Ginkgö Biloba Faydaları

Ginkgö Biloba; ABD ve Avrupa’da daha yoğunlukta olmak üzere tüm dünyada en çok tüketilmekte olan besin takviyelerinden biridir. Alternatif Çin tıbbında i..

Ginkgö Biloba; ABD ve Avrupa’da daha yoğunlukta olmak üzere tüm dünyada en çok tüketilmekte olan besin takviyelerinden biridir. Alternatif Çin tıbbında ise 5000 yıldır kullanılmaktadır. İnsan vücuduna pek çok faydası olduğu bilimsel çalışmalar sonucunda ispatlanmıştır.

Ginkgö Bloba Ağacı nedir?

Ginkgö Bloba 1000 yaşına kadar yaşayabilen ve yaşayan en eski ağaç türlerinden biridir. Bu ağaç diğer ağaç türlerinden ayrı olarak tek başına bir ağaç türüdür. Kökeninin Çin’in küçük bir bölgesi olduğu bilinen bu ağaç günümüzde Abd ve Avrupa’da ve dünyanın çok yerinde yetiştirilmektedir. Ağacın en faydalı yeri ise yapraklarıdır. Ağaçla ilgili ilginç bir bilgi de bulunmaktadır. 1945 yılında Hiroşima’ya atılan atom bombası yalnızca 1-2 km. uzaklıktaki bir bölgeye düşmesine rağmen 6 adet ginkgö bloba ağacı patlamadan canlı olarak kurtulan tek varlıklar olmuşlardır ve hala ayakta kalmaya devam etmektedirler.

Ginkgö Biloba Faydaları Nelerdir?

Ginkgö biloba ağacının yapraklarında bulunan bazı etken maddeler hafızayı güçlendirir ve diğer zihinsel fonksiyonları geliştirir. Aynı zamanda kan dolaşımını düzenleyerek damar tıkanıklığını önlemektedir. Yapraklarda bulunan etken maddelerden flavonoidler, kalp kasını, sinirleri, retinayı ve damarları korumaktadır. Diğer önemli etken maddelerden biri olan terpenoid damarların genişlemesini sağlayarak plak oluşumunu ve damar tıkanıklığını önlemektedir. Bunların dışında ginkgö bilobanın sağlık üzerinde çok sayıda etkisi vardır.

Kaygı:

Ginkgö biloba ekstresi insanın yaşam kalitesini etkileyecek kadar şiddetli olan ve ”genele yayılan kaygı” olarak bilinen kaygıları tedavi ediyor. Avantajlı yanı ise diğer psikolojik kökenli kaygı düzenleyici ilaçlara oranla yan etkisi daha azdır ve bağımlılık riski yoktur.

Zihinsel Fonksiyonlar:

Zihinsel kapasiteyi artırır ve hafızayı güçlendirir. Ginkgo biloba orta yaşlı ve herhangi bir zihinsel düşünme bozukluğu olmayan birinde hafıza ve düşünme hızını artırmaktadır. Serebral yetmezlik sorunlarında iyi geldiği bilinmektedir.

Bunama ve Alzheimer Hastalığı:

Alzheimer hastalığı üzerinde henüz net bir olumlu etkisi olduğu söylenmemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda bazı hastalar üzerinde olumlu sonuçlar vermiş bazılarında ise etki göstermemiştir. Fakat yine de damarları genişleterek Alzheimer’den dolayı henüz zarar görmemiş olan damarlara fazla oksijen taşımaktadır bu nedenle hastalığı yavaşlattığı düşünülmektedir.

Glokom:

Glokom görme kaybına yol açan ciddi bir göz hastalığıdır. Genelde ilaçlarla tedavi edilmekte veya cerrahi müdahale ile önlenmektedir. Ginkgö bilobanın antioksidan özelliği ile göz sağlığı üzerinde olumlu etkiler yarattığı söylenmektedir. Kan akışını hızlandırdığı için göz sağlığını korumaya katkısı bulunmaktadır.

Şizofreni:

Ginkgö biloba ekstresi şizofreni tedavisinde kullanılan ve sinir sistemi tedavisini gerçekleştiren ilaçlarla birlikte kullanıldığı zaman bu ilaçların etkisini artırmaktadır ve şizofrenisi olan hastaların yaşam kalitesini artırmaktadır. Dikkat edilmesi gereken husus bu tür rahatsızlıklarda mutlaka doktora danışarak önerdiği dozda verilmesi gerekir. Ginkgö bilobanın etkisi netleşmemiş ve herhangi bir araştırma yapılmamış bazı durumlarda kullanılmasının da faydası olduğu bilinmektedir. Geleneksel olarak besin desteği olarak kullanıldığı durumlar şunlardır;

Sarı Nokta Hastalığı:

Ginkgö bloba yaprağı ekstresi yaşa bağlı olarak gerçekleşen görme kaybı (sarı nokta) belirtilerini azaltmaktadır.

Dikkat eksikliği ve hiper aktivite bozukluğu:

Ginkgö bloba ekstresi çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve hiper aktivite bozukluğu gibi sorunların önlenmesini sağlıyor.

Migren:

Ginkgö biloba ekstresini her gün düzenli olarak tükettiğiniz takdirde migren ataklarını azaltıyor.

Lif dokusu iltihabı:

Ginkgö biloba ile birlikte alınan coenzyme Q-10 kapsülleri lif dokusu iltihabı sorunu yaşayan hastalarda iyileşme etkileri yaratıyor ve ağrıları hafifletiyor.

Kolon kanseri:

Kanser ilaçları ile beraber kullanılırsa kanser tedavisinde olumlu sonuçlar alınabiliyor.

Yumurtalık Kanseri:

Düzenli olarak kullanıldığında yumurtalık kanseri riskini ortadan kaldırıyor.

Pankreas kanseri:

Pankreas kanseri olan hastalarda kanser ilaçları ile kullanıldığında hastalığın ilerlemesini durdurduğu veya yavaşlattığı söylenmektedir.

Cinsel işlev bozukluğu:

L-arginin, multivitaminler ve mineraller ile beraber alındığında kadınlarda cinsel işlev sorunlarına iyi gelmektedir. Genel olarak çok fazla rahatsızlıklarda işe yaradığı düşünülen Ginkgö bloba adet sancılarında, felç sonrası tedavi sürecinde, vitiligo, damar bozuklukları, radyasyona maruz kalındığı durumlarda, hemoroit, yüksek tansiyon, damar sertliği, işitme kaybı gibi durumlarda kullanılmaktadır ve tedavi amaçlı faydaları görülmektedir. Ginkgö bloba kapsülleri bazı olası yan etkiler yaratabileceği için dikkatli kullanmak gerekir. Kabızlık, kaşıntı, baş ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı gibi etkiler yapabilir. Kanamalı hastalıkları olanlar, ülser olanlar, hamileler ve emziren kadınlar, epilepsi hastalarının kullanması sakıncalıdır. Diyabet hastaları ve kan inceltici ilaç kullananlar mutlaka doktora danışarak kullanmalıdırlar. 24655