Hımbıl Nedir? Kaç Kişiyle ve Nasıl Oynanır? Yöresi ve Oyun Kuralları?

Hımbıl oyunu

Hımbıl oyununun yöresi nedir?

Hımbıl oyununu eskiler bilir ama yeniler çok nadir duymuştur. Oyun hangi yöreye ait? Kuralları neler? Kaç kişiyle ve nasıl oynanır gibi merak edilen bütün soruları yanıtlamaya çalıştık.

Hımbıl
Hımbıl Nedir? Kaç Kişiyle ve Nasıl Oynanır? Yöresi ve Oyun Kuralları?

Hımbıl için bir araştırma yaptığımızda şu yöre diyebileceğimiz bir bilgiye rastlamadık. Ülkemizin hemen her yerinde oynanan eski ama eğlenceli bir oyundur.

Hımbıl Oyunu için Kaç Kişiye İhtiyaç Var?

Hımbıl bir grup oyunu olduğu için en az 4 kişi olmak gerekir. Daha fazla kişiyle daha keyifli olacaktır.

Hımbıl Oyunu Nerede Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Hımbıl için kapalı alan yeterli olacağı gibi açık alanda da oynanabilir. Yuvarlak masa şövalyeleri gibi dizilmek gerekir.

Yuvarlak biçimde dizilme gerçekleşir ama kesinlikle arkadaşınızın kağıdına bakmamız gerekir. Eğer hile yaparsanız cezayı yersiniz. Ceza için verilecek puanlar oyun başlamadan evvel kararlaştırılmalıdır.

Hımbıl için ne kadar oyuncu varsa o sayı kadar nesne seçimi yapılır. Bunun için bir kısıtlama yoktur. En fazla meyveler kullanılsa da ülkeler, kentler, bitkiler de kullanılabilir.

Küçük, dikdörtgen biçimde kesilmiş kağıtlara kaç oyuncu varsa nesnelerden yazılır. 4 kişi oynanıyorsa 4 tane salatalık yazmalısınız.

Puanları not alabilmek için de bir yaprak kağıt ihtiyacınız var.

Sağdan sola doğru kağıtlar verilir.

Her bölümde solunuzdaki oyuncuya 1 tane kağıt verirsiniz.

Örneğin 4 tane salatalık yazılı kağıdı toplamaya çalışırsınız.

Oyuncular, solundakine kağıdını uzatmadan hımbıl yaparak kazanamaz. 3 tane salatalık 1 tane vişne kartınız var ve diğer oyuncudan size salatalık kartı geldiyse solunuzdakine vişne kartını verip hımbıl yapabilirsiniz. Oyunun başlangıcında birinci oyuncuda dört kağıt olacaktır, istisna olarak sadece bu kişi yanındakine kağıt uzatmadan hımbıl yapma şansına sahiptir.

İlk hımbıl yapan oyuncu sonrası oyun hemen bitmiyor. Burada puanlama önemli. İlk bitiren kişi yüksek puan alırken diğerleri daha az puan alır. Mesela 4 tane salatalık tamamlandı, 100 puanı aldınız. Başka bir kişide de 3 tane vişne varsa o kişi 75 puan alır. Yani, 4 aynı nesnenin dışında en çok nesneyi bulunduran 75, sonraki 50, sonraki 25 puan alır. Kişi sayısı artıyorsa puanlamayı kafanıza göre değiştirebilirsiniz.

 Hımbıl Oyunu Aşama Aşama Nasıl Oynanır?

Hımbıl oyunu için eğer en az 4 kişi hazırsa ilk iş kağıtlarımıza nesneleri yazmaya oyuna ilk adımı atacağız.

Kağıt Hazırlama Aşaması

Kağıtlar için oyuncu sayısı önemlidir. 4 kişi varsa her bir kişi için 4 kağıt, yani toplamda 16 kağıt hazırlayacağız. Tabii, 4 tane de farklı nesne belirlememiz gerekiyor. Hayvan, meyve, şehir isimleri olabilir.

Kedi, köpek, fare, sinek… 4 tane kedi, 4 tane köpek, 4 tane fare ve 4 tane sinek yazan 16 kağıt hazırlanır.

Oyuna ilk kim başlar?

Oyuna ilk başlayacak kişiyi seçme yöntemi oyunu oynayacak kişilere bağlıdır. Taş – kağıt – makas yapılabileceği gibi tekerleme de yapılabilir.

Hazırlanan kağıtlar katlanmalıdır

Hayvanların isimlerini yazdıktan sonra kağıtları katlamalıyız ki rakiplerimiz görmesin. Her oyuncuya 4 tane olacak şekilde dağıtılır.

Oyun başladı

Oyuna başlayan kişinin 4 kartı olacağı için solundaki kağıt uzatmadan hımbıl yapabilir. Yapamıyorsa solundaki kağıdı verir ve ilk tur bu şekilde başlar.

Hımbıl Nasıl Yapılır?

4 kağıt da aynı isimse hımbıl olur. 4 tane köpek, kedi, fare, sinek herhangi birini tamamladıktan sonra hımbıl yapılır ve 100 puan not defterine kaydedilir. Diğer oyuncular da sırasıyla hımbıl diyerek kağıtlarını açarak ortaya koyar. Hımbıl demeyen kişi ceza puanı alır.

Z2DP9H1b

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir