İsra İsminin Anlamı

İsra İsminin Anlamı

İsra İsminin Anlamı Anne ve baba adayları çocukları dünyaya gelmeden önce isim arayışına girerler. Kişinin isminin karakterini ve özelliklerini taşıdığına inanıldığı için de aile büyükleri ve ebeveynler bebeklerine vermek istedikleri isimlerin analizini öğrenmek isterler. Ülkemizde en çok kullanılan isimlerden bir tanesi de İsra’dır. İsra isminin anlamı nedir? Hakkında merak ettiklerinizi sizler için bu yazımızda paylaştık.

İsra, Arapça kökenli bir isimdir ve kız çocuklarına verilir. Kuran-ı Kerim’de İsra Süresi diye bir süre yer almaktadır. Kelime anlamı yıllanmış, yürütme, gece yolculuğu ve gece seyahat etmedir. İsra isminin farklı anlamları da bulunur. Bunlar; ayak basan, ezeli, evvelsiz, ulaşan, varan, çok eski zamanlara ait eski atiktir. Ayrıca Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in Miraç Gecesi anlamı da gelir.

İsra isminin istatistikleri değerlendirildiğinde İsra ismi Türkiye toplumunda 2300 kişiye konmuştur. Büyükşehirlerdeki dağılımı incelendiğinde İstanbul ilinde 407 kişide, Ankara’da 128 ve İzmir’de de 97 kişiye verilmiştir. İsim sıralamasında 2055. Sırada bulunmaktadır. Kız bebeklerine verilen isimler arasında ise 939. Sırada yer almaktadır. Açıklanan verilere göre bebeklere İsra isminin verilmesi son 1 yılda 212 kişi olarak artmıştır. 

Yapılan bazı bilimsel araştırmalara göre kişinin isminin özelliklerini taşıdığı bildirilmiştir. İsra isminin kişilik analizi incelendiğinde bu isme sahip kişilerin merhametli ve şefkatli olduğu görülmüştür. Aynı zamanda başkalarına yardımcı olacak mesleklere yönelmekte ve kendilerini bu alanda geliştirmektedirler. Saygılı, hoşgörülü ve çevresindeki insanlar ile iyi geçinen biridir. İsra isimli kişilerin duyguları çok fazla gelişmiştir. Romantik ve hayalperest bir karaktere sahiptirler. Başkalarını korumayı sevdiği gibi kendisinin de gözetilmesini isteyen bir kişiliktir. Dost canlısı olmakla beraber bulundukları ortama kolayca ısınabilirler ve herkesle çok çabuk kaynaşırlar.

Her ismin kendine özgü olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Bebeğinize vermek istediğiniz İsra isminin olumlu ve olumsuz yönlerini sizler ile paylaşacağız. İsra isminin olumlu yönleri; sıcakkanlı, dışa dönük, arkadaş canlısı, sempatik, maceracı, gelişimci, şakacı ve iyimserdir. Aynı zamanda belirledikleri yeni hedeflerin peşinden koşmayı severler. Sporcu bir ruha sahiptirler. Hoşgörülü ve neşeli oldukları için bulundukları her ortamda sevilirler.

İsra isminin olumsuz yönleri değerlendirildiğinde ise çabuk kırılgan bir yapıya sahip olduklarını görmekteyiz. Aşırı duygusaldırlar ancak yeri geldiğinde duygularını çok iyi saklar ve bastırırlar. Pes etme karakterine sahip değildirler ve başladıkları işten ya da başka bir olaydan asla vazgeçmezler.  

İyi bir karaktere sahip olan İsra isimli kişiler fiziksel özellikleri ile dikkat çekmektedir. İsra isminin fiziksel özellikleri nelerdir diye merak eden anne ve baba adayları için şu açıklamalarda bulunabiliriz; enerjik ve dik bir duruşa sahiptirler, gözleri yuvarlak ve büyüktür, kaşları ise eğridir. Geniş bir alın yapıları ve yüzleri vardır. Kalın, gür ve dalgalı sacları ile dikkat çekmektedirler. Ayrıca sağlıklı bir bedene ve görünüşe sahiptirler.  

Gebelik döneminde isim arayışına başlayan anne ve babalar ya da aile büyükleri, bebeğe vermek istedikleri ismin caiz olup olmadığını merak ederler. İsra ismi caiz isimler arasında bulunur. Ancak bebeğe isim verilmeden önce ismin kişilik analizin ve ne anlama geldiğinin öğrenilmesi gerekir.

isra-isminin-anlami-85395
İsra İsminin Anlamı

Başka isimlerde de olduğu gibi İsra ismine benzer isimler de bulunur. Bunlar; Nisra, Esra, Besra, Yüsra, Mısra, Asra’dır. İsra ismine benzer erkek isimler ise; İra, İsa, İsrail, İsrafil, Kisra, İhya, İklimya, İndira’dır.

İsra ismine ya da soy ismine sahip ünlüler araştırıldığında bu isme sahip olarak besteci ve söz yazarı İsra Gülümser’e rastlanmaktadır. “İsra ve Sihirli Kitapları” adında film bulunmaktadır. Ayrıca “Şeref Sözü” adlı dizide oyuncu Sude Güler, İsra Adabeyli karakterine hayat vermektedir.

 

İsra isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Ayak Basan, Ulaşan, Varan. Ezeli, Evvelsiz. Çok Eski Zamanlara Ait Eski Atik. Yıllanmış. Kelam-I Kadim, Kur’An-I Kerim
  • 2 – Yürütme, Geceleyin Yürütme Gönderme.
  • 3 – Hz. Peygamberin Miraç Gecesi.
  • 4 – Kuran-I Kerimin 1
  • 5 – Suresi.
  • 6 – Gece seyahat, gece yolculuğu.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

İsra ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de İsra ismini kullanan 2.300 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da İsra ismini kullanan 407 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da İsra ismini kullanan 128 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de İsra ismini kullanan 97 kişi bulunmaktadır.

İsra isminin Türkiye sıralaması

İsra en çok kullanılan 2055. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 939. isimdir.

İsra ismini kullananların sayısı, son bir yılda 212 kişi artmıştır.

İsra isminin Harf Analizi

Kişiye İsra ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

İsra İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ İsra ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken İsra isminin anlamını gözden geçirin!

İsra İsminin Numerolojisi

İsra isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

İ: on iki
S: yirmi iki
R: yirmi bir
A: bir
TOPLAM: 56

İsra ismini taşıyan bazı ünlü kişiler:

  1. İsra Öztürk: Türk güzellik yarışması birincisi. 2010 Miss Turkey güzellik yarışmasını kazanmıştır.
  2. İsra Gülümser Çakıroğlu: Türk judocu. 2015 Avrupa Judo Şampiyonası’nda altın madalya kazanmıştır.

Bu listede İsra ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler verilmiştir. Ancak, isim daha az yaygın olduğu için daha fazla ünlü İsra ismini taşıyan kişiye rastlamak zor olabilir.

99165