümesine sebep olan farklı etkenler de bulunuyor. Hatta erkeklerin yüzde 50’sinden fazlası bu sorunu yaşıyor da diyebiliriz. Bu erkeklerin bir bölümünde ergenlikten gelen jinekomasti kalıcı olurken, bir bölümünde kullandığı ilaçlar yüzünden bu problemle yüzleşmek zorunda kaldıkları bir gerçek. Bununla beraber şayet vücut yağ oranı da yüksekse, göğüsleri de bundan etkilenmesi kaçınılmaz oluyor.

Göğsünde doku yerine yağ olan, genel olarak fazla kilolu erkeklerde yalancı jinekomasti denilen durum görülebilir ve bu kişilerin göğüsleri yeni belirginleşen kadın memesine çok benzediğinden rahatsız edici olur. Düzenli egzersiz ile kilo vererek kolayca bu görüntüden kurtulmak son derece kolaydır.

Gerçek jinekomastinin çözümü için egzersiz ve diyet pek fayda etmediğini de belirtelim. Uzmanlar, “Eğer bir kere çıktıysa, artık onunla yaşamayı öğreneceksiniz. Bundan kurtulmanın tek yolu ameliyattır.” diyerek durumu özetliyor. Aynı zamanda bu ameliyatı olan hastaların genellikle fit erkekler olduğunu da belirtiyorlar. Yani bu sorunla karşılaşan bir çok erkek, üst üste giydiği tişört ve gömleklerle durumu kamufle etmeye çalışmakta ısrar ediyorlar. Devamlı göğüs egzersizleri yaparlar ve üstünü çıkarmak zorunda kalacağı her durumdan itinayla kaçınmaya dikkat ederler. Ameliyat kararı noktasında bireyin, bu görüntünün üstesinden gelecek kadar rahatsız olup olmadığına karar vermesi ile bir seçim yapması gerekiyor

Ameliyatlar, evresine göre değişmekle birlikte genel olarak çok küçük iki ila dört kesi ile tamamlanıyor. Memedeki yağ tabakası lazer sistemi ile egale ediliyor ve sonrasında meme bezi küçük kesilerden çıkarılıyor. Son adım olarak da, yine lazer ile deride sıkılaşma yapılıyor. Bu işlemden sonra kişinin, günlük yaşamına hızlı şekilde dönmesi de mümkündür.

Jinekomastiye Neden Olan Göğüs Şişiren İlaçlar

Jinekomastiye Neden Olan Göğüs Şişiren İlaçlar

American Family Physician dergisi, jinekomasti vakalarının yüzde 25’ine aşağıdaki etken maddeleri içeren ilaç gruplarının yol açtığını açıkladı.

  1. Anabolik steroidler
  2. Antidepresanlar (Paroksetin, fluoksetin – etken madde)
  3. Antipsikotikler (Risperidon – etken madde)
  4. Kolekterol ilaçları (Atorvastatin – etken madde)
  5. Saç dökülmesi tedavisi (Finasterid, minoksidil – etken madde)
  6. Reflü ilaçları (Simetidin – etken madde)
  7. Ülser ilaçları (Ranitidin – etken madde)
  8. ACE inhibitörleri
En Faydalı Göğüs Hareketi

En Faydalı Göğüs Hareketi

Özellikle göğüs bölgesindeki kasları belirginleştirmek ve yağlardan kurtulmaya neden olan anahtar hareket dumbbell bench press. Ellerinize birer dambıl alın ve sehpaya uzanarak çalışmaya başlayın. Kollarınızı düz tutarak ağırlıkları göğsünüzün üstünde yukarıya kaldırmaya çalışmalısınız. Hemen sonrasında dambılları göğsünüzün yanlarına doğru indirmelisiniz. Bir saniye bekledikten sonra tekrar kaldırmanız gerekiyor. Bu şekilde bir tekrarı tamamladınız ve yeniden başa dönebilirsiniz.

Jinekomasti için Ön Tarafını Düzleştir

Jinekomasti için Ön Tarafını Düzleştir

Bu dört aşamalı program yağlı göğüslerinizin boyutunu küçültmenize yardımcı olabilir;

jinekomasti kaloriyi kısın

Kaloriden Kısın

Öğünlerinizi azaltmak göğüslerinizin küçülmesine destek olabilir ama siz yine de abartmamaya çalışın. Zira düşük kaloriyle beslenmenin de bazı kötü yanları da vardır. Mesela açlık hormonal dengenizi bozabileceğinizden özenli davranmalısınız. Ve açlık döneminden sonra tekrar yemeye başlamak jinekomasti riskini artmanızda fayda sağlar. Uzmanlar, günlük aldığınız toplam kaloriyi 250-500 kalori kadar azaltmanızı, protein, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenizi tavsiye ediyorlar.

Postürünüzü Düzeltin

Öncelikle omuzları dik tutmamak, yumuşak olan göğsün daha da yumuşak durmasına neden olur. Antrenör Dean Somerset, omuzlarınızı geriye çekip vücudunuzu doğal konumunda tutabilmeniz için band pull-apart egzersizini tavsiye ediyor. Kollarınızı omuz genişliğinde açarak direnç bandını vücudunuzun önünde tutmaya çalışmalısınız. Bandı yanlara doğru çekerken göğüs kemiğinizi yukarıya kaldırmaya çalışın ve aynı anda omuz başlarınızı aşağıya indirmeyi deneyin. Bu egzersizi her gün (özellikle uzun süre hareketsiz kaldığınız günlerde) 10-12 tekrardan 3-4 set şeklinde uygulamalısınız.

İçkiye Dikkat Edin

Düzenli ve yüksek alkol tüketimi, testosteron seviyesini düşürücü etkisiyle jinekomastiye neden olabiliyor. Elbette bunda genetik faktörlerin etkisi çok büyük olacaktır. Her insanın hassasiyet eşiğinin farklı olduğunu söyleyen Dr. Lo “Kimisi litre litre şarap içtiği halde jinekomasti sorunu yaşamaz iken, kimisi haftada birkaç kadeh içtiğinde göğüslerinde şişme gözlemlenebiliyor” şeklinde ifade ediyor.

Bench Press Yapın

Vücut yağ oranınızın yüksek olması yalancı jinekomasti sorunu oluşturabilir. Gerçek jinekomasti sadece göğüs uçlarının arkasında yer alır. Göğüslerinizdeki kas kütlesini arttırmak bu bölgedeki yağların giderek azalmasını sağlar. Haftada iki kez dumbbell bench press yapmaya çalışın. Antrenör Ethan Benda’ya göre tekrar sayısı önemli olmadığını belirtiyor. Yeter ki göğsünüzü mümkün olduğunca çalıştırmaya özen gösterin. 20 tekrar yapabileceğiniz ağırlıkla 5 set uygulayın. Bu hareketten sonra kontrollü bir şekilde 3 set cable fly da çalışabilirsiniz. En son, 4 kez kaldırabileceğiniz bir ağırlıkla 3 set bench press yaparak tamamlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap