Göz Yanması Nedir, Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır

Göz Yanması Nedir, Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır. Göz Yanmasının Nedenleri Göz yanması aslında göz kuruluğu nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde çok fazla kitap okuyan olmasa da çok sık okuyanlarda göz yan..

Göz Yanmasının Nedenleri

Göz yanması aslında göz kuruluğu nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde çok fazla kitap okuyan olmasa da çok sık okuyanlarda göz yanması görülebilir. Teknoloji ile birlikte telefon, tablet ve bilgisayar kullanımı arttı. Ekrana sürekli yakından bakmak göz yanmasına neden olur. Göz yanmasına neden olan bir diğer şey doğal yollardan serinlememek ve ısınmamaktır. Özellik klima kullanımının arttığı günümüzde birçok kişide göz yanması gibi sorunların ortaya çıktığı da bir gerçektir. Bir diğer neden ise yaşlılıktır. Göz kuru kalmamak için yağ üretir, yaş ilerledikçe bu oran azalır ve göz ile ilgili sağlık sorunları baş gösterir. Hayatımız boyunca kullanmadığımız bir ilacı zorunlu olarak kullanmaya başladığımızda bazı yan etkileri olabilir. İlaçlardan sonra göz yanması ortaya çıkarsa hemen Doktorunuza başvurunuz.

Göz Yanması Neden Olur

Göz yanması nedenini bir tek nedene bağlamak saçmalık olur. Bazen alerjik durumlardan, bazen başka hastalıklardan ve çevresel faktörler göz kuruluğuna neden olur. Özellikle şehirde yaşayanlar temiz hava koşullarına hasret kaldı. Şimdi bir araştırma yapsak, göz yanması şehirlerde köylerden daha çok görülüyordur. Çünkü sanayi ile birlikte havanın kirlenmesi göz rahatsızlıklarına sebep olabilir. Tütün ve tütün mamulleri tüketenlerin sürekli gözlerine duman kaçar. İçerisindeki zehirler ve diğer etkiler ile tütün dumanı göz yanmasına neden olur. Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak, aşırı rüzgar olduğu günlerde gözleri tozdan koruyamamak gibi nedenler de bu hastalığın ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Doğal koşulların yanı sıra günlük yaşamımızda kullandığımız bazı ürünler var, bunlar saç sertleştirici spreyler, boyalardır. Bu tip kimyasal ürünler göz yanmasının yanı sıra farklı sorunlara da neden olabilmektedir. Gelelim sıcak yaz günlerinde yaptığımız o havuz keyfine… Saatler içinden çıkamadığımız o havuzun içerisinde yer alan klor, göz kuruluğuna neden olan en büyük etkendir. Göz yanmasına neden olan büyük etkenlerden biri de polenlerdir. Bahar aylarında sık görülme nedeni de budur. Ayrıca, parfüm gibi kimyasallar da bu soruna sebep olabilmektedir.
Göz Yanması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz Yanması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz yanması tedavisi için öncellikle bu sorunun esas sebebini bilmek gerekiyor. Mesela; göz yanması sorunu yaşamadınız, rüzgar veya başka bir nedenle gözünüze toz kaçtı. Bol su ile yıkadığınız zaman tedavisini yapmış olursunuz. Yazımızın başında da belirttiğim gibi bilgisayar kullanımı göz kuruluğuna neden oluyor. bilgisayar, tablet kullanma saatlerini azaltmak, biraz daha uzaktan bakmak, arada gözleri dinlendirmek ile göz yanmasını engelleyebiliriz. Göz yanması sizi çok rahatsız etmeye başladı ise buzu alın ve ince bir tül ya da havlunun içine koyun. Çok fazla bastırmadan, gözü tahriş etmeden uygulayınız. Daha sonra gözde çapaklanma oluşursa pamuğu suya batırıp yavaşça temizleyin. Göz yanması tedavisinde diğer bitkisel yöntem ise çaydır. Çay demlendikten sonra soğumaya bırakın, pamuk yardımı ile gözünüze yaklaşık 1 dakika boyunca hafif masaj yaparak uygulayın. Belirli dönemlerde göz yanması yaşıyorsanız nedeni alerjiktir. Polen, kedi ve köpek tüyü, toz, kimyasal ürünlerden hangisine alerjiniz varsa tespit edip önlem alınız. Tedavi için antihistamin ilaçları kullanılıyor. Tabi, bunları kesinlikle sağdan solda duyma bilgiler ile değil, reçeteler ile kullanmanızı öneriyoruz. 97782