Hamileliğin 7. Haftasında Bebek Kaç mm Olur? Ultrasonda Nasıl Görünür Kaç Gramdır?

Hamileliğin 7. Haftasında Bebek Kaç mm Olur? Ultrasonda Nasıl Görünür Kaç Gramdır?

Hamileliğin 7. Haftası demek aslında gebeliğin ikinci ayına girdiğiniz anlamına gelir. Hem anne vücudunda hem bebek farklılıklar görünür. Yedinci haftada kaç mm olmalı ve kaç gram olmalı? Ultrasondaki görüntüsü neye benzer? Sık sorulan, merak edilen sorulara yanıt vermeye çalıştık.

İçeriğimizde ve Hamilelik Hafta Bebek Kaç mm Ultrason Nasıl görünür Kaç gram Bebek g ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Hamileliğin
Hamileliğin 7. Haftasında Bebek Kaç mm Olur? Ultrasonda Nasıl Görünür Kaç Gramdır?

Gebeliğin 7. Haftası

7 Haftalık Bebeğin Kilosu ve Boyu

7 haftalık bebeğin kilosu ve boyu tabii ki genetik yapıya ve gelişim durumuna göre değişir. Lakin genel ortalamaya bakacak olursak ortalama iki gramdır. Boyu ise dokuz ile 13 milimetre arasındadır. Bebek bu haftalarda embriyo olarak geçer.

7 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Kalp Atışı Duyulur mu? Duyulmazsa Ne Olur?

Gebeliğin yedinci haftasında düzenli kontrollere gitmenize rağmen bebeğin kalp atışları henüz ultrasona yansımadıysa endişe etmeniz gerek yok. Kalp seslerinin duyulması bebeklere göre değişir. Eğer yedinci haftada duyulmazsa bir sonraki hafta tekrar dinlenir. Eğer sekizinci haftada da duyulmazsa o zaman bebeğin alınması gerekebilir.

Gebeliğin 7. Haftasında Bebeğin Kalp Atış Hızı Nedir?

Yedinci hafta gebelikte kalp atış hızı yine bebeğe göre değişir ama genel aralığı 130 – 160 olarak bilinir. Bu kalp atış hızları yetişkinlere göre iki misli fazladır. Ama bunda endişelenecek bir durum yok, normal olanı budur. Bebeklerde, yetişkinlerdeki gibi 85 ve altında atış hızı görülürse kontroller daha sık yapılmaya başlanabilir. Doktorunuz gerekli bilgileri sizlere iletecektir.

7 Haftalık Hamilelikte Kese Olmasına Rağmen Bebek Yoksa Ne Yapılmalı?

Hamileliğin farklı türleri vardır. Bazen ultrasonda kese görünmesine rağmen içerisinde bebek olmayabilir. Bunun ismine boş gebelik denir. Beşinci hafta itibariyle kesenin boş olup olmadığı öğrenilebilir. Ama görünmezse doktorlar iki hafta sonra tekrar edilmesini isteyebilir. Kesede embriyo olmadığı zaman alınması gerekir. Sahte hamilelik için kürtaj şarttır. Kesenin boş olması ilk gebelik sürecinden beri olabileceği gibi var olan bebek düştüğü zaman da aynı durum yaşanabilir ve yine kesenin alınması gerekir.

7 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıl Olmalı?

Hamileliğin yedinci haftasında ultrason görüntüsünde bebek fasulye boyutunda görülür.

7. hafta itibariyle bebeğinizin yüzü şekillenmeye başlamıştır. Göz, kulak oluşmaya başlar. Dil, ağız da belli olur. Gözün kendisi, kapağı, burnun dip noktası ve deliği, kulaklar da yavaştan şekillenir.

Yedinci hafta itibariyle bebeğinizin kol tomurcukları da ultrasondan görülebilir ama bacaklar için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Parmaklar, tırnaklar da kendini belli etmeye başlar.

7. hafta gebelikte beyin çok hızlı şekilde büyümeye başlar. Sadece 60 saniye gibi bir sürede yüz tane sinir hücresi oluşmaya başlar. Bebeğiniz dünyaya gelene kadar bu miktar 100 milyarı aşar.  Beyinle birlikte omurilik, tiroit de büyür. Lenfler de artık var olmaya başlar.

Yedinci hafta hamilelikte bebeğin cilt yapısı tam oluşmamışsa da incedir. Su gibi açık tonlarda olduğu için iç organlar ultrasonla rahatlıkla görülebilir.

Hafta hafta gebelik, ailenin genetik yapısına göre farklılık gösterebildiği gibi annenin beslenmesine göre de değişebilir. Buradaki bilgiler dışında bir durum varsa en doğru yanıtı doktorunuz verecektir. Sadece buradaki yazılara göre endişe etmenizi gerektiren bir durum yoktur.

s6udqv0O

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir