H Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler

Dünya üzerinde baş harfi H olan 6 tane ülke var. Bu ülkelerin başkentleri nereler? Bu ülkeler hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Bu makalede ve H Harfiyle Başlayan Ülkeler Ülkeler ve Başkentleri Ülke Bilgileri Başkent Bilgileri Coğrafi detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

H ile başlayan ülkeler ve başkentleri nelerdir?

  • Haiti Başkenti: Port-au-Prince 
  • Hırvatistan Başkenti: Zagreb 
  • Hindistan Başkenti: Yeni Delhi 
  • Hollanda Başkenti: Amsterdam
  • Honduras Başkenti: Tegucigalpa
  • Hong Kong Başkenti: Hong Kong

H ile başlayan ülkeler hakkında bilmeniz gerekenler

H
H Harfiyle Başlayan Ülkeler, Başkentleri ve Kısa Bilgiler

Hong Kong

Hong Kong, güney Çin’de ve Pearl River Deltası’nda bir ülkedir. Küçük devletin toplam alanı 1.110 km² ve toplam sahil şeridi 733 km’dir. Hong Kong, bölgelere göre Asya’nın en küçük ülkelerinden biridir ve dünya çapında 187. sıradadır. Km² başına 6.678 kişi ile aynı zamanda en yoğun nüfuslu ülkelerdendir. Ülkedeki kentleşme o kadar ilerledi ki, tüm sakinler artık kentsel nüfusun bir parçası olarak sayılıyor.

Ülkenin en yüksek rakımı (Tai Mo Shan) 957 metredir. Ülkenin adası açık denizde Çin, Hong Kong’un tek doğrudan komşu ülkesidir. 

Hırvatistan

Hırvatistan, doğu Adriyatik kıyısında bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 56.590 km² ve toplam sahil şeridi 5.835 km’dir. Hırvatistan, Avrupa’nın 26. büyük ülkesi ve alan bakımından dünya çapında 128. sırada yer alıyor. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (% 58) şehirlerde yaşıyor. Her beş kişiden biri Zagreb’de yaşıyor.

Hırvatistan, deniz seviyesinden ortalama 331 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Dinara) 1.831 metredir. Ülkenin adası açık denizde ile doğrudan ulusal sınırlar bulunmaktadır. Bosna Hersek, Macaristan, Karadağ, Sırbistan ve Slovenya. 

Haiti

Haiti, Karayipler’in Büyük Antiller’inde bir ada devletidir. Ana adanın doğu kısmı Dominik Cumhuriyeti’ne aittir. Arazinin toplam alanı 27.750 km² ve toplam kıyı şeridi 1.771 km’dir. Haiti, Amerika kıtasındaki en büyük 25. ülke ve dünya çapında 148. sırada yer alır. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (% 58) şehirlerde yaşıyor.

Haiti, deniz seviyesinden ortalama 470 metre yükseklikte nispeten düşüktür. En yüksek dağ zirvesi (Pic la Selle) 2.680 metredir. Ada grubu yaklaşık 40 adadan oluşmaktadır. Dominik Cumhuriyeti, Haiti’nin doğrudan komşu tek ülkesidir. 

Hollanda

Hollanda, Almanya’nın batısında, Kuzey Denizi kıyısında bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 41.543 km² ve toplam sahil şeridi 451 km’dir. Hollanda Avrupa’nın 22. en küçük ülkesi ve dünyada 135. sırada yer alıyor. Sakinlerin son derece yüksek bir oranı (% 93) kentsel nüfusa aittir.

Deniz seviyesinden ortalama sadece 30 m yükseklikte olan Hollanda, dünyanın en alçak ülkelerinden biridir. Ülkedeki en yüksek rakım (Vaalserberg) 322 metredir. Ülkenin yaklaşık 40 adası var. Belçika ve Almanya ile doğrudan ulusal sınırlar vardır. 

Hindistan

Hindistan, Hint Okyanusu ile Himalayalar arasında bir ülkedir. Arazinin toplam alanı 3.287.259 km² ve toplam 7.000 km sahil şeridi vardır. Bölge bakımından Hindistan, Asya’nın Çin’den ise yedinci büyük ülkesidir. Nüfusun çoğu (% 65) kırsal bölgelerde yaşamaktadır.

Hindistan, olağanüstü geniş alanı üzerinde sayısız coğrafi bölgeye ayrılmıştır. Ortalama yükseklik deniz seviyesinden 621 m’dir. En yüksek dağ zirvesi (Kangchendzönga) 8.586 metredir. Ülkede kısmen ıssız yaklaşık 1.200 ada mevcuttur. Afganistan, Bangladeş, Butan, Burm, Çin, Nepal, Pakistan ve Sri Lanka ile doğrudan ulusal sınırlar vardır .

Honduras

Honduras, Orta Amerika’da bir ülkedir ve bazı komşu ülkeleri gibi, Pasifik’i Atlantik’e bağlar. Arazinin toplam alanı 112.490 km² ve toplam sahil şeridi 669 km’dir. Honduras Amerika kıtasında 18. en büyük ülkedir ve alan bakımından dünya çapında 103. sıradadır. Tüm sakinlerin yarısından fazlası (%59) şehirlerde yaşıyor. Tegucigalpa’da her dokuz sakinden biri yalnız yaşıyor.

Honduras, deniz seviyesinden ortalama 684 metre yükseklikte yer almaktadır. En yüksek dağ zirvesi (Cerro Las Minas) 2.849 metredir. Ülkenin yaklaşık 40 adası var. Guatemala, El Salvador ve Nikaragua ile doğrudan ulusal sınırlar vardır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir