İçindekiler Tablosu Nasıl Hazırlanır? Tez için Nasıl Yazılır?

İçindekiler Tablosu Nasıl Hazırlanır? Tez için Nasıl Yazılır? Özellikle tez yazanların en çok dert yandığı ve kararsız kaldığı konulardan bir tanesi de içindekiler kısmını hazırlama konusu olmaktadır. Bunun için üniversitelerin tez hazırlama kılavuzları hazırlanmaktadır. İçindekiler Nasıl hazırlanır şeklinde bir arama yapıldığında ortaya belli kaynaklar çıkmaktadır. Bu kaynaklardan sizler için uygun olanları seçebilirsiniz.

İçindekiler nasıl hazırlanır konusu tez danışmanları tarafından oldukça önem verilen bir konudur. Yapılan çalışmanın niteliğinin anlaşılması için önemli bir detay olmaktadır. Yapılan çalışmada yer alan bilgilerin sıralı bir listesinin ön plana çıkarılmasına dayanmaktadır.

İçindekiler Tablosu Nasıl Hazırlanır? Tez için Nasıl Yazılır?
İçindekiler Tablosu Nasıl Hazırlanır? Tez için Nasıl Yazılır?

İçindekiler Tablosu Nasıl Hazırlanır?

Tez yazım aşamasında en çok sorun yaşanan ve nasıl bir şekilde tablo hazırlanacağı konusu ortaya çıkmaktadır. İçindekiler tablosu nasıl hazırlanır şeklinde bir arama yaptığınızda kolay ve pratik yolları karşınıza çıkacaktır. Bu konuda sinoplukoca.com internet sitesi de yardımcı olacaktır.

İçindekiler nasıl hazırlanır konusunda sinoplukoca yol gösterici olacaktır. İlk başta yapılması gereken çalışmanın hazırlanmış olduğu word dosyası açılır. Bu açılan dosyada araç çubuğunda stiller kısmından başlık 1 kısmına sağ tıklanır. Buradan değiştir tıklanarak olması gereken yazım kurallarının düzenlenmesi sağlanmalıdır. Buradan yazı puntoları, satır aralıkları gibi ayarlar yapılabilmektedir.

Bu şekilde olan ayarlamalar yapıldıktan hemen sonra içindekiler nedir ve nasıl yapılır konusu gündem olmaktadır. İçindekiler sayfasını oluşturmak için araç çubuğunda bulunan başvurular kısmı tıklanmalıdır. Bu sekmede var olan içindekiler kısmına tıklanmalıdır.

Buradan otomatik olarak tablo ve şablonlar seçilebilmektedir. Gereken düzenlemeler yapılmalıdır. Bu seçimlerden sonra oluşturulan ve ayarlanan tablolar otomatik olarak sayfada yerleşim sağlayacaktır. Oluşan tabloda yapılacak değişiklikler ile birlikte yeni yapılan güncellemeler kaydedilmektedir.

İçindekiler Kısmı Nasıl Güncellenir?
İçindekiler Kısmı Nasıl Güncellenir?

İçindekiler Kısmı Nasıl Güncellenir?

Oluşturulan değişiklikler kaydedildikten sonra başlıklarda değişiklik yapmak ya da yeni bir başlık ekleme işlemleri tamamlanmaktadır. Yine aynı şekilde oluşturulmuş olan word dosyası açılarak yapılmak istenen değişiklikler için araç çubuğundan sitiller kısmı seçilmelidir. İçindekiler kısmı nasıl güncellenir sorusunun cevabı için buradan iki adet sitil oluşturulmalıdır.

İlk sitil başlık ayarları için, ikinci sitil ise alt başlıklar için olmalıdır. Daha önce yapılmış olan ayarların değiştirilmesi ve yeni ayarların yapılması için bu başlıklar üzerinden değişiklikler yapılabilmektedir. Hem alt başlıklar hem de ana başlıklar buradan düzenlenerek güncellenebilmektedir.

Başvurular sekmesinden de yine daha önce yapılan ayarlamalar için de değişiklikler yapılarak güncelleme sağlanmaktadır. Aynı zamanda başlıkların ve alt başlıkların düzey sıralamaları da bu başlık altından yapılabilmektedir. İçindekiler tablosu üzerinde ki güncellemeler için de tablo oluşturma sekmesine gelerek, tablolara tıkladığınızda değişiklikler yapılabilmektedir. Kaydet butonu ile yapılan değişiklikleri kaydetmelisiniz.

Tez İçindekiler Bölümü Nasıl Hazırlanır?
Tez İçindekiler Bölümü Nasıl Hazırlanır?

Tez İçindekiler Bölümü Nasıl Hazırlanır?

Tez hazırlama aşamasında en çok zorlanılan kısımlardan biri olarak başta gelmektedir. Bu nedenle de hazırlanma aşaması çok önemli olmaktadır. Sonuç olarak yapılan çalışmanın önemini ortaya koymak içn bu sıralamanın doğru bir şekilde ve anlamlı bir halde yapılması gerekmektedir. Tez içindekiler bölümü nasıl hazırlanır konusu da bu nedenle önemli bir konu olmaktadır.

Nasıl bir biçimlendirme isteniyorsa o biçimlendirmeye uygun olarak Öz kısmından başlanmaktadır. Burada tezin tüm kısımlarından bahsedilmelidir. Tüm başlıklar ve alt başlıklar iyiden iyiye kontrollü bir şekilde yazılmalıdır. Eğer ek kısmı varsa son bölüme yazılmalıdır. En son kısma da bahsedilen kaynaklar ve özgeçmiş eklenmeli ve bu da sayfa numarası ile numaralandırılmalıdır.

İçindekiler Kısmı Kaç Punto
İçindekiler Kısmı Kaç Punto

İçindekiler Kısmı Kaç Punto?

İçindekiler nasıl hazırlanır konusunda yapılacak olan çalışmanın önemi vurgulanmalıdır. Yaptığınız çalışmanın ön plana çıkması ve bu konuda başarılı bir tez olması açısından önemli bir adım olan içindekiler kısmı dikkatli ve özenli olarak yapılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken ‘’içindekiler” başlığının büyük harflerle yazılması gerektiğidir.

Aynı zamanda sayfanın ortasında olacak şekilde ortalanmalıdır. Sayfanın her iki yanından boşluk kalacak şekilde olmalıdır. Her bölüm için numaralandırma yapılmalıdır. Eklenen başlık ve alt başlıklar numaralandırıldıktan sonra karşılarına da o konunun başlangıç sayfa numarası yazılmalıdır.

İçindekiler kısmı kaç punto olmalıdır sorusu da en çok sorulan sorulardan bir tanesi olmaktadır. Bunun için aksi belirtilmedikçe kullanılacak olan yazı tipi ‘içindekiler’ ibaresi için Times New Roman ve 14 punto olacak şekilde ayarlanmalıdır. Tez içindeki bölüm ve alt başlıklar için de yine yazı tipi Times New Roman ve yazı puntosu da 12 punto olacak şekilde hazırlanmalıdır.

Word İçindekiler Nasıl Güncellenir
Word İçindekiler Nasıl Güncellenir

Word İçindekiler Nasıl Güncellenir?

Tez için yapılan çalışmalar bir word dosyası olarak hazırlanmaktadır. Bu nedenle de word dosyasında yapılacak olan düzenlemeler belli kurallar dahilinde yapılmalıdır. Bu da aksi belirtilmediği sürece üniversite tarafından ön görülen şekillerde yapılmalıdır. İçindekiler nasıl hazırlanır konusu açık bir şekilde anlatılmış olup bu konuda yapılması gerekenler belirtilmiştir.

Tez hazırlayan birçok birey bu konuda her ne kadar sorun yaşasa da artık üniversiteler bu konuda yayınladıkları kılavuzlarda açık bir şekilde anlatım sağlamaktadırlar. Word içindekiler nasıl düzenlenir konusu da otomatik olarak eklenmiş olan şablonların düzenlenmesi açısından önemlidir.

Oluşturulmuş olan word dosyası açılmalı ve tabloyu güncelleştirme bağlantısı tıklanmalıdır. Ardından nasıl bir güncelleme sağlanacaksa o blok seçilmelidir. Örneğin sayfa numarası değişecekse yalnızca sayfa numaralarını güncelleştir butonu, tüm tablo güncellenecekse tüm tabloyu güncelleştir seçeneği seçilmeli ve ardından tamam tıklanmalıdır. Word içindekiler nasıl düzenlenir konusu oldukça kolay ve pratik olmaktadır.

60471