Hüzün Yılı Nedir? Peygamberimiz (S.A.V) Kimleri Kaybetmiştir?

Hüzün Yılı

Hazreti Peygamberin hayatında önemli olayların ve üzücü olayların yaşandığı bir döneme hüzün yılı adı verilmektedir. Hazreti Peygamberin ilk eşi olan Hazreti Hatice’nin ve amcası Ebu Talibin vefat etmesiyle Hazreti Peygamber başta olmak üzere tüm Müslümanlar üzüntü duymuşlar ve bu yıla hüzün yılı adını vermişlerdir.

Hüzün
Hüzün Yılı Nedir? Peygamberimiz (S.A.V) Kimleri Kaybetmiştir?

Hüzün yılında ayrıca müşriklerin Müslümanları boykot ettiği ve Müslümanlara zarar verdiği de bir yıl olarak bilinmektedir.

Hazret-i Peygamber Hüzün Yılında Kimleri Kaybetmiştir?

Hazreti Peygamberin (s.a.v) sevdiklerini kaybettiği bir yıl olarak bilinen hüzün yılında büyük oğlu Kasım vefat etmiş arkasında da diğer oğlu Abdullah vefat etmiştir. Daha sonra Peygamberimizin (s.a.v) amcası Ebu Talip vefat etmiş ve bundan bir ay sonra da Hazreti Peygamberin ilk eşi Hazreti Hatice vefat etmiştir. Tüm bu üzüntülerden sonra Hazreti Peygamber (s.a.v) Ey dağ benim başıma gelen senin başına gelseydi dayanamaz yıkılırdın diye buyurmuştur.

Hüzün Yılı Ne Demektir?

Hazreti Peygamberin (s.a.v) sevdiklerini kaybederek hüzünlendiği döneme hüzün yılı denilmiştir. Hüzün yılında en sevdiklerinin vefatını gören Hazreti Peygamber (s.a.v) Müslümanların müşriklere karşı gördüğü zulümler karşısında da hüzünlenmesiyle bu dönemin aynı zamana gelmesi nedeniyle Müslümanlar bu yılı hüzün yılı olarak kabul etmişlerdir.

upUBPHbE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir