Ali İsminin Anlamı

Ali İsminin Anlamı

Ali İsminin Anlamı Her aile çocuklarına karşı birtakım sorumluluklar içerisindedir. Bu sorumluluklardan ilki ise çocuklarına verebilecekleri güzel bir isimdir. Bu noktada aileler henüz çocuklarını ilk öğrendikleri andan itibaren isim arayışına girmektedir. Ali ismi de sıkça araştırılan isimlerden bir tanesidir. Ali isminin anlamı oldukça güzel ve derindir. Bu anlamlara örnek verecek olursak; üstün, yüce, aşıp gitmekte olan, ışkın ay, büyük, ulu, şanlı kimse anlamlarına ek olarak birde aile anlamı bulunmaktadır.

Ailelerin en çok dikkat ettiği hususlardan bir tanesi de çocuklarına koymak istedikleri isimlerin caiz olup olmadığıdır. Bu noktada, Ali ismi Kur’an’da geçiyor mu sorusuna cevap olarak ise net bir şekilde ayetleri gösterebiliriz. Bunlar Bakara’nın 49. ve Rad suresinin 9. ayetidir. Ayrıca, Peygamber efendimizin amcası Ebu Talibin oğlu, kızı Fatma (R. Anha)’nın kocasının; dördüncü halifemizin ismi Ali’dir. Görüldüğü üzere Ali isminin dinimizdeki yeri oldukça kapsamlı ve önemlidir.

Bunun yanında; Ali isminin kökeni, Farsça/Arapça’ dan gelmekte ve yerel Türk dilinde ise “Perşembe” anlamına gelmektedir. Bu açılardan bakıldığında, ailelerin çocuklarına koyabileceği, caiz olan isimlerin başında gelmektedir.

Aileler genelde çocuklarına toplum içerisinde sorun yaşamayacakları isimler koymak isterler. Ali isminin kültürümüzdeki yeri oldukça büyüktür. Ali, oldukça eski bir kökene sahip olan isimlerden bir tanesidir. Asırlardır kullanılan bu isme sahip olan yaklaşık 770.811 kişi ülkemiz sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bu kişilerden 99.822 tanesi İstanbul, 44.793 tanesi Ankara ve 41.920 tanesi ise İzmir’de bulunur.

Uzun yıllarca kullanılmış olan bu isim günümüzde hala sıklıkla kullanılan isimler arasında yer almaktadır. Bu konuyu istatistikler dahilinde inceleyecek olursak; Ali ismi Türkiye sınırları içerisinde en çok kullanılan isimler listesinde 7. sırada yer alırken, en çok kullanılan erkek isimleri arasında 4. sıradadır. Bu oranlar, aileler için ismin kültürümüzdeki yerini gösteren unsurlar olmaktadır. 

İsim analizleri günümüzde oldukça popülerdir. Bu sebeple Ali isminin analizi ailelerin oldukça dikkatini çeken hususlardan bir tanesidir. Ali isminin kader sayısı 1’dir. 1 rakamı egoizmin ve zirvenin temsilcisidir. Kader sayısı 1 olan kişiler bu sebeple inatçı ve bencil olmaktadır. Çıkarlarını korumayı iyi bilirler. Bunun yanında doğuştan gelen liderlik ve zirveyi temsil eden bu rakam, kendine güvenmeyi bilen ve cesaretli kişileri temsil eder.

Ali ismine sahip kişiler genelde ince uzun boylu, atletik yapıya sahip, uzun ve üçgenimsi suratı olan, genelde uzun boyunlu, omuzları geniş, iri gözleri olan, ince ve düzgün dudakları olan, saçları gür, ses tonları güçlü olan insanlardır.

Kültürümüzde, isimlerin kişiliklere etki ettiğine inanılmaktadır. Bu sebeple Ali isminin kişilik analizi de oldukça merak edilen bir konudur. Ali ismindeki kişiler genelde iyimser, hedeflerine bağlı ve idealist bir yapıya sahip olan kişilerdir. Ayrıca zorlu konularda oldukça sakin ve ılıman davranabilmektedir. Zevkleri ve estetik anlayışları oldukça güçlü olan ve sanattan da anlayan kişilerdir.

ali-isminin-anlami-59301
Ali İsminin Anlamı

Bazı aileler Ali ismine uygun ve benzer bir diğer isim bulma arayışına girebilmektedir. Bu sebeple Ali ismine benzer isimlere örnek olarak; Halil, Salih, Halit, Salim, Cumali, Halis ve Talip gibi isimleri vermek mümkündür. Ali ismine uyabilecek isimler ise Mehmet, Muhammed, Osman, Rıza, İhsan gibi sıralanabilmektedir.

Ülkemizde bu isme sahip olan çeşitli meslek gruplarından insanlar bulunmaktadır. Ali ismine sahip ünlüler arasında Ali Kuşçu, Ali Sunal, Ali Atay, Ali Koç, Ali Özütemiz örnek olarak verilebildiği gibi tüm zamanların en iyi boksörünün adı da Muhammed Ali’dir.

Ali isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 8 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Üstün, yüce, yüksek
 • 2 – Aşıp Gitmekte Olan, Ay, Yeni Ay, Işkın Ay
 • 3 – Büyük, ulu
 • 4 – Hz. Ali: Ebu Talibin Oğlu. Peygamberimizin Amcazadesi Ve Kızı Fatma (R.Anha)Nın Kocası. Dördüncü Halife.
 • 5 – Orun bakımından en üstün.
 • 6 – Şanlı kimse.
 • 7 – Aile.
 • 8 – Makam, mevki bakımından en üstün.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Ali ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ali ismini kullanan 770.811 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ali ismini kullanan 99.822 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ali ismini kullanan 44.793 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ali ismini kullanan 41.920 kişi bulunmaktadır.

Ali isminin Türkiye sıralaması

Ali en çok kullanılan 7. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 4. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Ali isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Ali isminin Harf Analizi

Kişiye Ali ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Ali İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ali ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ali isminin anlamını gözden geçirin!

Ali İsminin Numerolojisi

Ali isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
L: on beş
İ: on iki
TOPLAM: 28

Ali ismi İslam dünyasında oldukça yaygın bir isimdir ve birçok ünlü kişi bu ismi taşımaktadır. İşte Ali ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

 1. Ali ibn Abi Talib: İslam’ın dördüncü halifesi ve Hz. Muhammed’in damadı. İslam tarihinde önemli bir figürdür.
 2. Ali Şen: Türk iş insanı ve eski Galatasaray Başkanı. Galatasaray Spor Kulübü’nün başarılı dönemlerine imza atmıştır.
 3. Ali Atay: Türk oyuncu, yönetmen ve senarist. “Leyla ile Mecnun” ve “Masum” gibi televizyon dizilerinde rol almıştır.
 4. Ali Koç: Türk iş insanı ve Fenerbahçe Başkanı. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanlığını yapmaktadır.
 5. Muhammad Ali (Cassius Clay): Amerikalı boksör. “The Greatest” olarak anılan efsanevi bir boksör ve ayrıca siyasi aktivist olarak da bilinir.

Bu listedeki kişiler, Ali ismini taşıyan ünlü örneklerdir. Ancak, Ali ismi çok yaygın bir isim olduğu için daha birçok ünlüye rastlamak mümkündür.

98240