Hacamat Zararları Nelerdir? Sonrasında Mide Bulantısı Ateş Olur mu?

Hacamat Zararları Nelerdir? Sonrasında Mide Bulantısı Ateş Olur mu? Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren hacamat, çeşitli hadislerde geçen ve ayın belli günlerinde uygulanması gereken bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Bu nedenle de Müslüman olan ülkelerde çok daha fazla yaygın olarak uygulanmaktadır.

Hacamat vücuda oldukça faydaları olan bir uygulama olmasına rağmen bazı durumlarda hacamat zararları ile de gündeme gelebilir. Kan akışının vücutta hızlanmasını sağlamaktadır. Fakat uygun zaman ve sürelerde yapılmadığında zararları ortaya çıkmaktadır.

Kupalar yardımı ile vücudun belirlenmiş bölgelerine uygulanmaktadır. Bu kupalar havada ısıtılarak vakum yapması sağlanmakta ve uygulanan bölgedeki derinin vakumlanmasını sağlamaktadır. Burada oluşacak olan vakumlama sayesinde kan akışının hızlanması sağlanmaktadır.

Fakat yapılacak olan bu uygulama yanlış ya da durması gereken süreden fazla yapılırsa ciltte aşırı morarma ve yaralanmalara sebebiyet vermektedir. Bunun yanı sıra morarmalara ve cilt tahrişine neden olmasından dolayı ağrılar ortaya çıkabilmektedir.

Hacamat Yaptırmak Zararlı mıdır?

Hacamat zararları konusundan ziyade hacamat yaptırmak faydalı yönleri ile gündeme gelmektedir. Vücutta oluşacak olan kan akışını hızlandırmak ve buna bağlı olan hastalıkların ortadan kaldırılmasını amaçlayan bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir.

Hacamat yaptırmak zararlı mıdır sorusunun cevabı da her uygulamada olduğu kadar yanlış yapılması durumunda ortaya çıkmaktadır. Yanlış uygulamaların dışında kan hastalıkları ile ilgili sorunları olanların da yaptırmadan önce bir uzmandan yardım almaları faydalı bir adım olacaktır.

Aynı zamanda uygulama yapılacak olan yerde açık yara ya da enfeksiyon olmamasına da dikkat edilmelidir. Böyle bir oluşum gözlendiğinde uygulama yaptırılmaması önerilmektedir.

Hacamat Sonrası Mide Bulantısı Neden olur?

Hacamat Sonrası Mide Bulantısı Neden olur?

Hacamat tedavisi farklı yöntemler ile uygulanabilmektedir. Bunun nedeni de yapılacak olan uygulamanın yeri ve ne için uygulama yapacağına öre farklılık göstermesinden kaynaklanabilmektedir. Aynı zamanda da birçok kişi de farklı tepkimelere de yol açabilir.

Hacamat sonrası mide bulantısı neden olur sorusu da en çok merak edilen sorulardan bir tanesi olmaktadır. sinoplukoca.com olarak bu sorunuzu da yanıtlamak isteriz. Yapılan uygulamanın yan etkileri arasında belirtiliyor olsa da bu yan etkiden ziyade psikolojik bir etki olarak adlandırılabilmektedir.

Hacamat sonrası mide bulantısı ve baş dönmesi sorunu yaşayanların büyük bir kısmında psikolojik etkenlerin olduğu saptanmıştır. Özellikle kan tutması gibi sorunu olanların uygulama esnasında yapılan küçük kesilerdeki kanları görmesi nedeniyle buna bağlı mide bulantıları oluşabilmektedir. Bu da hacamat zararları olarak karşımıza çıkabilir.

Bu belirtilerden şikayet edenlerin durumlarına bakıldığında hacamat uygulamasından yaklaşık olarak ilk bir kaç dakika da ortaya çıktığı ve en fazla ortalama yarım saat sonra kaybolduğu belirtilmiştir. Bu da durumun psikolojik olma ihtimalini doğrular niteliktedir.

Hacamattan Sonra Ateş Olur mu?

Hacamattan Sonra Ateş Olur mu?

Hacamattan sonra ateş olur mu sorusu da yine aynı şekilde psikolojik nedenlere balı olarak gelişebilen semptomlar arasında erini almaktadır. Bünyesel olarak zayıf olanlar hacamat sonrası çok hafif bir ateş durumu yaşayabilir.

Fakat bu ateş durumu enfeksiyon halinde gelişen ateşlenme gibi değildir. Rahatsızlık verecek derecede meydana gelmez. Bunun dışında hacamat sonrası hijyen gösterilmemesi durumunda ortaya çıkacak olan enfeksiyonlar nedeniyle ateş durum ortaya çıkabilir.

Bunun için de yapılması gereken hacamat sonrasında uygulama yapılan yerlerin hijyeninin sağlanmasıdır. Bu konuda gerekli olan bilgilerin sizlere uygulama yapan yer tarafından verilecektir. Hacamat zararları ile karşılaşmamak için bu önemlidir.

Hacamat Sonrası Ne Yapılmalı?

Hacamat sonrası kan akışının hızlanmasından dolayı vücutta bir rahatlama ve bir arınma hissi meydana gelecektir. Bu nedenle de vücut kendini dinlenmeye daha yakın hissedecektir. Dolayısıyla vücudun yorulmasını sağlayacak olan işlemlerden kaçınılmalıdır.

Hacamat sonrası ne yapılmalı sorusuna cevap arandığında en başta gelenlerden bir tanesi de en az 12 saat boyunca duş alınmaması gelmektedir. Bu konuda yapılan uyarılar en az bir gün geçmesi şeklindedir. Bunun nedeni de hacamat sonrası vücutta oluşan izlerin enfeksiyon kapma riskini ortadan kaldırmak içindir.

Uygulama sonrası oluşacak olan yaraların çok daha çabuk iyileşmesi için kantaron yağının kullanılması çok daha çabuk iyileşme sağlayacaktır. Ayrıca hakiki zeytinyağı ile yapılacak hafif bir masaj da aynı etkiyi gösterecektir.

Özellikle ilk birkaç gün hayvansal gıdalar tüketilmemesi önerilmektedir. Bu tür gıdaların tüketilmesi yapılan uygulamanın faydalarını ortadan kaldıracaktır. Hatta hacamat yapıldıktan 3-4 saat boyunca yiyecek tüketilmemesi en çok yapılan öneriler arasında yer almaktadır.

Uygulama sonrasında metabolizmanın hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için de sirke kullanılabilir. Sirke birçok kişi tarafından etkinliği belirtilmiş bir ürün olarak burada da karşımıza çıkmaktadır. Hacamat uygulamasından sonra yemeğe başlamadan önce özellikle elma sirkesinin bir su bardağı suyun içine bir çay kaşığı konarak içilmesi detoks etkisi yaratmaktadır.

Hacamattan Sonra Neden Hayvansal Ürünler Yenmez?

Hacamat uygulaması yaptıran kişilere genel olarak yapılan uyarılar neticesinde ilk üç-dört saat kadar yemek yememeleri önerilmektedir. Uygulama yapılmadan önce yapılan uyarılarda olduğu gibi uygulama sonrasında da birtakım besinlerden uzak durulması gerekmektedir.

Bunların başında da hayvansal ürünlerin tüketilmemesi gelmektedir. Bu konuda özellikle uyarılar yapılmaktadır. Birçok uygulama yaptıran ya da yaptıracak olan kişinin aklına hacamattan sonra neden hayvansal ürünler yenmez sorusu gelmektedir.

Hayvansal ürünler protein bakımından zengin olan ürünler olarak bilinmektedir. Bu da kan dolaşım hızının yavaşlamasına neden olacaktır. Kanın ağırlaşması söz konusu olduğundan dolayı da yapılan uygulama geçerliliğini yitirecektir. Yaklaşık olarak hayvansal ürünleri 3-4 gün boyunca tüketmemekte fayda vardır.

Hacamat zararları bütün bunlara dikkat edildiği taktirde alt seviyelere düşecektir.

90899