Ahsen İsminin Anlamı

Ahsen İsminin Anlamı

Ahsen İsminin Anlamı İsimler insanların kişiliği hakkında bilgi verir.  Günümüz dünyasında popülariteden ve geleneklerden kaynaklı olarak ebeveynler çocuklarına isim koyarlar. Bazen Rana-Işıl-Bade bazen Aslıhan, Bala, Selcan bazen de Ahsen-Meva gibi isimler ön plana çıkar. Toplumumuzda her ne kadar popüler isimler tercih edilse de bazı kesimler atalarının yani anne-babalarının isimlerini çocuklarına koymayı tercih etmektedir. Birçok ismin anlamı gibi Ahsen isminin anlamı da çok merak edilenler arasındadır.

Çocuğa isim koymak çocuğun kişiliğinin şekillenmesinin ilk adımıdır. Koyulan isim çocuğun karakteri üzerinde olumlu ya da olumsuz etki yapar. Bu yüzden çocuklar için tercih edilecek isimlerin seçiminde dikkatli olunmasında fayda vardır. Kişiliğin gelişmesine katkı sağlayan kişiye hitap etmede isim çok önemlidir. Ahsen isminin anlamı bu nedenle bilinmesi gerekli isimlerdendir.

Ahsen isminin anlamı, toplumumuzda çok bilinmemektedir. Ahsen isminin TDK’daki anlamı en güzel, en değerli, çok güzel olup bu isim kız çocuklarına konulabileceği gibi erkek çocuklarına da konulabilmektedir. Erkek çocuklarına bu isim koyulduğunda yiğit, mert, mavi gözlü, gökmen anlamlarına gelmektedir.

Ancak Ahsen ismi daha çok kız çocuklarına verilmektedir. Ahsen isminin anlamı, incelenecek olursa kelime kökeni olarak Arapça kökenli bir isim olup günümüzde kullanımı oldukça artmıştır. Genellikle başka bir isimle beraber bu isim tercih edilir.

Ahsen isminin kişilik analizine göre bu ismi taşıyan kişiler duygusal ve zarif yapıya sahiptirler.  En ciddi ve en önemli kararlarında dahi duygusal davranabilirler. Ayrıca bu ismi taşıyan kişiler sevgi dolu olma yapıları ile tanınır. Mantığı ön planda tutarak düşünme becerileri gelişmiştir. Sağduyulu ve olaylara mantık çerçevesinde yaklaşırlar. Ahsen ismini taşıyan insanlar üzüntü ve sevinci aynı anda yaşayabildiklerinden eğlenceli bir karakter yapısına sahiptirler.

Ahsen isminin anlamına bakıldığında bu isim Kuran-ı Kerim’de geçen isimler arasında da yer almaktadır. Kuran’da Ahsen ismi on altı defa zikredilmektedir. “Ahsen-i Takvim” olarak Kuran’ın Tin süresinin üçüncü ayetinde geçmektedir. Ayete göre insanın Ahsen-i Takvim üzerine yaratıldığı buyrulmaktadır.

Türkiye’de Ahsen ismini taşıyan 15 bin 840 kişi vardır. Ahsen ismini taşıyan kişilerden 2807’si İstanbul’, 1096’sı Ankara’da ve 563’ü ise İzmir’de bulunur. Ahsen isminin yaygınlaşması daha çok son bir yıl içinde gerçekleşmiştir. Son bir yıl içinde 2020 kişiye daha Ahsen ismi konulmuş ve en popüler isim sırasında 51. olmuştur.

Ahsen ismini taşıyan kişiler oldukça kolay öfkelenebilirler ve sevmedikleri kişileri hırpalamaktan haz duyarlar. Hırslı bir kişiliğe de sahiptirler. Yaptıkları işe önem verirler ve mantık çerçevesinde hareket etmeye gayret gösterirler.  Ahsen ismini taşıyan kişiler titiz ve duyarlı, el becerileri yüksek, analitik düşünce yeteneğine sahip, çalışkan, prensipli, pratik zekâlı, yardım sever ve özverilidirler. Ancak eleştirilerden hoşlanmaz, aşırı gururlu bir yapıya sahip olduklarından sürekli ön planda olmak isterler.

