Gastrite İyi Gelen Yiyecekler

Mide iltihabı olan Gastrit aslında halk arasında doğrudan gaz olarak bilinmektedir. Yani midede bulunan şişkinlik ve gaz olarak tanımlanmasına karşın aslında b..

Mide iltihabı olan Gastrit aslında halk arasında doğrudan gaz olarak bilinmektedir. Yani midede bulunan şişkinlik ve gaz olarak tanımlanmasına karşın aslında bu kadar temel bir problem değildir. Yüzeysel olarak çözümü gaz çıkarılması ya da tuvalete rahat çıkma olarak düşünülen Gastritte midede ve ince bağırsak üzerinde virüslerden kaynaklanan bir iltihap söz konusudur. İlaç kullanımının çoğu zaman zorunlu kılınmasının dışında Gastrite iyi gelen yiyecekler tüketmek çok önemlidir. En azından ağrılı ve sancılı bir süreç geçirmemek adına Gastrite ne iyi gelir diye araştırmalarınız ya da doktorunuza danışmanız çok önemlidir. Bu tip mide hassasiyeti olan durumlarda çoğunlukla insanların yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Ancak diyet programlarının darlığı sebebiyle özensiz davranılması daha büyük sorunlara da sebep olabilmektedir. Mide zarında oluşmuş olan bu bakteriyel virüsün tamamıyla iyileşebilmesi için ilaç tedavisinin yanında kesinlikle profesyonel bir beslenme takvimine sahip olmanız gerekir. Aksi halde bağışıklık sisteminizin verdiği açıklardan daha ciddi rahatsızlıklara doğru geçişler görülebilir.

Gastrite Ne İyi Gelir?

Gastrite iyi gelen besinler arasında mideyi ve mide çeperini yormayacak gıdalar olmasına özen göstermelisiniz. Aynı zamanda düzenli yaşamında etkisinin çok olduğunu söylemeden geçmeyelim. Yani şunu söylemeliyiz ki düzenli bir yaşam olmadığı sürece beslenmenizi istediğiniz noktaya çekseniz dahi etkisini göremezsiniz. Yatmadan evvel yemek yemek, çok yağlı ya da midenizde hazmetme konusunda zorlaştırıcı bir etken olacak yiyecekler tercih etmek en son yapacağınız hamleler arasında yerini almalıdır.

Az Yağlı Proteinler

Çoğu zaman vücuttan ziyade kendi isteğimiz doğrultusunda yağlı protein kaynaklarını tüketmek isteriz. Buna hayvansal ürünler en güzel örnektir. Fakat Gastrite iyi gelen besinler arasında bunlar yoktur. Tam aksine az yağlı proteinlere yönelerek balık ve tavuk etini yememiz mümkündür.

Yağsız Yiyecekler

Balık, tavuk eti ve benzeri ürünler yemek mutlaka gerekse de bunları yağsız yememiz gerektiğini unutmamalıyız. Çünkü diğer türlü az yağlı proteini dışarıdan takviyeyle yağlı hale çevirmiş oluruz.

Ana Yemek Alışkanlığı

Örneğin yağa bulanmış yemeklerden ziyade az yağda, tercihen zeytinyağı kullanarak pişirilmiş soya ürünlerini ve baklagilleri tüketmeniz gerekiyor. Bunu düzenli olarak akşam yemeğinde ana yemek statüsünde tüketirseniz daha rahat bir sürece adım atmış olursunuz. Ana yemeklerde de yoğurt tüketmek midedeki iltihabı önlemek için çok önemlidir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Sebzeler arasında demir, kalsiyum ve folat yönünden güçlü sebzelerin tamamında vitamin ve minerallerde kendilerini yeşil yapraklarla gösterirler. Dolayısıyla Gastrite iyi gelen sebzeler arasında tüm yeşil yapraklı sebzeleri saymak mümkündür. A ve C vitaminlerini de alacağınız bu sebzelerden K vitamini yönünden de tüm ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.Ispanak, yeşil fasulye, lahana, brüksel lahanası, kara lahana, bezelye ve kuşkonmaz en sık tüketilenler arasındadır. Bunların dışında kabak ve kereviz çok yararlı olacaktır.

Meyve ve Yemişler

Aslında Flavonoid içeriklerinden ötürü meyve ve yemişler Gastrite iyi gelen besinler arasında sayılmaktadır. Güçlü iç enzimleriyle elma, yaban mersini, kiraz, kızılcık, yeşil çay gibi gıdaları muhakkak tüketmelisiniz. Rahatlamak adına bir numaralı ara öğününüz olacaklardır.

Gastrit Hastalarının Yememesi Gereken Yiyecekler

Gastrit rahatsızlığı yaşayanların yememesi gereken yiyecekler arasında fazlaca günlük hayatta karşılaştığımız seçeneklere rastlayabiliyoruz.

Fastfood ve Hazır Gıdalar

Midenizdeki hassasiyetin mide ülserine dönüşme evresine geçmesini istemiyorsanız yedikleriniz kadar yememeniz gerekenlere de özen göstermeniz gerekiyor. Haliyle trans yağ içeren fastfood ürünlerini, hazır gıdaları ve raf ömrü uzun olan pişirilmiş gıdaları kesinlikle yememelisiniz.

Rafine Yiyecekler

Buna en güzel örnekler sindirimi zor olan ve gün içerisinde sürekli tükettiğimiz kahve, çay, çikolata, kakao gibi ürünler ve bu ürünlerden yapılan diğer yiyeceklerdir. Gastrite iyi gelmeyenler arasında oldukça önemli bir noktadadır.

Alkol ve Kafein Tüketimi

Gastrite iyi gelmeyen alkolün dışında kafein içeren kahve, kola, asitli içeceklerin tümü bu gruba dahil edilebilir. Çünkü gastrit rahatsızlığının ötesinde mide zarının tahriş olmasına, yırtılmasına ve çok daha fazla probleme yol açabileceğinden bahsetmeliyiz.

Baharat

Özellikle sitrik asit içeren ve her hangi bir şekilde sindirimi etkileyebilecek yapıya sahip yiyecekleri midenizden uzak tutmalısınız. Buna baharatlar elbette ki tamamıyla dahil. Ancak domates, portakal, mandalina gibi yararlı gözüken, fakat mide hassasiyetiniz için yememeniz gereken gıdalar arasındadır. 47385