Hamilelikte Adet Görülür mü? Gebelikte Regl Ne Anlama Gelir?

Hamileliğin ilk belirtileri arasında adet görmemek vardır. Gebelik döneminde görülen regl için Doktor'a görünmek olası riskleri önleyecektir.

Hamileyken adet görülür mü? Bazı anne adayları, hamileliğini öğrendikten sonra adet gördüğünü söyler. Ancak fizyolojik olarak böyle bir durum mümkün değildir. Hamilelik oluştuktan sonra HCG Hormonu salgılanmaya başlar. Bu hormon, üreme sistemi ile doğrudan bağlantılı olup, salgılanması durumunda adet kanaması durur. Başka bir ihtimal söz konusu olmayıp, hamilelikte adet görme durumu imkansızdır. Adet dönemine yakın zamanda hamile kalınması durumunda, döllenme öncesinde adet görmek mümkündür. Ancak döllenme gerçekleştikten sonraki süreçte anne adayında görülen kanama; rengi, süresi, durumu ne olursa olsun tehlike arz etmektedir. Bu kanama düşük habercisi olabilir. Bu nedenle görülmesi halinde mutlaka bir doktora gidilmelidir. Hamilelikte kanamalar görülmesi olasıdır. Ancak bu kanama kesinlikle adet kanaması değildir. Halk arasında üstüne adet görme olarak tabir edilen bir durum vardır. Bu da dönemsel döngü içerisinde bir adet kanaması zannedilse de aslında öyle değildir. Hamileyken adet olunur mu kadınlar kulübü paylaşımlarında sıklıkla karşımıza çıkan bir konu. Hamileyken adet olunur mu kaç gün sürer gibi sorularında yer aldığı platformda kadınlar birbirine destek olmaktadır.

Hamilelikte Üstüne Adet Görme Nedir?

Hamileyken adet olunur mu ilk ay kanama olması normal midir? Üstüne adet görme, gebelik kesinleştikten sonra, hamilelikte adet kanaması olduğu zannedilen kanamadır. Ancak belirttiğiniz gibi, böyle bir durum söz konusu değildir. Gebelik hesaplaması, son adet gününden itibaren yapılır. Bir sonraki adet dönemine kadarki süreçte hamileliğiniz anlaşılmış olur. Embriyo rahimde kendine yer açmaya çalışırken, rahim içerisindeki damarlara yaptığı etki sonucu kanama görülebilir. Her gebelikte olmasa da, yaşanması muhtemel bir durumdur. Dikkat edildiği takdirde anlaşılabilir ki, üstüne adet görme denilen olaydaki kanama, menstrual döngüdeki adet kanamasından görüntü olarak dahi farklıdır. Menstrual kanama gibi devamı gelmez. Daha az miktarda ve kanamadan ziyade lekelenme denilebilecek şekilde olur. Renk skalası da geniştir. Pembeden kahverengiye kadar geniş bir yelpazede görülebilir. Döllenme gerçekleştikten 10 gün kadar sonra görülür. Bu durumu yaşayan gebelerin, hamilelik kanamaları neden görülür sorusunun yanıtlarından biri açıklamış olduğumuz hamilelikte üstüne adet görme olayıdır. Hamileyken adet olunur mu doktorsitesi adresinde de cevabını bulabileceğiniz bir soru.

Hamilelikte Kanamaya Neden Olan Durumlar

İmplantasyon (Yerleşme Kanaması)

Yukarıda açıklamış olduğumuz üstüne adet görme olayıdır. Yerleşme kanaması olarak bilinir. Döllenen embriyonun rahme yerleşme sürecinde rahim içindeki damarlara yaptığı baskı sonucunda meydana gelen kanamadır. Adet kanamasından ayıran en büyük farkı rengidir. Pembe, açık kahve, ya da kırmızı gibi renklerde olabilmektedir.

Dış Gebelik

Hamileliğin başlangıcından doğuma kadar olan sürenin sağlıklı geçebilmesi için en önemli öncelik embriyonun rahim içine yerleşmiş olmasıdır. Sağlıklı bir gebelikte, döllenen yumurta rahim içerisinde yer alan endometriyum tabakasına tutunarak buraya yerleşir ve gelişimine başlar. Ancak bazı gebeliklerde döllenmiş yumurta rahim dışında herhangi bir yere yerleşebilir. Bu dış gebelik olarak adlandırılır. Rahim dışında genellikle fallop tüpleri içerisine yerleşen embriyo, zamanla büyüyerek tüplere ve damarlara baskı yapar. Yumurta döllendiği için, vücut direkt olarak hormonların da vasıtası ile menstrual kanamayı durdurur. Ancak embriyonun tüplere ve damarlara yaptığı baskı, kanamaya sebep olur. Menstrual kanama ile benzer özellikler gösterir. Ancak bunlara ek olarak baş dönmesi, rektal basınç, ve eklem ağrısı gibi şikayetler görülür. Ancak yine de en erken belirtisi kanamadır. Dış gebelik hamilelikte görülen kanamalar arasında tehlike arz eden bir durum olup, annenin hayatını tehlikeye atmaktadır. Bu nedenle dış gebelik en kısa sürede sonlandırılmalıdır.

Düşük

Düşük, hamileliğin ilk 20 haftası boyunca olabilme ihtimali bulunan, bebeğin kaybı ile sonuçlanan, hamileliğin en yaygın sorunlarından biridir. Hamileliklerin %20’si düşük ile sonuçlanır. En temel belirtileri; vajinal kanama, makata vuran ağrılar, kasılmalar ve kasık ağrılarıdır. Ancak belirtiler kişiye göre değişebilir, kendini farklı şekillerde gösterebilir. En sık görülen düşük nedeni kromozom uyuşmazlığıdır. Erkek ve kadında bulunan 23 kromozomdan herhangi biri düzgün çalışmadığı takdirde düşük gerçekleşebilir. Yetersiz serviks de bir diğer etkendir. Bu, annenin serviksinin büyüyen bebeği taşıyamayacak kadar güçsüz olduğu anlamına gelir. Bu durumda bebek rahimde tutunamaz ve düşük meydana gelir. Sigara ve alkol kullanımı da bu konuda büyük etkendir. İçeriklerinde bulunan maddeler kan akışı hızını etkileyecek düşüğe sebep olabilir. Bütün bu sebeplerden kaynaklı düşük gerçekleşmesi durumunda, en erken belirti kanamadır. Böylece, hamileyken adet olunur mu sorusunun yanıtını, olabilecek bütün sebepleri ile anlatmış olduk. Bu durumlardan herhangi birinden kaynaklı, hamilelikte kanama yaşandığı takdirde, yapılması gereken hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmaktır. Aksi takdirde hem annenin hem de bebeğin hayatı tehlikeye girebilir. 53859