Göktuğ İsminin Anlamı

Göktuğ İsminin Anlamı Nedir?

Göktuğ İsminin Anlamı Özellikle son dönemlerde popüler olan Göktuğ isminin anlamı candan, sevecen, gönülden demektir. Aynı zamanda eski dönemlerde ülke şehzadelerine Göktuğ ismiyle hitap edilirdi. Türk Dil Kurumu Göktuğ ismini savaşmayı seven kimse olarak tanımlamıştır. Yine bir başka anlamda ise gök renkli tuğ şeklinde karşımıza çıkar.

Türkiye’de Göktuğ isminin kullanımı oldukça yaygındır. Sayısal veriler ile bu durum kanıtlanmıştır. Yaklaşık olarak ülkemizde 15.260 kişi Göktuğ ismine sahiptir. İstanbul ilinde Göktuğ ismine sahip 2.592 kişi, Ankara’da 1.858 kişi, İzmir’de ise 958 kişi bulunmaktadır. Ülkemizde Göktuğ ismi tercih bakımından 860. sıradadır. Son bir yılda 2.004 kişi Göktuğ ismini alarak son dönemlerin popüler ismine sahip olmuştur. 

Bebeklere isim verilirken isimlerin analizi çocuk karakterinde de etkili olmaktadır. Bu bağlamda Göktuğ isminin analizi yapıldığında bu isme sahip kişilerin çevrelerinin çok geniş olmadığı az sayıda dost edindikleri gözlemlenmiştir. Sevdikleri ve değer verdikleri biri olduğunda bu kişiye sonuna kadar bağlanır ve sahip çıkarlar. Heyecanlı yapıları nedeniyle onlara heyecan veren bir durum karşısında gözleri hiçbir şeyi görmez.

Göktuğ ismine sahip olan kişilerin yaratıcı ve sanatsal yönleri gelişmiştir. Bu kişiler hakkında çevreleri tarafından tatlı dilli, sevecen, hoşgörülü ve iyilik sever olarak bahsedilir. Zevk sahibi olan bu kişilerin estetik kaygıları oldukça yüksektir. Nezaketli ve uyumlu yapıları nedeniyle arkadaş çevrelerinin aranan yüzüdür.  Eğlenmeyi sever ve yüksek enerjiye sahiptir. Tüm bu olumlu özelliklerin yanında zor affeden, kuşkucu, aşırı titiz ve detaycı gibi olumsuz özellikleri de vardır.

Göktuğ ismine sahip kişilerin fiziksel özellikleri değerlendirdiğinde atletik bir vücut yapısına sahip oldukları görülmüştür. Pürüzsüz bir cilde sahip olan bu kişiler yüz hatlarıyla oldukça dikkat çekmektedir. Genellikle düz kaşlı ve düz saçlıdırlar. Kısa çeneli, gamzeli, kalın ve gür sesli olmaları belirgin özelliklerindendir.

İsimler kişiye içinde bulunan harflerin titreşimleri nedeniyle karakteristik özellikler kazandırır. Bu noktada Göktuğ isminin harf analizi yapıldığında G harfinin kişiye inatçı ve gergin bir kişilik kazandırdığı görülmüştür. Ö harfi gizemli bir kişiliği ön plana çıkarır. K harfi başarı ve unvan sahibi olmayı çağrıştırır. T harfi duygularını belli etmede zorlanan kişileri çağrıştırır. Bu nedenle isimlerde geçmesi çok önerilmez. U harfinin sadece bir kez kullanılması halinde bolluk ve bereket çağrışımında bulunur. Ğ harfi ise azimli ve mücadeleci olmaktır.

İsimlerin kişiliklere etki ettiğinden bahsetmiştik. İsimler arasında Göktuğ isminin kişilik analizi şu şekildedir; bu kişiler ilişkilerinde tutkulu, romantik ve çekicidirler. Merhametli, cömert ve insancıl bir yaklaşım sergileyerek topluma faydalı meslekleri tercih ederler. Hassas oldukları için kolayca incinip çabuk sinirlenebilirler.

Aileler çocuklarına ikinci bir isim ararken ya da kardeş isimlerini belirlerken benzer isimler tercih edebilirler. Bu durumda Göktuğ ismine benzer isimler; Göktunç, Göktürk, Göksel, Göksu, Gökalp ve Göktay gibi birçok isimle karşılaşılmaktadır.

Göktuğ ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusu da ebeveynler tarafından sıkça merak edilen konulardan biridir. Bu isim Kuran’da geçmemektedir. Ancak içerdiği güzel anlamlar ve güzel analizler nedeniyle Türk toplumunda tercih edilen bir isimdir. Ailelerin kültürel değerlerimize ve İslam dinine ters bir yönü olmayan bu ismi kullanmalarında herhangi bir sakınca görülmemiştir.

goktug-isminin-anlami-34824
Göktuğ İsminin Anlamı

Göktuğ isminde ünlü olup olmadığına dair bir araştırma yapıldığında henüz bu isme sahip bir ünlüye rastlanmamıştır. Eski dönemlerde çok sık tercih edilmeyen bu isim son yıllarda tercih edilmeye başlanmıştır. Bu nedenle maalesef henüz bir ünlü bu isme sahip değildir.

Göktuğ isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Candan, sevecen, gönülden
  • 2 – Ülkenin Şehzadesi
  • 3 – Savaşmayı seven kimse.
  • 4 – Gök renkli Tuğ sahibi

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Göktuğ ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Göktuğ ismini kullanan 15.260 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Göktuğ ismini kullanan 2.592 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Göktuğ ismini kullanan 1.858 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Göktuğ ismini kullanan 958 kişi bulunmaktadır.

Göktuğ isminin Türkiye sıralaması

Göktuğ en çok kullanılan 860. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 385. isimdir.

Göktuğ ismini kullananların sayısı, son bir yılda 2.004 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Göktuğ isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Göktuğ isminin Harf Analizi

Kişiye Göktuğ ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

G : İnatçı kişilik, gerginlik çağrıştırır, g harfinin olması iyidir.

Ö : Gizemli bir kişiliği çağrıştırır, o harfi isimde olmazsa iyidir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

Ğ : Bir şeyin sonuna kadar azimle ,mücadele ederek gitme.

Göktuğ İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Göktuğ ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Göktuğ isminin anlamını gözden geçirin!

Göktuğ İsminin Numerolojisi

Göktuğ isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

G: sekiz
Ö: on dokuz
K: on dört
T: yirmi dört
U: yirmi beş
Ğ: dokuz
TOPLAM: 99

Göktuğ ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

  1. Göktuğ Yıldırım: Türk oyuncu. “Babam ve Oğlum” ve “Yahşi Batı” gibi filmlerde rol almıştır.
  2. Göktuğ Çevik: Türk müzisyen ve oyuncu. “Hepsi 1” adlı müzik grubunun üyesidir.

Bu listedeki kişiler, Göktuğ ismini taşıyan bazı ünlü örneklerdir. Daha fazla ünlü veya tanınmış kişi Göktuğ ismini taşıyabilir.

4473