İman, İslam, Ayet Ve Cüz Kavramlarının Anlamları

İslam dini için çok önemli olan iman, İslam, ayet ve cüz kavramlarının anlamı ve özellikleri hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

İman; İslam dinin en önemli esaslarından biri olan iman, Allahu Tealanın belirlediği ve üzerine şüphe bulunmayan esaslara kalben ve dil ile iman etmek ve iman ettiğini kabul etmek anlamına gelmektedir. İmanın esasları arasından birinin kabul edilmemesi imanın varlığına aykırı kabul edilmektedir. Bu nedenle tüm iman esasları bir bütün olarak kabul edilmelidir.

Bu makalede ve İman İslam Ayet Cüz Kavramlar Anlamlar Dini Terimler Kur’an ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

İslam: Allah’u Teala tarafından Hazreti Muhammed(sav) peygamberliği ile insanlığa rehmt ve bereket olarak gönderilen en son din olarak kabul edilmektedir. İslam selamet kelimesinden gelip selamette olan yani barış ve huzurda olan kişi anlamına gelmektedir. 

İman,
İman, İslam, Ayet Ve Cüz Kavramlarının Anlamları

Ayet; Kuran-ı Kerim’de yer alan sureler içindeki her bir ayrılmış bölüme ayet denilmektedir. Ayetler Allah’u Tealanın kullarına gönderdiği emir ve yasaklar ile İslam hakkında bilgilerin yer aldığı sûrelerin daha kısa olan bölümleri olmaktadır.

Sure;  Kuran-ı Kerim’de yer alan âyetlerin bir bölümde toplanması ile oluşan ve toplamda 114 tane olan bölümlerdir.

Cüz; Kuran-ı Kerim’in daha rahat okunup anlaşılabilmesi ve ezberlenebilmesi için sayfalarının bölümlere ayrılmış halidir. Kuran-ı Kerim’de 30 cüz yer alıp her birinde 20 sayfa bulunmaktadır. Cüzlerin sayılarının oluşturulması anlamsal bir nedenden değil teknik açıdan daha kolay anlaşılabilmesi için yapılmıştır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir