Hem Fit Hem Şişman Olmak Nasıl Mümkün Olabilir?

Hem Fit Hem Şişman Olmak Nasıl Mümkün Olabilir? Televizyonda dünyanın en güçlü adamlarının belirlendiği yarışmalar mutlaka karşınıza çıkmıştır. Yarışmacıların pek çoğu, kocaman göbeklere ve sallanan yağların tabakalarına sahip olduklarını da fark etmiş olmalısınız. Peki bir insan hem fit, hem şişman göbekli olabilir mi?

Esas önemli nokta içeride ne olduğudur! Şayet o koca göbeğinin altında büyük bir kas kütlesi bulunuyorsa, büyük ihtimalle o adamlar “metabolik olarak sağlıklı şişmanlar”. Yağlı ancak formda bu adamların karın bölgesi sağlıksız beyaz vücut yağıyla dolu olsa da, sporla hiç alakası olmayan birine göre daha az kalp rahatsızlıkları ve diyabet riski taşıdıklarının altını çizelim. Yapılan bir çalışmada ise vücut yağ oranından bağımsız olarak atletik kişilerin kanserden ölme riskinin, atletik olmayan kişilere göre daha az olduğunu kanıtlamıştır.

Kısa Mesafe Yürüyüşlerde Bile Aşırı Terliyorum Yağlar Nedeni ile mi Oluyor?

Kısa Mesafe Yürüyüşlerde Bile Aşırı Terliyorum Yağlar Nedeni ile mi Oluyor?

Hem fit hem şişman olmak tartışılabilir ama özellikle şişmanların terlemesi, kardiyovasküler sistemle yakın ilişkili bir durumdur. Terleme üzerine yapılan bir araştırmarda, uzun mesafeli maraton koşucularının hareketsiz bir yaşantıya sahip olanlara oranla daha hızlı ve daha fazla miktarda terledikleri gözlemlenmiştir. Hem az yağ tabakasın sahip hem de terlemeleri tuhaf gelebilir. Basketbol maçlarını dikkatle ilerseniz, basketbolcuların dünyanın en çok terleyen insanları olduğunu fark edeceksiniz. Bununla beraber, uyku sırasında aşırı olarak terliyorsanız mutlaka bir uzmandan destek almanızı tavsiye ediyoruz.

Şişmanların veya yağ oranı fazla olanların yoğun terlemenin yanı sıra ani kilo kaybı, gece titreme nöbetleri ya da göğüs ağrısı şikayetleri ile karşılaşıyorsanız, bu durum tiroit hastalığı, enfeksiyon, kalp rahatsızlıkları hatta bir tür kanser belirtileri bile olma ihtimali taşımaktadır. Fakat büyük oranla, genetik yapıları aşırı terlemeye yatkın olan bireylerde vardır. Doktorlar, öneri olarak yatmadan önce ve sabah kalktığınızda iyi bir antiperspirant tavsiye ediyorlar. Bu taktiği bir süre denemenizi yararlı buluyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap