Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer, Evde Çözüm yolu?

Mide Yanması Hakkında Makaleyi Sesli Dinlemek İster Misiniz?

Mide Yanmasının Nedenleri Nelerdir?Mide Son zamanlarda sorunları oldukça büyük problemler oluşturmakta. Yemeklerden sonra oluşan rahatsızlık hissi hemen hemen herkeste görülüyor. Günümüzün en büyük problemleri arsında ise midenin yanması geliyor. Doğal olarak da bu durum akıllara Midenin yanmasına ne iyi gelir sorusunu getiriyor.  

Ağrılar, kramplar midenin yanması insanların yaşam kalitelerini çok düşürmekte. Çare olarak ise çeşitli çaylar ya da yiyecekler öneriliyor. Bu çaylar ve besinler yanmaları büyük ölçüde gideriyor.

Mide Yanmasının Nedenleri Nelerdir?
Mide Yanmasının Nedenleri Nelerdir

Mide Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

Mide yanmasına ayrıca ekşimesi de denir. Vücutta kendini ağrı olarak gösterir ve ilk yemek borusunda oluşur. Yemeklerden sonra oluşan bu ağrı dinlenme süresinde daha da artar. Midenin yanmasının nedenleri nelerdir sorusu ise gittikçe yaygınlaşan bir problem haline gelmekte.

Mide yanması herhangi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu hastalıklar mide içinde sıvının yemek borusuna kaçmasına ve midede yanmaya sebep olur. Enfeksiyonlarda bu gruba dahil edilir. Bu nedenlerin yanında suyun temizlenmesinde sorun yaşayan ülkeler ve hijyenden yoksun besinler tüketen kişilerde bu sorun sıkça görülür. Mide yanması nedenleri arasında bazı ilaç türleri de bulunur.

Gün içinde tüketilen besinler, içecekler, vücuda yararlı olmayan maddelerde mide yanması oluşturabilir. Midenin salgısını arttırarak yemek borusuna kaçmasını sağlayan besinler portakal suyu, ananas, meyve suları gibi içeceklerdir. Oldukça yararlı olan bazı besinler de vücut tarafından tolere edilmeyebilir. Örneğin domates, çikolata, mandalina, limon, bu besinler arasındadır. 

Alkol tüketmek, sigara kullanmak diğer nedenler arasındadır. Yemek borusunun işlevini bozan bu zararlı maddeler ağrı oluşumuna ve yanma hissine neden olur. Ayrıca günlük hayatta çok fazla stres yapmak, vücudu sıkmak mide için oldukça tehlikelidir. 

Mide Yanması Nasıl Geçer?

Mide yanması nasıl geçer yemeklerden sonra sorulan ilk sorulardan biridir. Bu problemi çözmenin en iyi yöntemi ise altta yatan sorunu çözmektir. Eğer sorun herhangi bir bakteriyse hekime danışılmalıdır. Ancak bu sorun evde de çözülebilir. Mide yanmasına iyi gelen çaylar ya da beslenme şekliyle de atlatılabilir. Diyetle desteklenen yaşam şekli bu sorunu ortaya kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca ek ilaç tedavileri ile de iyileşme sağlanabilir.  

Hamilelikte Mide Yanması

Mide yanmasına ne iyi gelir sorusu yanıtlandıktan sonra hamileler için de geçerli midir sorusuna bakılmalıdır. Herkeste olduğu gibi hamilelerde de oldukça fazla görülür. Hamilelikte mide yanması daha çok vücudun salgıladığı hormonlar sayesinde ortaya çıkar. Bu hormonlar vücudun işleyişini yavaşlattığı için besinler kana geçemez ve midede bulunma süreleri artar. 

Günlük hayatta tüketilmemesi gereken besinler hamilelik döneminde de tercih edilmemelidir. Baharatlı yemekler, acı biber, kızartmalar bu dönemde yenmemesi gereken besinlerdir. Fazla asitli içecekler, sigara ve alkol de bu gruba dahildir. Özellikle hamilelikte daha da dikkat edilmelidir. Hamile kişilerin en çok tercih ettiği besinlerin başında ise süt gelir. Hem sağlıklı hem mideye iyi gelen süt anne ve bebek içinde vitamin kaynağıdır. Hamilelikte mide yanmasına iyi gelen besinler önerilen ölçülerde tüketilerek mide yanması önlenebilir.

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler
Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Günlük beslenme rutinini değiştirmek mide yanması için oldukça faydalıdır. Asitli gıdalar mide yanmasını sürekli tetiklediği için bu besinlerden uzak durmak yanmayı azaltır. Destek olarak ise sebze, meyve tüketmek ve sağlıklı öğünleri alışkanlık haline getirmek bu organ için sağlıklıdır. Gün içinde tavsiye edilen miktarda su içmek de sağlığı ve mideyi olumlu etkiler. 

Mide yanmasına ne iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı ise stresten uzak durmak ve uyku düzenini ayarlamak olacaktır. Gün içinde yeterince dinlenmemek organı etkileyebilir ve doğal olarak da yanmalar meydana gelebilir. Stresli olmak da çoğu kişide ilk olarak mideyi tetikler. Kramplar ve ağrılar oluşturarak etkisini uzun süre sürdürür. 

Stresten uzak durmak ya da uykuyu düzene sokmak mide yanmasına oldukça iyi gelir. Hem evde doğal yöntemler denenebilir hem de hekime başvurarak ilaçlarla ek yardım alınabilir.  Mide yanmasına iyi gelecek yiyecekler ise şu şekilde sıralanabilir. 

  • Sirke çeşitleri: Özellikle elma sirkesinin mideye yararları çok fazla bilinir. Sadece yanma değil birçok konuda mideye iyi gelen elma sirkesi su ile karıştırılarak önerilen miktarda içilir. Hekim kontrolünde tüketildiği taktirde oldukça iyi gelecektir. 
  • Zencefil: Sindirim sistemi için çok yararlı olan zencefil halk arasında fazlasıyla kullanılmaktadır. Yanma yanı sıra kusma ya da bulantı gibi sorunlara da çok iyi gelir. Mideyi rahatlatır ve şişkinliği alır. Mide yanmasına iyi gelen çaylar ile karıştırılarak da tüketilebilir. 
  • Karbonat: Su ile karıştırıldığında oldukça yararlı olan karbonatın asidi nötralize etme özelliği çok yararlıdır. Asit ile karşılaştığı anda ortamın pH derecisini ayarlayarak asitliği azaltır ve yanmayı durdurucu etkisi vardır. Hekim gözetiminde ve tavsiye edilen miktarda kullanılması önerilir. 
  • Meyve türleri: Günlük hayatta çokça tükettiğimiz meyveler sağlık için çok önemlidir. Özellikle şeftali, elma, kavun, kayısı, armut, muz gibi meyveler vücut için vitamin kaynağıdır. Önerilen miktarda alınması yanma hissini azaltır.

Midenin yanmasına ne iyi gelir sorusunun yanıtı verilen maddelerle açıklanmıştır. Sağlık için en iyi olan tercih edilerek bu rahatsızlığın önüne geçilebilir.

Midenin Yanmasına Evde Çözüm

Midenin yanmasına evde çözüm bulmak çok kolaydır. Geniş mutfak kültürü sayesine birçok tarif mideyi kurtarır. Mideyi sakinleştirici etkisi sayesinde uzun yılladır kullanılan nane çok tüketilmektedir. Yemeklerde ya da naneli sakızlar bu organ için çok önemlidir. 

Midenin yanmasına ne iyi gelir sorusuna bir diğer çözüm ise doğal sodalardır. Kısa sürede etki eden sodalar mideyi rahatlatır. Dengeli beslenmekle desteklenen soda yeterli miktarda tüketilmelidir. Bu gibi sağlık sorunlarında sinoplukoca.com sitesinden yardım alınabilir. Geniş sözlük etkisiyle birçok probleme yardımcı olacaktır.

53610