Frappe Hangi Yemeklerde Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Kalorisi

Frappe kurabiye gibi hamur işlerinde kullanılır. Antioksidan özelliği sayesinde faydaları vardır. Kalorisi makuldur, aşırısı zararlıdır.

Frappe

Dünya çağında yaygın olan ve diğer sıcak kahve türlerinden soğuk olmasıyla ayrılan Frappe, her geçen gün daha fazla tüketilmeye devam ediyor.

Hazırlanışı oldukça kolay olan ve içeriği ile damakları dolduran Frappe’nin daha açık adı ise buzlu kahvedir. Fincan içeceği olmayan bu kahve türü uzun ve ince cam bardaklarda servis edilen bir kahve türüdür.

İçeriklerinin yoğun miktarda buz ile karıştırılması ve köpük haline getirilmesi kahvenin en bilinen özelliklerinden birisidir. İçerisinde Frappe’nin toz hali, şeker ve su ya da süt bulunan bu kahve türünde en ayırt edici özellik elbette buz ile karıştırılıyor olmasıdır.

El ile manuel bir şekilde çırpılarak köpük kıvamı elde edilebileceği gibi, daha yoğun bir köpük kıvamı için blender, robot ya da içecek mikseri de kullanılabilir.

Frappe Nasıl Saklanır?

Kafede içmekten keyif alınan Frappe’nin evde yapılması da mümkündür. Hazır paket olarak alınan Frappe nasıl saklanır ve nasıl yapılır sorularına onlarca cevap bulabilirsiniz.

Toz halinde ve paket içerisinde alacağınız instant kahveyi, ister paketiyle isterseniz de cam bir kahve kavanozuyla birlikte mutfak dolaplarınızda saklayabilirsiniz.

Ancak kahvenin nemden ve sıcaktan uzak durmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Neme ve sıcağa maruz kalen kahve cam kavanoz içerisinde de olsa, paket içerisinde de olsa rutubetlenerek tüketilemez hale gelebilir.

Bu nedenle serin ve kuru bir yerde saklamaya özen gösterilmelidir. Eğer cam kavanoz içinde saklamayı tercih ederseniz, kavanozun kapağının sıkıca kapalı olduğundan emin olmalı ve hava almamasına da özen göstermelisiniz.

Frappe Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Instant yani toz kahveden, su ve şeker ya da süt ve şekerden çırpılıp köpük haline getirilerek hazırlanan Frappe yemeklerde nasıl kullanılır, tariflerde bu kahve türüne yer verilebilir mi soruları oldukça merak edilir.

Frappe’yi hazır hale getirdikten sonra kek ve pastalarda krema olarak ya da ıslatma malzemesi olarak kullanabileceğiniz gibi, toz halini de tatlı kurabiye ve poğaça tariflerinizde kullanabilirsiniz.

 İki türlü halde de kullanılabilen Frappe’nin yiyecek ve içecek tariflerine daha farklı bir aroma, koku ve lezzet kattığı aşikârdır.

Tercihe göre Frappe’yi tek başına tüketirken içerisinde kremşanti ya da bir top dondurma da ekleyerek daha farklı bir lezzet ortaya çıkarabilirsiniz.

Frappe Faydaları

Manuel bir şekilde sallayarak ya da karıştırıcı kullanarak çırpılan ve köpüksü kıvam elde edilerek hazırlanan Frappe faydaları içerisinde zihni açık hale getirmesi yer alıyor.

Yorgunluğu alan ve özellikle de yaz aylarında bolca tüketilerek serinlemenize olanak sağlayan bir kahve türüdür.

Hem lezzetiyle hem servis edilme şekliyle hem de yoğun kıvamıyla adından sık sık söz ettiren Frappe kahve türünün çok uzun yıllardan beri tüketildiği bilinir. Çeşitli alternatiflerinin yanı sıra en çok en sade şekliyle tüketilmesi tercih edilir.

Frappe Nelere İyi Gelir?

Yaz aylarında yoğun olarak çalışmanız gerektiğinde ve kendinizi çok bunalmış hissettiğinizde Frappe nelere iyi gelir cevabını duyduğunuzda daha fazla tüketmek isteyeceksiniz. Frappe’nin özellikle de yaz aylarında tüketilmesi, terleme sorununa karşı en iyi çözümlerden bir tanesidir. Çok terlediğinizde ve bunaldığınızda size serinlik hissi vermektedir.

Aynı zamanda içerdiği kafein miktarından ötürü zihnin uyanmasına yardımcı oluyor. Çalışırken zihninizin açılması için tüketebilir ve yorulduğunuz zaman hem serinlemek hem de yorgunluğunuzu atmak için de tüketebilirsiniz.

Frappe İçindeki Vitaminler

Enerji veren ve zihnin uyanmasına yardımcı olan Frappe içindeki vitaminler ve zengin mineraller ile şaşırtmaya devam ediyor.

Özellikle de bol miktarda B vitamini içeren Frappe’nin antioksidan özelliği mevcuttur. İçerdiği B vitamini, magnezyum ve asit gibi değerlerden ötürü vücudun toparlanmasına yardımcıdır. Bu vitaminler ve diğer besin değerleri tamamen orijinal şekilde Frappe’nin içerisinde yer alıyor.

Frappe Kalorisi

450 milimlik bir Frappe kalorisi 160 kalori olarak bilinir. Günde bir bardak Frappe’nin yaklaşık 450-500 milim olduğu bilinir. Günlük bir porsiyona tekabül eden bu miktarın kalorisi ise 160’dır. Bu nedenle kilo almak gibi bir endişe taşımadan rahatlıkla tüketebilirsiniz.

İçerisinde aynı zamanda karbonhidrat, protein ve mineral de barındıran Frappe’nin günlük bir porsiyonu düşük kalorili olduğu için kilo almanıza sebep olmaz. Aksine yağ yakımında dahi tüketilmesi tercih edilebilir. Egzersiz yaptıktan sonra, spor yaptıktan sonra ve yorucu bir iş yaptıktan sonra enerji içeceği olarak da tüketebilirsiniz.

Frappe Zararları

Frappe zararları içerisinde bilinen ve elde var olan bir yan etki ya da zarar yoktur. Ancak gereğinden fazla tüketilmemesi gerekir. Her besin kaynağında olduğu gibi bu içecekte de tüketim esnasında dikkat edilmesi gerekiyor. Birden fazla porsiyon tüketilmemeli ve içerisine çok fazla şeker karıştırılmamalıdır.

Tam kıvam alması için, orijinal tarifine bağlı kalınmalıdır. Tat ve kıvam açısından herkes kendi damağına uygun bir içerik hazırlayabilir ancak Frappe’nin toz haliyle etkileşime girerek vücuda zarar verecek olan malzemelerin içeceğe karıştırılmamasına da dikkat edilmeli ve genellikle sade tüketilerek yararları vücuda alınmalıdır.

2959