Ginseng Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Faydaları, Zararları ve Kalorisi

Ginseng çayı, halsizliğe iyi gelir. Hafızayı güçlendirici faydaları da bulunmaktadır. Kalorisi çok yüksek değildir, aşırı tüketim zararlıdır.

Ginseng Çayı

Çin tıbbında kullanılması ile başka ülkelere de yayılım gösteren ginseng yavaş bir büyüme göstermektedir. Ginsengin rahatlatıcı bir özelliği olduğu yapıla araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Bu nedenle de taze olarak tüketilebildiği gibi ginseng çayı demlenerek de tüketilmektedir.

Faydalı olması bakımından ve bu faydalarından tam anlamıyla yararlanılabilmek adına çay olarak tüketimi daha çok görülmektedir. Etli bir kökü bulunmaktadır.

Bu nedenle kökü kurutulup toz haline getirilerek ginseng çayı elde edilebilmektedir. Fakat bazı yörelerde ve ülkelerde baharat olarak yemeklerde de kullanımı görülebilmektedir.

Ginseng Çayı Nasıl Saklanır?

Ginseng çayı genel olarak taze tüketilmesi önerilmektedir. Gün içinde tüketilmesi önerilen kadar demlemekte fayda vardır. Aksi takdirde bir gün sonrası için saklama yapıldığında yararlı etkileri ortadan kalkacaktır. Ginseng çayı nasıl saklanır diye bakıldığında bu önemli bir adım olarak ön plana çıkmaktadır.

Fakat kurutulmuş ya da toz haline getirilmiş ginseng hava almayacak şekilde muhafaza edilmelidir. Bu nedenle de cam bir kavanozda ve güneş almayacak bir alanda saklanması uygun görülmektedir. Nem ve rutubet bulunan yerlerden uzak tutulmalıdır. Nem, küflenme ve bozulmalara sebebiyet verebilir.

Ginseng Çayı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Ginseng çayı yemeklerde nasıl kullanılır sorusundan ziyade farklı sorular karşımıza çıkmaktadır. Bunların başında da ginseng çayı nasıl yapılır şeklinde olmaktadır. Bu sorunun iki şekilde cevabı bulunmaktadır. Taze ginseng çayı ve toz ginseng çayı olarak tüketim sağlanmaktadır.

Taze olan ginseng çayı zencefil benzeri bir görünüme sahiptir. Bu şekilde bir çay yapılacağı düşünülürse bu kökler dilimlenerek kullanılmaktadır. Toz halinde bir ginseng çayı yapılacaksa bu köklerin kurutulması ve toz haline getirilmesi ile kullanılabilmektedir.

Bazı yörelerde ve ülkelerde çay yapılmasının yanı sıra baharat olarak da kullanılabilmektedir. Toz haline getirilmiş olan ginseng tozu, yemek yapım aşamasında aşırı olarak kullanılmaması gerekmektedir.

Ginseng Çayının Faydaları Nelerdir?

Vücutta farklı farklı etkilere sahip olan ginsengin en çok tüketilen şekli ginseng çayı olmaktadır. Ginseng çayının faydaları da saymakla bitmeyecek şekildedir. Özellikle antioksidan özelliği sayesinde çok önemli etkilere sahiptir.

·       Antioksidan bir özelliğe sahip olması nedeniyle vücutta oluşacak olan iltihaplanmaların önüne geçmektedir. Düzenli olarak tüketilmesi bu nedenle oluşacak ağrıların giderilmesini sağlamaktadır.

·       İçinde bolca bulundurduğu vitamin ve minerallere bakıldığında vücutta bulunan zehirli maddelerin dışarıya atılmasını ve bu maddeler nedeniyle hücrelerin zarar görmesini engeller.

·       Ginseng çayı cinsel performansı arttırdığı ve bu konuda problemlerle karşılaşanlarda olumlu etkiler gösterdiği verilen bilgiler arasındadır. Düzeni bir tüketim sağlandığında bu problemler ortadan kalkmaktadır.

·       Ginseng çayı kullanımı düzenli olarak devam ettirildiğinde hafızanın güçlenmesine ve bu konuda yaşanan hastalıklardan korumaya yardımcıdır. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar ve ileri yaşta olan bireyler için kullanımı önerilmektedir. Alzheimer hastalığının oluşumunu önlemektedir.

·       Kan basıncının düzenlenmesini sağlamakta ve bu basınç durumunu dengede tutmaktadır. Özellikle diyabet ve yüksek tansiyon hastalarında etkili bir çay olarak bilinmektedir.

·       Hücrelerin canlanmasını sağlayarak bu konuda oluşacak olan cilt kırışıklıklarının da önüne geçmektedir. Ayrıca kanser türlerine karşı da koruyuculuk sağlamaktadır. Kansere yakalanma riskini ortadan kaldırmaktadır.

·       Kadınların en çok ağrı çektiği dönemlerden bir tanesi olan adet dönemlerinde de etkili bir ağrı kesici niteliğindedir. Bu nedenle ginseng çayı adet döneminde tüketildiğinde ağrılarla ilgili olan şikayetleri ortadan kaldırmaktadır.

Ginseng Çayı Nelere İyi Gelir?

Ginseng çayı nelere iyi gelir şeklimde bakıldığında yukarıda faydaları sayılmıştır. Fakat bir diğer açıdan bakılınca da özellikle son dönemlerde hasta potansiyeli çok yüksek olan diyabet hastalığına çok iyi gelmektedir. Toz ya da taze olarak tüketilmesi kişinin kendisine kalmış olmakla birlikte uzman hekiminize danışarak tedavinize alternatif olarak tüketim sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonları ve buna bağlı gelişen hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Oluşabilecek olan bağırsak ya da böbrek rahatsızlıklarının ortadan kaldırmaktadır. Böyle bir rahatsızlığınız varsa bu konuda alternatif bir tedavi olmaktadır.

Kanser hastalıklarının son dönemde sıkça görülmeye başlaması ile yaşanan sıkıntılar ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla ginseng çayı tüketenlerde kansere yakalanma oranı düşük olacaktır. Bu nedenle de düzenli olarak tüketimi tavsiye edilmektedir.

Ginseng Çayının İçindeki Vitaminler Nedir?

Birçok faydası bulunan ginseng çayı içindeki vitaminler nedeniyle sağlık açısından önemli bir besin olarak görülmektedir.

Hangi türü ile tüketim sağlarsanız sağlayın vücudunuz için çok önemli bir adım olacaktır. İçeriğinde bulunan A vitamini ve B grubu vitaminlerinin yanı sıra önemli mineralleri de bünyesinde bulundurmaktadır. Bu mineraller arasında potasyum, fosfat, kalsiyum ve magnezyum yer almaktadır.

Ginseng Çayının Kalorisi

Vücut için önemli ve besin değeri yüksek olan ginseng çayının kalorisi hesaplanırken göz önünde bulundurulması gereken nasıl bir demleme yapıldığıdır.

Bazı tüketiciler içine bal ve şeker ekleyebilmektedirler. Durum böyle olunca da kalori farklılık göstermektedir. Sade içildiğinde ise yok denecek kadar bir kaloriye sahiptir.

Ginseng Çayının Zararları Nelerdir?

Bitkisel olarak tüketilen her üründe olduğu gibi ginseng çayının zararları aşırı tüketim sonrasında ortaya çıkmaktadır. Bunun başında da uykusuzluk problemi gelmektedir. Uykusuzluk problemi ile karşı karşıya kalınmakta ve sinirlilik artış gösterebilmektedir.

Aynı zamanda kan basıncı yükselebilmekte ve bu da yüksek tansiyon riskini ortaya çıkartmaktadır. Vajinal kanamalar ortaya çıkabilmekte ve meme ağrısı ön plana çıkmaktadır.

Kan sulandırıcı bir özelliğe sahip olması nedeniyle özellikle hamilelikte aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Aynı zamanda cerrahi bir operasyon gerçekleşmeden önce tüketilmemesi gerekmektedir.

 

 

86682