Hafızayı Güçlendiren Bitki Çayları Nelerdir?

Beynin sağlıklı çalışabilmesi için gereken vitamin ve minerallerin alınması gerekmektedir. Dengeli ve düzenli beslenme ve alınması gereken tüm besinler alındığ..

Beynin sağlıklı çalışabilmesi için gereken vitamin ve minerallerin alınması gerekmektedir. Dengeli ve düzenli beslenme ve alınması gereken tüm besinler alındığı zaman beyin fonksiyonlarını korur ve sağlıklı olur. Beynin ihtiyacı olan besinleri alması sonucunda hatırlama, anlama, hızlı karar verme gibi özelliklerini koruyabilir. Uzun vade de ise Alzheimer ve unutkanlık gibi hastalıkların gecikmesini sağlıyor ve bu hastalıklara karşı koruma sağlıyor. Beyni beslemek ve sağlıklı kılmak için dengeli beslenmenin yanında kan dolaşımını hızlandıran ve toksinlerin atılmasını sağlayan bitkisel çaylar da faydalı olmaktadır.

Hafızaya iyi gelen bitki çayları; 

Ginkgo Biloba Çayı nedir faydaları nelerdir

Çin’de yetişmekte olan eski bir ağaç çeşididir. Bu ağacın yapraklarından çay yapılarak tüketilmektedir. Ginkgo Biloba çayı, kan akışını hızlandırarak beyne oksijen gitmesini sağlıyor ve beyin fonksiyonlarını daha rahat tamamlıyor. Ayrıca Ginkgo Biloba çayı beyinde glikozu kullanmayı sağlıyor ve sinir uyarılarını artırıyor bu sayede de hafızayı geliştiriyor. Ginkgo Biloba çayı hazırlamak ise çok kolaydır. 4-5 yaprak çayı kaynar suyun içine atın ve yaklaşık 6-7 dakika bekleyin ve sonra tüketin.

Gotu Kola Çayı nedir faydaları nelerdir

Hindistan, Sri Lanka, Bangladeş ve Tayland’da yemeklere lezzet katmak için kullanılan bir bitkidir. Gotu Kola bu ülkelerde geleneksel olarak kullanılan ve yıllardır beyin fonksiyonlarını hızlandırmak için başvurulan bir bitki türüdür. Bitki iltihap sökücü ve önleyici, dolaşımı hızlandıran, anti bakteriyel, idrar söktürücü ve sakinleştirici özelliklere sahiptir. Gotu Kola Çayı hazırlamak için; bir bardak su ve 1 çay kaşığı gotu kolaya ihtiyacınız vardır. Kaynamış suya gotu kolayı atın ve 5 dakika demleyip için.

Biberiye Çayı nedir faydaları nelerdir

(diğer faydalarını öğrenmek için bu yazıyı okuyun) Bütün bir yıl yeşil olan biberiye otu daha çok yemeklerde kullanılmaktadır. Yemeklere tat vermek için kullanılan biberiye hafızayı güçlendirmek için çok faydalıdır. Beyin fonksiyonlarını geliştirir ve hızlandırır. Kaynar suyun içine bir kaç dal biberiye atın ve 6-7 dakika demledikten sonra tüketebilirsiniz.

Adaçayı nedir faydaları nelerdir

Stresi hafifleten ve sakinleştirici özelliği bulunan adaçayı hafızayı güçlendiren çaylardan biridir. Soğuk algınlığı ve grip tedavisinde de oldukça faydalı bir çaydır. Kaynamış suyun içine atacağınız bir kaç dal adaçayını renk verene kadar bekleyin ve demlenmesi gerçekleştikten sonra tüketin. 48949