Haset Sözleri

Haset Sözleri Hayatımızın dengesini bozan bizi mutsuz eden en büyük duyguların başında haset gelir.  Haset duygusu yüksek olan insanlar herkesin başarısı, mutluluğunu, hayatını kıskanır hatta bazı insanlar haset duygusunu o kadar abartır ki başka kişilerin sahip olduğu eşyaları, araçları, evi, arabayı bile kıskanmaya başlar. Kıskançlık duygusu bizim başarısız hissetmemize neden olur. İnsanlar kıskançlıktan uzaklaşmalı ve kendi hayatımızı güzelleştirmek için çabalamalıyız. Mutluluk bizim önceliğimiz olmalıdır fakat hasetlik duygusu mutluluğu yok eder. Bu sebeple Hayatımızda güzel sözler ile kendimizi mutlu edebiliriz. Haset duygusundan kurtulmazsak daha derin bir mutsuzluğun içerisine batmaya başlarız.

İnsanlar haset duygusunun kendilerine nasıl zarar verdiğini anlamaya bilir. Fakat haset sözleri onlara bu duygunun ne kadar zararlı olabileceğini anlatmak için vardır. Hasetliğinin olumsuz yönleri gösterilerek güzel şeylerden nasıl mahrum kaldığımızı görebiliriz. Haset durumu bende yapabilirim denildiğinde güzel olabilir. Fakat her duygunun fazlası insana zarar vereceği gibi haset duygusunun fazlası da kişiye zarar vermeye başlar. Hayatınızı güzelleştirmek, bu duygudan kurtulmak sizin elinizde daha yaşanabilir kılabilirsiniz.

Haset Sözleri
Haset Sözleri

Editörün Seçimi Haset Sözleri

 1. “Herkesin hayatında kendi benzersiz yolculuğu vardır. Kendi başarılarımıza odaklanarak daha mutlu bir yaşam sürdürebiliriz.”
 2. “Başkalarının mutluluğuna sevinmek, kendi mutluluğumuzu artırır. Birlikte başarıyı kutlamak en güzel duygulardan biridir.”
 3. “Herkesin kendi güzellikleri ve yetenekleri vardır. Her birimizin benzersiz olduğunu hatırlayarak kendi potansiyelimizi keşfedebiliriz.”
 4. “Diğer insanların başarılarından ilham almak, kendi hedeflerimize ulaşma motivasyonumuzu artırır.”
 5. “Herkesin kendi yolu ve zamanlaması vardır. Kendi hayatımıza odaklanarak, kendi başarılarımızı elde etmek için çaba gösterebiliriz.”
 6. “Başkalarının mutluluğu ve başarısı, bizi kıskanmak yerine onlara destek olmamızı gerektirir. Birlikte büyüyebilir ve birbirimizi destekleyebiliriz.”
 7. “Kıskanma yerine, başkalarıyla işbirliği yapmayı ve birbirimize yardım etmeyi tercih edebiliriz. Bu şekilde hem kendimizi hem de başkalarını daha da ileri taşıyabiliriz.”
 8. “Kıskanmak yerine kendi yeteneklerimizi geliştirmeye odaklanabilir ve kendi başarılarımızı kutlayabiliriz.”
 9. “Herkesin yaşamında zorluklar ve başarılar vardır. Kıskanmak yerine birbirimize anlayış ve destek göstermek en değerli davranışlardan biridir.”
 10. “Kendimizi diğer insanlarla kıyaslamak yerine, kendi özgün potansiyelimizi keşfederek en iyi versiyonumuz olmaya odaklanabiliriz.”

Bu sözler, kıskanma duygusunu olumluya dönüştürmek ve başkalarının başarılarından ilham alarak kendi gelişimimize odaklanmak için bir perspektif sunar. Birbirimize destek olmak, birlikte büyümek ve olumlu bir bakış açısıyla hareket etmek, daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmemize yardımcı olur.

Haset Sözleri

 • Ateşin odunu yemesi gibi haset de iyilikleri yer.
 • Haset insanın alçaltan, küçülten bir duygudur. Tolstoy
 • Haset, demokrasinin temelidir. Bertrand Russell
 • Ne mutludur o kişiye ki yoldaşı haset değildir. Mevlâna
 • Haset, özünde Allah’ın yaptığından razı olmamaktır.
 • Haset başkasının balını kendi ağzına zehir etmektir. Cenap Şahabettin
 • Mümin kalbinde imanla haset bir arada bulunmaz. Beyheki
 • Haset edenin huzuru, çabuk darılanın dostluğu ve yalancının yiğitliği olmaz. Hz. Ali

Dünyada en huzursuz kimse, gönlünde haset ve kin tutandır. İmam-ı Şafi

Haset, ateş nasıl odunu yer yutarsa iyilikleri yer tutar, mahveder. Hz. Muhammed

Yıkamakla geçmeyen tek pislik, kalplerde bağlanmış haset ve art niyettir.

Haset, güneş gibidir. Yamaçlara, bayırlara, düzlüklerden daha çok vurur. Francis Bacon

Haset edenlerin kötü sözleri, öfkeleri ve kinleri sadece kendilerine zarar verir.

Büyük meziyetlere sahip olmanın en gerçek alameti, hasetsiz olmaktır. La Rochefoucauld

Nimet sahibi olup da hasetçilerin hasedinden salim kalan yoktur. Hz. Ömer

Kıskanç birine beddua etme, onun peşindeki haset gibi bir düşman zaten ona yeter. Sadi Şirazi

Haset edenin sevgisi sözlerinde görülür. Kinini işlerinde gizler. Adı dost, fiili düşmancadır.

En hakiki düşmanlarımız kalbimizde yaşayan üç şeydir. Hırs, haset ve kıskançlıktır. Abdülkadir Geylani

İnsanlar ya korktukları yahut da gıpta ve haset ettikleri şeylerden nefret ederler. Machiavelli

Başkalarına ait bir şeye göz koyup haset ediyorsanız, unutmayın ki elinizdekini de yitiriyorsunuz demektir. Epiktetos

Haset insan, kendini daima başkalarıyla kıyaslar. Kıyaslama olmayan yerde haset olmaz. Francis Bacon

Başkasının kısmetine haset etmek en büyük cahilliktir. Senin kısmetin başkasına, başkasının kısmeti sana geçmez. Abdülkadir Geylani

Bir kişiyi layığından fazla övmek riyadır, dalkavukluktur. Layığından az övmekse ya dilsizlikten ileri gelir ya hasetten. Hz. Ali

Lügatimizde kin, nefret, haset, düşmanlık, husumet sözcükleri olmamalıdır. Yıkmak için değil, yapmak için var olduğumuzu unutmamalıyız.

Her servet haset yaratır, iştah uyandırır. İnsanın hiçbir şeyi olmamalı. O zaman dünyaya sahip demektir. Panait İstrati

Gönlünde kin, haset olmayan bir kişiye haset eder, hakkında yanlış düşünürsen; o hasedin yüzünden senin gönlünde karanlıklar çöker. Mevlâna

Bir yağmur yağsın istiyorum. Tüm yüreklere bütün kötülükleri temizlesin. Tertemiz olsun köşe bucak. Kalmasın bir damla kin, haset.

Haset, kıskançlık, hırs, her çeşit açlık, bunların tümü tutkudur. Sevme ise zorlama olmadan sadece özgür olduğunda yaşanabilen, insan gücünü somutlayan bir eylemdir. Erich Fromm

İddiacı ol ama haset seni yıkmasın. Hak doğruya yardımcı bu aklından çıkmasın. Yüksel başın dönmesin ihtirasla kör olma. Taş atana ekmek at. Sakın ha nankör olma. Atakan Korkmaz

Birbirinize buğuz etmeyin, birbirinize haset etmeyin. Birbirinize arka çevirmeyin ey Allah’ın kulları, kardeş olun. Bir Müslümana, üç günden fazla kardeşi ile dargın durması helal olmaz.

21961