İşleyen Demir Işıldar Atasözü Ne Demek? Ana Fikri Nedir?

İşleyen demir ışıldar atasözünü belki dedenizden ya da başka birinden duymuş olabilirsiniz. Eğer bir kişi çalışmaz, sürekli boş zaman geçirirse bütün kabiliyetini yitirmeye başlar. Eğer sürekli çalışırsa hem daha sağlıklı olur hem de yetenekleri gelişmeye devam eder.

Bu makalede ve İşleyen Demir Işıldar Atasözü Ne Demek Ana Fikri Nedir İşleyen Demir konusunda detaylar bulabilirsiniz.

İşleyen
İşleyen Demir Işıldar Atasözü Ne Demek? Ana Fikri Nedir?

İşleyen demir ışıldar demek: Hareketsiz yaşamı geride bırakarak aktif hale gelmek, üzerindeki ölü toprağı atmak, sürekli istekli hale gelmek, yeteneklerini geliştirmek, fiziki ve manevi olarak kendini geliştirme anlamına gelir.

80 yaşlarında bir teyze ya da amca gördüğünüzde, maşallah, bu yaşta bu ne çeviklik, her işini kendi görüyor hala da çalışmaya devam ediyor… Diye hayretlere düştüğünüz bir an varsa işte o kişiler sürekli çalıştığı için vücudunun diri kalmasını sağlamıştır. Psikolojik olarak da sürekli iş yapmak insanı rahatlatır, bir amacınız olur ve her daim sağlıklı kalabilirsiniz.

Sürekli yatmak, tembellik etmek insanı daha bitkin hale getirir. İnsandaki mutluluk gider, iş yapma isteği kaybolur, kısa bir yolu bile yürüyecek hal kalmaz. İşleyen demir ışıldar atasözünde olduğu gibi, sürekli çalışan, hareket eden kişilerde tembellik olmaz, iş yapmaktan kaçmaz, her daim canlı kalır. Sabah erken kalkıp bütün işlerinizi hallettiğiniz zaman kafanız daha rahat olur ve fiziksel olarak da dinç kalırsınız. Çalışmanın, aktif olmanın ne kadar faydalı olduğunu anlatan bir atasözüdür.

İşleyen demir ışıldar veya pas tutmaz TDK’de Ne Demek?

Tembel tembel oturan kimse hantallaşır, iş yapma yeteneğini yitirir, çalışan kimse gittikçe açılır, daha yararlı işler yapar anlamında kullanılan bir söz.

İşleyen demir ışıldar veya pas tutmaz ile ilgili örnek cümleler

Rahmetli dedem 90 yaşına kadar hep çalıştı ve işleyen demir ışıldar torunum derdi.

Bir köşede bütün gün yatıyor, başka bir şey yapmıyordu, işleyen demir pas tutmaz diye boşa dememişler.

Yaşına rağmen ne kadar da dinç duruyor, işleye demir ışıldar atasözü gerçekmiş.

Yaz tatilinde hiçbir şey yapasım gelmeyince babam işleyen demir ışıldar diyerek bir şeyler yapmaya teşvik etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir