Gastrit Nedir? Neden Olur, Belirtileri Nelerdir, Hangi İlaç İyi Gelir?

Gastrit Mide de oluşan ve çok fazla sorunlar yaratan bu rahatsızlık, mide zarının iltihaplanması durumudur. Gastrit nedir nasıl oluşur diye bakıldığında midenin çok fazla asit üretmesi durumuyla ortaya çıkmaktadır. Çok fazla olan mide asidi midede olan bu iltihap mukozayla direkt olarak temas halinde bulunur ve bu da orada bulunan hücrelere zarar verir.

Bu iki form halinde görülebilmektir. Bunlardan aniden çıkan türüne akut gastrit adı verilirken uzun bir süre içinde oluşum göstermeye başlamışsa Kronik gastrit adı verilmektedir. Bu iltihabın oluşumunda birkaç etken aynı anda bulunurken, bazen de tek bir etkenle birlikte ortaya çıkabilmektedir.

Gastrit Nedir? Neden Olur, Belirtileri Nelerdir, Hangi İlaç İyi Gelir?
Gastrit Nedir? Neden Olur, Belirtileri Nelerdir, Hangi İlaç İyi Gelir?

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlığın görülen bireyler göz önüne alındığında birçok belirti ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle gastrit belirtileri nelerdir diye bakıldığında her bireyde farklı belirtiler oluşur. Akut ve kronik türlerinde ortaya çıkan belirtiler ayrı ayrıdır. 

Akut gastrit belirtileri en başta aniden çıkması ile karakterizedir. Tipik olarak karın ağrısı olmaktadır. Karın ağrısının hissedildiği yere baskı uygulandığında ağrının daha çok arttığı görülecektir. Bunun dışında görülen ağrılar ise; sırt kısmında oluşan ağrı ve karında oluşan rahatsız edici şişliklerdir.

Aynı zamanda akut şeklinde olanda iştahsızlık ortaya çıkmakta ve buna bağlı olarak bulantı ve kusmanın olması ile karakterizedir. Mide asidinin çok fazla olmasından dolayı da sürekli bir geğirme isteği bulunmaktadır. Mide ekşimesi de akut türünde görülen durumlardan birisidir. Ayrıca kanlı ya da koyu renkli siyah bir dışkı da görülebilmektedir.

Kronik olan türünün belirtileri de yine kişiden kişiye değişmekle birlikte şikayetler genel olarak uzun vadeli olmaktadır. Bu şekilde ortaya çıkan bu rahatsızlıkta bazı durumlarda çok uzun bir süre sonra belirtiler hissedilir hale gelmektedir. Bazı bireylerde de belirtiler genel olarak uzun süreli şişlik ve hazımsızlık sorunları oluşmaktadır.

Uzun süreli durumlarda tedavi yöntemleri uygulanmazsa mide ülserine geçiş olmakta ve hatta onikiparmak bağırsağı ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda mide kanserine yol açabilecek kadar sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle de tedavisinin uzun süreli ertelenmemesi gerekmektedir. 

Gastrit Neden Olur?
Gastrit Neden Olur?

Gastrit Neden Olur?

Mide rahatsızlıklarının başında gelen bu sorunun  oluşumunda Helicobacter Pylori isimli bakteri rol oynamaktadır. Gastrit neden olur sorusunun cevabı da bu bakterinin yol açtığı enfeksiyon olmaktadır. İgrus da gastrit nedenleri sizlere anlatılmaktadır.

  • Soruna neden olanların en başında sigara ve alkol tüketimi gelmektedir. Aşırı tüketimi nedeni ile mide mukozasına ciddi zararlar vermektedirler.
  • Uzun süreli kullanımı sağlanan antiinflamatuvar ilaçların kullanılması da problemin ortaya çıkarabilmektedir. 
  • Stres başlı başına tüm hastalıkların altında yer almaktadır. Fiziksel ve zihinsel stresler de oluşumunda başroldedir. 
  • Mantar enfeksiyonları ve çeşitli yapılara sahip bakteriler de oluşumunu tetiklemektedir. 
  • İleri yaşlarda oluşan hastalıklar ve bunlara bağlı olarak kullanılan çoklu ilaçlar.
  • Gıda alerjilerinin ortaya çıkması ve besin zehirlemeleri
Gastrit nasıl geçer?

Gastrit nasıl geçer?

Gastrit nasıl geçer sorusunun cevapları arasında en başta gelen beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesidir. Basit bir şekilde yapılacak olan değişiklikler ile birlikte bu hastalığın önüne geçilmesi kolaylaşmaktadır. Yapılacak olan bu değişikliklerin sonrasında sonuç alınamaması halinde ilaç tedavisi öngörülmektedir. 

İlk olarak bu konuda mideye ve mide zarına zarar verecek olan maddelerden uzak durulmalıdır. Alkol ve sigara tüketimi sınırlandırılmalı mümkünse bırakılmalıdır. Aynı zamanda kahve ile birlikte başka kafeinli ürünlerinde tüketimine dikkat edilmelidir.

Şiddetli ağrılar meydana geliyorsa bu konuda da yemek konusunda da dikkatli olunmalıdır. Yağlı ve sütlü yiyeceklerin tüketimine ara verilmelidir. Fakat daha hafif seyreden belirtiler mevcutsa hafif yiyecekler tüketilmelidir.  Strese bağlı olarak şiddetli ağrılar ortaya çıkabildiğinden bunu geçirebilecek olan meditasyon seansları düzenlenebilir. 

Gastrite Ne İyi Gelir?

Bu rahatsızlığa iyi gelecek olan meyve ve sebzeler bulunmaktadır. Gastrite ne iyi gelir dendiğinde en başta taze olarak tüketilecek olan meyve sebzeler başta gelmektedir. Lifli gıdaların tüketilmesi de gastrite iyi gelen gıdalar arasında yer almaktadır. 

Aynı zamanda lifli gıdalara arasında da yer alan elma, brokoli, havuç ve yulaf ezmesi gibi gıdaların tüketimi bu sorun açısından uygundur. Az yağlı yiyeceklerin tüketilmesi şikayetlerin azalması için önemli bir adımdır. Bunun için de balık ve tavuk gibi beyaz etli ürünlerin tüketimi mümkündür. Prebiyotik açısından da ev yapımı olan yoğurt veya turşu tüketimi de faydalı olacaktır.

Gastrite Hangi İlaç İyi Gelir?
Gastrite Hangi İlaç İyi Gelir?

Gastrite Hangi İlaç İyi Gelir?

Bu sorunun tedavisi akut ya da kronik olup olmamasına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle ilaç tedavisine başlanmadan önce yapılması gereken belli düzenlemeler vardır. Gastrite hangi ilaç iyi gelir sorusundan önce hekiminizin önerisi ile birlikte yapılması gerekenler eksiksiz olarak yerine getirilmelidir. sinoplukoca.com adresimizde sizlere ilaçlar ve kullanım talimatları da anlatılmaktadır.

Ağrı kesici ilaçların çok fazla kullanılmasına ara verilmeli ve uzman bir hekim önermediği sürece ilaç kullanımından da kaçınılmalıdır. Yapılacak olan basit düzenlemeler ile birlikte beslenme düzenine dikkat edilmelidir. helicobacter pylori bakterisinin sebep olduğu bir rahatsızlık olması nedeniyle önleyici olarak verilen antibiyotikler düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. 

Mide asidinin dengelenmesi için ilaçlar verilebilmektedir. Bu verilen ilaçlar da düzenli olarak kullanılmalıdır. Rahatsızlığın  tanısının konulmasından itibaren aşırı baharatlı ve acı yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu konuda yapılacak düzenlemeler sonrasında gastrit için çözüm olmadığı takdirde ilaç tedavisine başlanmaktadır.

69617