Ahsen ismini taşıyan kişiler genellikle büyük ve gösterişli gözlere sahiplerdir. Kaşları arasında bulunan mesafe fazla olup aşağıya doğru kıvrımlı burun yapısına sahiptirler. Çene yapıları köşelidir.  Ciltleri pürüzsüz, kalın ve gür saçlara sahiptirler. Alın kısmı dar ve omuzları yuvarlaktır. Genellikle koyu renkli gözlere sahip olup sesleri kısıktır.  Ahsen isminin anlamından başka özellikleri de ortaya çıkmaktadır.

ahsen-isminin-anlami-18687
Ahsen İsminin Anlamı

Ahsen isminin anlamı dikkate alınarak bakıldığında; Ahsen ismi caiz mi, diye sorulursa çocuklara konulması caiz isimlerden olduğu söylenebilir.

Ancak yine de isim koyarken Ahsen isminin anlamı gözden geçirilmelidir.

Ahsen ismine uyumlu ve Ahsen ismine benzer isimler; Zeynep Ahsen, Ahsen Meva,

İçinde Ahsen ismi geçen isimler; Şahsenem,

Ahsen isminin anagramı; Hesna,

Ahsen isminin analizi ,Ahsen isminin numerolojisine bakıldığında; toplam 56 çıkmaktadır. Ahsen isminin alfabedeki harf sıralaması ile bu sonuç bulunur.

Ahsen ismine sahip olan ünlüler; başarılı oyuncu Ahsen Eroğlu, şarkıcı Ahsen Almaz vardır.

Ahsen isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Daha Güzel, Çok Güzel, En Güzel. Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır. Ahsen-İ Takvim: En Güzel Şekil. Kuran-I Kerimin Tin Suresinin 3. Ayetinde İnsanın Ahsen-İ Takvim Üzere Yaratıldığı Beyan Buyurulmaktadır. Ahsen Kelimesi, Kuranda 16 Yerde Zikredilmiştir.
  • 2 – En Güzel, En İyi
  • 3 – Güzel, Yiğit, Mavi Gözlü, Gökmen

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Ahsen ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ahsen ismini kullanan 15.840 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ahsen ismini kullanan 2.807 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ahsen ismini kullanan 1.096 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ahsen ismini kullanan 563 kişi bulunmaktadır.

Ahsen isminin Türkiye sıralaması

Ahsen en çok kullanılan 838. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 433. isimdir.

Ahsen ismini kullananların sayısı, son bir yılda 2.020 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Ahsen isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Ahsen isminin Harf Analizi

Kişiye Ahsen ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Ahsen İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ahsen ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ahsen isminin anlamını gözden geçirin!

Ahsen İsminin Numerolojisi

Ahsen isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
H: on
S: yirmi iki
E: altı
N: on yedi
TOPLAM: 56

Ahsen ismi Türkiye’de oldukça yaygın bir isim olmamakla birlikte, bazı ünlü kişilerin bu ismi taşıdığı bilinmektedir. İşte bazı ünlü Ahsen’ler:

  1. Ahsen Eroğlu: Türk şarkıcı ve oyuncu. 2007 yılında “Akademi Türkiye” yarışmasında birinci olarak ün kazanmıştır.
  2. Ahsen Özokur: Türk oyuncu. “Gülperi” adlı televizyon dizisinde rol almıştır.
  3. Ahsen Türkyılmaz: Türk basketbolcu. 2014 yılında Fenerbahçe kadın basketbol takımının şampiyonluğunda önemli bir rol oynamıştır.

Yukarıdaki kişiler, Ahsen ismini taşıyan bazı ünlülerdir. Ancak, bu ismi taşıyan daha fazla ünlü kişi bulunabilir.

47030