Fitness Yolculuğuna Yeni Başlayanlar İçin 5 Öneri

Fitness Yolculuğuna Yeni Başlayanlar İçin 5 Öneri. Aşağıda listelediğimiz tavsiyeler ile yeni yıla sağlam bir giriş yapmanız çok kolay!

Fitness’i Zamana Yayın

Bireyler fitness yolculuklarına “ya hep, ya hiç” mantığıyla yaklaşmayı tercih ederler. Hem ağırlık antrenmanlarında acemi olanlar, hem de uzun bir zamandır egzersiz yapmayanlar kendilerini zorlayacak seviyede yoğun bir antrenman çalışmasıyla işe başlarlar ve sonuç olarak hem enerji seviyelerinde, hem de antrenman yoğunluklarında bir düşüşle karşılaşarak soğuyabilirler. İlerlemelerinin durması ve motivasyon kaybı da bu durumda kaçınılmaz olur. Bizim tavsiyemiz aşamalı bir şekilde antrenman yoğunluğunuzu arttırmanız yönünde olacaktır. Seans başına 45 dakika olmak üzere haftada 3 kez antrenman yapmalısınız. Haftalar ilerledikçe de seans başına 60 dakika olacak şekilde, haftada 5 kez antrenman uygulayabilirsiniz. Aklınızdan çıkarmamanız gereken tek şey; antrenman yoğunluğunuza aşamalı olarak yaklaşmak olmalıdır.

Fitness Yolculuğunda Zaman Yönetimi

Fitness Yolculuğunda Zaman Yönetimi

Hedeflerinizi kağıda dökün, oturun ve aile, iş, okul ve antrenman çalışmalarınıza ayırabileceğiniz gerçekçi bir zaman yönetimi hazırlamalısınız. İlk etapta 15 dakika ya da 2 saat zaman ayırmanız yeterli olacaktır, burası önemli değil. Bir keresinde iyi bir plan hazırladığınızda bunun meyvelerini zamanla topladığınızı fark edeceksiniz.

Makro Değerlerinizi Bilin

Yağ, karbonhidrat ve protein bakımından vücudunuzun gereksinim duyduğu temel besin maddeleri alım miktarınızı bilmeniz de yarar var. Bunlara ek olarak amacınıza ulaşmanıza destek olacak (kas oranınızı arttırmak ya da yağ yakmak) genel kalori alımınıza da odaklanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Antrenmanda Dinlen & Durakla

Antrenmanda Dinlen & Durakla

Fitness Spor yolculuğunuza yeni başlayan birisi iseniz, kaliteli bir şekilde dinlenme ve toparlanmanıza fırsat tanıyacak düzeyde kaslarınızı baskı altına aldığınızı belirtelim. Bu çalışmalar arasında iyi bir dinlenme dönemi anlamına gelir ve oldukça da önemlidir; başka bir ifade ile en az 7-8 saat uyuma ve tam anlamıyla yenilenmenizi sağlamak için iyi bir beslenme programı takip etmeniz gerektiğini bilmelisiniz

Fitness Yolculuğunda Kısa ve Vadeli Hedefler Koyun

Fitness Yolculuğunda Kısa ve Vadeli Hedefler Koyun

Ağırlık antrenmanlarında acemi olanların yaptığı en bilindik hatalardan birisi de kendilerine kısa vadeli hedefler koymamaları oluyor. elde edecekleri sonuçlar ile ilgili oldukça heyecan duyarlar ancak hatırlamanız gereken fitness’ın bir yaşam şekli olduğu ve her zaman için hem ruhen hem de bedenen alınacak çok yolun olduğu durumu olmalıdır. Belli bir vücut amacına ulaşmayı kendinize hedef edinmemişseniz bu amaç uğrunda motivasyonunuzu canlı tutacak kısa vadeli planlarınızın olması önemlidir.

Plan yaparak, adım adım gitmek, kendinize kısa-uzun dönemli hedefler koymak fitness ve yaşamın diğer tüm alanlarında başarının anahtarı olduğunu unutmamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap