Granit Tavanın Kullanımı ve Temizliği İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Granit Tavanın Kullanımı ve Temizliği İle İlgili Bilinmesi Gerekenler. Granit ile diğer materyalleri kıyasladığımızda arada çok bariz farklar olduğunu görebiliyoruz. Öncelikli olarak doğada bulunan granit taşı ile üretilen bu tavaların en önemli artısı ise kolay kullanımı ve uzun ömürlü olmasıdır.

Doğada da granit taşlarının renklerinde pembe, beyaz ve gri renklerin ağırlıkta olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Dolayısıyla tava ve tencerelerde de özellikle zemin kısımlarında bu renk tonları hakimdir.

Son yıllarda teflon yavaş yavaş popülerliğini kaybederken bunun en büyük sebebi çizilmeye karşı çok dayanıksız olmasıydı. Oysa granit ile kıyaslandığında bu alanda büyük bir avantajla karşılaşıyoruz.

Çizilmeye karşı dayanıklı olan bu malzeme sayesinde tava ve tencerelerin temizlenmesi de tıpkı kullanımı kadar kolaylaşıyor. Ayrıca yanmaz ve yapışmaz şeklinde lanse edilen bir kalite standardına sahip olduğu için yağ kullanımını da minimum düzeye çekebiliyor. Hem tasarruf hem de sağlık açısından bu detay önem teşkil ediyor.

Granit Tava Nasıl Kullanılmalıdır?

Granit Tava Nasıl Kullanılmalıdır?

Granit kullanımı arttıkça tava ya da tencere bakmaya başladığınızda pek çok türü olduğunu fark edebilirsiniz. Öncelikle granit gerçek anlamda kütlesi ağır bir malzemedir. Yani orijinal bir granit ise elinize aldığınızda ağırlığını hissedebilirsiniz. Hafif olanlar ise genellikle sahte ve granit görünümlü olan tavalardır.

Hemen her yiyeceğin pişirilmesinde tercih edebileceğiniz için mutfağınızın başrolünde olabilecek bir üründür. Dolayısıyla uzun süreli bir dayanıklılığı olduğu için kaliteli bir ürün tercihi yapmanızı öneririz.

Çoğunlukla gerçek granit olan ve dökümüyle ağır olduğunu hissettiren tavalar kullanım kolaylığı açısından çelik saplarla geliyor.

Zaten ağır olan tavanın içerisinde pişenlerle beraber plastik sapla potansiyel bir kullanım rahatlığı sağlaması imkânsızdır.

Orijinal olan modellerde hem ağırlık, hem sap kalitesi hem de zemin rengi bu ayrımı yapmanız için önemlidir. Zemininin yapışmayan özelliğe sahip oluşu mutfakta size büyük bir konfor alanı sağlayacaktır. Dilediğiniz besinleri pratik bir biçimde yapmanıza olanak tanıyacaktır.

Granit Tava Temizliği

Granit Tava Temizliği

Granit gibi farklı materyallerden üretilmiş tavaların en büyük sorunlarından birisi ise temizlik olarak düşünülür. Bunun düşünülmesinde ise teflon tavaların çizilme durumu büyük bir pay sahibidir. Ancak teflon en ufak bir metal ya da tel sürtünmesinde çizilirken, granit böyle bir sonuç vermez ve temizliği gerçekten kolaydır.

Yapı itibariyle uzun süreli bir kullanıma uygun olduğundan ötürü doğru uygulamalar yıkama aşamasında da çok önemlidir. Pişirdiğiniz yemeğin ardından henüz tava sıcakken soğuk suyun altına tutmanız granite zarar verebilir.

Bunun yerine tavanın soğumasını bekleyebilir ya da hazır sıcakken içerisine bir miktar sirke ve su koyarak kısa süre bekletebilirsiniz. İçerisindeki sirke ve su soğurken aynı zamanda lekeler yumuşamış olacaktır.

Ardından dilerseniz musluğun altında elle, dilerseniz bulaşık makinesine atarak temizliğini sağlayabilirsiniz. Yalnızca elde yıkayacağınız zaman aşındırıcı bulaşık deterjanları ve temizlik ürünleri kullanmamanız tavsiye edilir.

Bulaşık makinesinde yıkanmayan tavalarla kıyaslandığında çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Hem ısıyı eşit şekilde yayabilen zemini, hem çizilmeyen ve yapışmayan özelliği hem de kolay temizliği ile popülerleşmiştir. Tabii ki bu özellikler için orijinal ürün kullanmak elzemdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap