Hasan İsminin Anlamı

Hasan İsminin Anlamı

Hasan İsminin Anlamı İsimler her daim internette en çok araştırılan konulardan biridir. Bebeği olacak olanlar için verilmek istenen isim araştırılmaktadır. Bunun için başvurulan yerlerden biri de internet siteleridir. Verilmek istenen isim anlamı, kişiye kattığı özellikler popülerliği insanlar tarafından dikkat edilen hususlardandır. Hasan isminin anlamı da çok merak edilmektedir.

Türkiye’de en çok kullanılan erkek isimlerinden olan Hasan anlam bakımından da oldukça iyi özellikler taşır. Bilindiği üzere isimler insanlara çeşitli karakteristik özellikler vermektedir. Her isim konulduğu kişiyi etkilemektedir. Hasan ismi ise kişilere sakinlik, dinginlik katar. Etraftaki Hasan ismindeki insanlara bakıldığında genellikle sakin yapıda oldukları görülür. Olaylara karşı aldığı mantıklı tavırlar sayesinde attığı adımlar hep düzgündür. Mantıklı adımları olsa da hayal kurmayı da eksik etmezler.

Hasan ismindeki insanlar enerji bakımından oldukça aktiftirler. Durmayı sevmezler. Aynı anda pek çok işin yapmak isterler. Olayları kavraması yüksektir. Anlamına da karakteristik özelliklerine de bakılır ise oldukça olumludur.

Merak edilen konulardan biri de Hasan ismi Kuran’da geçiyor mu olmaktadır. Hasan ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmektedir. Bu kutsal kitabımızda pek çok ayette bu ismi görmek mümkündür. Bakara Suresi 201. ayette, Ali İmran 120. ayette ve Nisa 40. ayette geçmektedir. Kur’an-ı Kerim’deki anlamı iyilik, güzellik olarak bilinir. Hayırlı iş manasında kullanılır. Hz. Muhammed (sav)’in torunu Hz. Hasan akla gelen ilk kişidir. Huyu ve ahlakının güzelliği ile bilinen Hz. Hasan ile bu isme anlam yüklenmiştir.

Arapçaya dayanan Hasan isminin kökeni bu dildir. Hazreti Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve sellem) torunu, Hz Ali ile Hz Fatıma’nın oğlu ve Hz Hüseyin’in kardeşinin ismidir. Cennette bulunan Cennet gençlerinden birinin ismidir.

Hasan isminin karakteristik özellikleri için bakıldığında isim analizi de dikkat çekmektedir. Hasan kelimesi h harfi ile başlar. H harfi bir merdiveni andırır ve zorluklar karşısında yılmadan hareket etmeyi nitelendirir. Merdiven üst üste sıralanan basamaklara sahiptir. Bu özelliği de isme yansır. Her derdin, sıkıntının tek tik merdiven çıkar gibi çözüldüğü bir isimdir.

H harfi gelenekçidir. Geleneklerine bağlı bir kişilik taşır. A harfi ise liderlik özelliği katar. Gururlu olmasa da bu harfin kattığı bir değerdir. S harfi hırs katar. Yapmak istediğini eninde sonunda yapar. Üretkendir, durmayı sevmez, her zaman yeni ürünler ortaya çıkarmaya çalışır. N harfi cesareti sağlayan harftir. Değişiklik değil monotonluk sever.

İsmin numerolojisine bakıldığında da analizini yapmak mümkündür. 5 harften oluşmaktadır olup bu isme sahip olanların kişisel sayısı ise 7 dir. Numerolojiye göre akılcı ve mantıklı hareket ettiği için çoğu insandan uzak durmak istemektedir. Bu da yalnızmış gibi görünmesine neden olur. Akılcı olduğu için insanların anlamasını beklemekte doğru olmayacaktır. H:10, A:1, S:22, A:1, N:17 olmak üzere toplam 51 numerolojik değere sahiptir.

Bu isme sahip ünlü isimler ise şu şekilde sıralanabilir: Hasan Şaş, Hasan Ali Yücel, Hasan Tahsin, Hasan Can Kaya, Hasan Ayaroğlu, Hasan Ali Kaldırım, Hasan Denizyaran, Hasan Yılmaz, Hasan Küçükçetin, Hasan Yalnızoğlu.

Bu ismin yani Hasan’ın ebced değeri 118 dir. İsmin esması: El-Muiz olup gezegeni ise güneştir. Hasan isminin günü ise pazardır.

Hasan isimli dizi karakterleri ise şöyledir: Çocuk dizisinde İsmail Hacıoğlu’nun canlandırdığı Hasan karakteri, Uyanış Büyük Selçuklu dizisinden Hasan Sabbah, Ramo dizisi Hasan, yasak Elma dizisinde Erdal Özyağcılar’ın canlandırdığı Hasan Ali, Doktorlar dizisinde Yağmur Atacan’ın canlandırdığı Doktor Hasan  karakteri, Arıza dizisi Hasan ve Azize dizisi Hasan Alphan

Hasan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 8 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Güzellik, İyilik, Hüsn Sahibi Olmak. Hasan B. Ali B. Ebi Talib: Ali (R.A.)Nin Büyük Oğlu. Peygamber Efendimizin Torunu. Kuranda Geçen Kelimelerdendir.
 • 2 – Hayır Eden, Hayır Sahibi
 • 3 – Çok Kesici, İyi Keser, Çok Sert, Çok Etkili
 • 4 – İyilik, güzellik, hoşluk
 • 5 – Güzel.
 • 6 – İyi ve hayırlı iş.
 • 7 – İyi davranma.
 • 8 – Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.a)’in torununun ismi.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

hasan-isminin-anlami-98999
Hasan İsminin Anlamı

Hasan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hasan ismini kullanan 565.139 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hasan ismini kullanan 83.078 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hasan ismini kullanan 31.202 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hasan ismini kullanan 29.545 kişi bulunmaktadır.

Hasan isminin Türkiye sıralaması

Hasan en çok kullanılan 11. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 6. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Hasan isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Hasan isminin Harf Analizi

Kişiye Hasan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Hasan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hasan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hasan isminin anlamını gözden geçirin!

Hasan İsminin Numerolojisi

Hasan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
A: bir
S: yirmi iki
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 51

Hasan ismi Türkçe, Arapça ve diğer birçok kültürde yaygın olarak kullanılan bir isimdir. Hasan ismini taşıyan birçok ünlü kişi bulunmaktadır:

 1. Hasan Sabbah: İranlı tarihî figür ve Nizârî İsmâ‘îlîyye İmâmiyye Şiilik mezhebi lideri olan Hasan Sabbah, Orta Çağ’da Alamut Kalesi’nde hüküm süren Haşhaşin örgütünün kurucusudur.
 2. Hasan Şaş: Türk futbolcu Hasan Şaş, Fenerbahçe ve Türk Milli Takımı’nda forma giymiştir. 2000 yılında Türkiye Millî Futbol Takımı ile UEFA Avrupa Şampiyonası’nda ikincilik elde etmiştir.
 3. Hasan Ali Kaldırım: Türk futbolcu Hasan Ali Kaldırım, Fenerbahçe’de forma giymektedir. Türk Milli Takımı’nda da yer almış ve birçok başarı elde etmiştir.
 4. Hasan Minhaj: Amerikalı komedyen, yazar ve sunucu Hasan Minhaj, “The Daily Show” programındaki çalışmalarıyla tanınır. Mizah yeteneğiyle dikkat çekmiş ve kendi talk show’u olan “Patriot Act with Hasan Minhaj”ı sunmuştur.
 5. Hasan El Banna: Mısır doğumlu İslam alimi Hasan el-Banna, Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın kurucusudur. İslamcı düşünce ve hareketler üzerinde etkili olmuştur.

Elbette daha birçok ünlü Hasan ismi mevcuttur.

15075