Hamilelikte Çamur Gibi Akıntı Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Hamilelikte Çamur Gibi Akıntı

Gebelik döneminde, her 100 kadından 20’sinde kahverengi, çamur gibi akıntı gelebilir. Kesede meydana gelen kanamanın kuruması ve dışarı atılmasından kaynaklanır. Bazı gebelerde ilk 3 – 4 ay sürse de kimisin de doğum anına dek sürebilir. Kahverengi lekelerin farklı sebepleri de bulunmaktadır.

Bu makalede ve Hamilelik Çamur Gibi Akıntı Akıntı Nedenleri Hamilelikte Akıntı Akıntı Tedavisi 6 hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hamilelikte
Hamilelikte Çamur Gibi Akıntı Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Gebelikte Gelen Çamurumsu Kahverengi Akıntıların Nedenleri

Hamilelikte, kırmızı kan gelmesi normal değildir, ama kahverengi olmasının büyük bir sıkıntısı yoktur. Tabii, anne adayları böyle bir duruma hazır olmadığı için düşük yapıyorum korkusu yaşayabilir. Tabii, eğer akıntı aşırı derecede yoğunsa ve koku da varsa o zaman problem olabilir, acilen kadın doğum hekimine muayene olunmalıdır.

Düşük Yapmadan Dolayı Olabilir

Embriyo, bazı durumlarda rahimde duramaz ve yaşamını sağlayan yerden bağlantısını kaybettiği için düşük yapılabilir. Kahverengi tonlardaki yoğun akıntı veya kırmızı kanlar düşük kaynaklı olabilir. Gebeliğin ilk zamanlarında karın bölgesinde yaşanan yoğun ağrılar, sancılar, kasılmalar, ağrıların bele sıçraması kadının düşük yapmaya başladığının göstergesi olabilir.

İmplantasyon Kanaması Nedenli Kahverengi Akıntı

Korunmasız cinsel birliktelik ardından spermeler yumurtaya doğru gider, başarılı şekilde döllenme olursa embriyo meydana gelir. Yumurta sağlıklı şekilde döllendiği zaman rahme gider ve yerleşir. Bu aşamalar sırasında bazen kanamalar meydana gelebilir. Kan kuruduktan sonra da kahverengi şekilde dışarı atılır. O yüzden gebeliğin ilk 3 ayında düşük riski çok fazladır.

Dış Gebelik Kaynaklı Çamur Gibi Akıntı

Yumurta döllendiği zaman bazen rahme başarı ile ulaşamaz ve dış noktaya tutunur. Bu olağan bir gebelik türü olarak geçmez. Tehlikeli bir durumdur ve çamur gibi koyu tonlarda bir akıntıya yol açabilir. Gebeliğin acilen sonlanması lazım, anne için de büyük risk taşır.

Vajinal Enfeksiyonlar ile Gelen Akıntı

Cinsel ilişki ardından bazı mikroplar karşı cinse geçer ve enfeksiyonlara neden olur. Bu durumda vajinadan kahverengi sıvı gelmesi yaşanabilir.

Diğer Enfeksiyonel Rahatlsızlıklar

Gebelikte, yoğun tonlardaki kahverengi sıvıyla beraber burun kemiğiniz sızlatan bir koku geliyorsa, karın bölgenizde kasılmalar, ateşlenme ve üşüme giriyorsa o zaman farklı bir hastalıktan şüphelenilir. Sadece rahim bölgesinde değil, böbrek dahil çeşitli yerlerde de enfeksiyon görülebilir. Bazen bu normal olmayan bir hamilelik belirtisi de olabilir.

Gebelikteki Kahverengi Çamur gibi Akıntının Diğer Sebepleri

  • İdrar yolunda meydana gelen iltihabik durumlar
  • Mol yani üzüm gebeliği
  • Vajinada bölgesinde mantar oluşumu
  • Pelvis veya vajina iltihapları
  • Servisk ve rahim ağzı kanserleri
  • Vajina bölgesinde oluşan iltihap veya tahrişler
  • Cinsel birliktelik sonrası geçen rahatsızlıklar ve klamidya

  Hamilelikte Çamur Kıvamında Kahverengi Akıntı Nasıl Tedavi Edilir, Geçer?

Çamur gibi kahverengi akıntı bazı koşullarda olağan kabul edilse de mutlaka kadın doğum uzmanına başvurmalı, ultrasonla kontrol sağlanmalıdır. Gebelik riskliyse buna uygun iğne, hap tarzı ilaçlar reçete edilebilir. Enfeksiyonsa muhtemelen antibiyotik yazılır. Kahverengi akıntının çok ileri seviye bir rahatsızlıktan kaynaklamasında ameliyat son çare olarak görülür.

Gebelikte bu tür akıntılara karşı doktorlar bazı tavsiyelerde bulunuyor:

Kadınlar bu günlerde kendilerini yormamalı, mümkün mertebe her gün uzanmalıdır. Ağır kaldırmamalı, iş yapmamaya özen göstermelidir. Gebelikte gelen kahverengi çamur gibi akıntı düşük riski doğuracağı için daha fazla dikkatli olmaları gerekir. Tepelerden uzanarak bir şeyleri almaya dahi uğraşmamalı, çok fazla da eğilmemeleri gerekir. Muhakka bir jinekoloğa muayene olmak gerekir.

OBmwTqv5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir