Gluten Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur, Diyeti Nedir?

Gluten Hakkında Makalemizi Sesli Dinlemek İster Misiniz?

Günlük yaşantımızda tükettiğimiz birçok tahılda bulunmaktadır. Bunlar; buğday, çavdar ve ara gibi tahıllardır.

Bu tahıllarda bulunduğu gibi, işlenmesi hainde de tüketim sağlandığında yine bu tahıllarla yapılan ürünlerde de bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar glutenin vücut tarafından sindiriminin zor olduğunu ortaya koymaktadır.

Tahıllarla yapılacak ürünlerin mayalanması ve kıvam kazanması için tepkimeye giren bir protein olarak da bilinmektedir. Glutende iki ana protein bulunmaktadır ve bunlar da glutenin ve gliadin olarak adlandırılmaktadır. 

Hassasiyeti bulunan kişilerin bu tarz ürünleri tüketmesi sakıncalıdır. Bu tarz bir hassasiyeti olduğu tespit edilen kişiler için tanı konulan hastalıkların başında Çölyak hastalığı gelmektedir. Aynı zamanda sindiriminin zor olması nedeniyle de irritabl bağırsak sendromu da ortaya çıkabilmektedir. 

Alerjisi bulunan bireylerin bu proteinin bulunduğu ürünlerden uzak durması şiddetle tavsiye edilmektedir. 

Gluten Nedir ve Hangi Besinlerde Bulunur?

Gluten Nedir ve Hangi Besinlerde Bulunur?

Nedir diye bakıldığında günlük hayatta sıkça tüketilen besinlerde bulunan bazı tahıllarda depo protein olma özelliği bulunmaktadır. Bulundukları tahıllara göre farklılık gösteren çeşitleri vardır. Buğdayda bulunan gluten için glutenin ve gliadin adı verilirken, çavdarda bulunan formuna sekalin adı verilmektedir. Aynı zamanda arpada bulunan için de hordein adı verilmektedir. 

Gluten nedir ve hangi besinlerde bulunur sorusunun cevabı ise bu tahıllardan üretimi yapılan her üründe bulunmaktadır. Bunları saymak gerekirse en başta gelen ürün ekmek ve türevleri gelmektedir. Ekmekte ve türevlerinde kullanılan buğday ununda bulunmaktadır. 

Gluten nelerde var diye bakıldığında sadece ekmek ve türevlerinin yapımı dışında makarna ve bulgur gibi bakliyatlarda da bulunmaktadır. İşlenecek olan her üründe kullanılan buğday, arpa ve çavdar tahılları, yapılan üründe gluten olmasını sağlamaktadır. 

Gluten içeren besinler göz önüne alındığında bir diğer dikkat çeken patates kızartması ve cipsler olmaktadır. Patates de gluten açısından zengin bir besin kaynağıdır.

Hangi Besinlerde Gluten Yok?

Hangi Besinlerde Gluten Yok?

Gluten içeren gıdalar dışında bulunmayan gıdalarda mevcuttur. Alerjisi olan ya da hassasiyeti olan kişiler için gluten içermeyen besinler üretilmektedir. Günümüzde artık bu tarz ürünleri bulmak, eski senelere oranla çok daha kolay bir şekilde bulunabilmektedir. 

Aynı zamanda sadece hassasiyeti ya da alerjisi olan değil, glutensiz yaşam hedefleyen kişiler de bu şekilde bir beslenme programı yapabilmektedir. Bu nedenle de aradıkları her çeşit ürünü kolayca bulabilmektedirler. Bu ürünlerde glutensiz olduğuna dair etiketlemeler bulunmaktadır.

Glutensiz gıda olup olmadığının anlaşılması için birçok ülke bunu zorunlu hale getirmiştir. Fakat ülkemizde her ne kadar içerik kısmında gluten içermediği yazsa da etiketleme isteğe bağlı olarak bırakılmıştır.  

Gluten içermeyen gıdalar arasında pirinç ve unu, nişasta ve nişasta unundan yapılan besinler başta gelmektedir. Aynı zamanda darı ve mısırda da bulunmamaktadır. Bu da bu konuda sorunu kişiler için alternatif olarak sunulmaktadır. Hangi besinlerde gluten yok sorusunun cevabı ise bu ürünlerle yapılacak olan besinlerde bulunmamaktadır.

Glütensiz Beslenme Diyeti Nedir?

Gluten nedir ya da gluten ile ilgili bilinenler nelerdir diye bir araştırma yapılacak olduğunda en çok karşımıza gluten diyeti çıktığı görülmektedir. Son dönemlerde sıkça bu diyet araştırılmakta ve duyulmaktadır. Özellikle çölyak hastaları için böyle bir diyet programı hazırlanabilmektedir. 

Gluten intoleransı olan ya da bir şekilde buğdaya karşı alerjisi olan kişiler tarafından da uygulanabilmektedir. Tüketimi sırasında ortaya çıkan sağlık sorunlarının ortadan kalkması için bireyler gluten diyetini yapmaktadır. Bu diyeti uygulayanların pirinç, mısır, darı, kinoa, deniz ürünleri ya da tavuk tüketimi yapmalarında sakınca bulunmamaktadır. 

Glütensiz beslenme diyeti yapanların özellikle paketli ürün alımlarında da bu konuda dikkatli olması gerekmektedir. Alınacak olan ürünlerin içerik etiketleri mutlaka incelenmelidir. Üzerinde glutensiz ürün olduğuna dair bir etiketin olup olmadığı da dikkate alınmalıdır. 

Glutensiz Beslenme Hangi Hastalıklarda Faydalıdır?

Glutensiz Beslenme Hangi Hastalıklarda Faydalıdır?

sinoplukoca.com internet sitesi olarak bu konuda da en doğru bilgi sizinle paylaşılmaktadır. Gluten ile ilgili problem yaşayan bireylerin glütensiz beslenme yapmaları önerilmektedir. Bu şekilde oluşacak sağlık problemlerinin de ortadan kalkması sağlanmaktadır. 

Gluten nedir ve hangi hastalıklara sebep olurun yanında bilinmesi gereken kullanımı sınırlandırıldığında ya da tamamen ortadan kaldırıldığında hangi hastalıklar açısından fayda sağladığı da önemlidir. Glutensiz beslenme hangi hastalıklarda faydalıdır sorusu sinoplukoca ile cevap bulmaktadır.

Bu maddeyi içeren gıdaların tüketilmesi esnasında ortaya çıkan kusma, bulantı, huzursuz olma ve ishal gibi durumlar neticesinde uzmanlar çölyak hastalığı teşhisi koyabilmektedir. Genel olarak çocuklarda bir yaşından sonra ortaya çıkabilmektedir. İştah kaybının da ortaya çıkması ile kilo alamama gibi problemlerde ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle glutensiz beslenmek durumundadırlar. 

Glüten intoleransı olan kişilerin de glutensiz beslenmesi gerekmektedir. Çölyak hastalığı benzeri şikâyetleri olan fakat yapılan testlerde çölyak hastalığı bulgusunun ortaya çıkmaması sonucu bu tanı konulabilmektedir. Net bir tanının konulabilmesi için bireyin yaklaşık olarak 3 aylık beslenme programından gluten çıkarılmalıdır. 

Huzursuz bağırsak sendromu olarak da bilinen iltihaplı bağırsak sendromu şikâyeti olan bireylerin de glutensiz beslenmesi gerekmektedir. Vücutta sindirimi çok zor olduğu için tüketimi sonrasında görülen rahatsızlıklar ile ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde glutensiz beslenme programı 3 ay kadar önerilmekte ve kesin bir tanı konulabilmektedir. 

Gluten Kilo Aldırır mı?

Gluten kilo aldırır mı sorunun cevabına gelecek olursak, bu soru ile birlikte başka bir soru da gün yüzüne çıkmaktadır. Glutensiz beslenme zayıflatır mı sorusu ortaya çıkmaktadır. Her iki bilginin de kendine göre doğruları ve yanlışları bulunmaktadır. Glutensiz beslenme her ne kadar sağlıklı olarak bahsedilse de bazı vücut tipleri için bu önerilmemektedir.

Yoğun olarak bulunduğu tahıllardan yapılan ürünleri çok sık tüketmek başlı başına kilo problemi yaratabilmektedir. Bu nedenle her sağlıklı birey için önerilen şekillerde ve önerilen dozlarda porsiyonları tüketmek olmaktadır. Bunun dışında vücutta sindirimi zor olduğundan gluten içeren gıda tüketimine başlı aşına dikkat edilmelidir. 

Glutenin Zararları Nelerdir?

Gluten nedir sorunun cevaplarından bir tanesi olan ve bazı tahıllarda doğal olarak bulunan bir protein olmasıdır. Her ne kadar tanımında protein olarak geçse de bu proteine karşı hassasiyeti olanlar tarafından tüketilmesi vücutta bazı zararlara yol açmaktadır. 

Glutenin zararları nelerdir diye bakıldığında bu proteine karşı duyarlılığı olanların tüketmesi sonucu bağırsak rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. İleri evrelerde iştah kaybı ve buna bağlı olarak gelişen kilo kaybı ortaya çıkmaktadır. Bu sayılanlar ortaya çıktığında bu konuda bir uzmandan destek alınmalıdır.

35665

3 yorum

Maf etti beni bu durum, ama deneyeceğim

Gluten hakkında ne varsa koymuşsunuz saolun

süper ötesi

Yorumlar kapalı.