Fitness Çalışması, Egzersizler, Antrenman Programı Uygulamaları?

Fitness ile yaşam Her geçen yıl spor yapmanın önemi biraz daha anlaşılır hale geldi. Son 10 senelik süreç incelendiğinde, günümüzde çok daha fazla insanın sağlık yaşama ve spora yöneldiğini görmemek mümkün değil. Giderek gelişmeye devam eden spor bilinci, her yıl eklenen yeni çalışma ve trendler ile son hızda kendini yeniliyor.

2022 yılının en çok tercih edilen, en fazla uygulanan fitness çalışmalarını sizler için araştırdık. Yaz aylarının başında olduğumuz bu dönemi iyi değerlendirmek, hala çalışmaya başlamayanlar varsa tetikleyebilmek için en popüler yöntemleri derledik.

2022 yılının en gözde fitness çalışmalarında, kendinize uygun bir seçenek mutlaka bulacaksınız.

Fitness

2022 Trendi 5 Fitness Çalışması;

HIIT (Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Çalışma)

Spor ile ilgilenenlerdenseniz, bu yıl en sık duyduğunuz çalışmalardan biri HIIT’dir. 2014 senesinden bu yana her yıl popülerliğini biraz daha arttırmayı başaran HIIT antrenmanlarını, daha uzun senelerde çokça duyacak gibiyiz. Özellikle hızlı yağ yakma konusunda mucizeler yaratan bu çalışma, yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman olarak da bilinmektedir. Kardiyovasküler bir antrenman şekli olan HIIT; bireysel kondisyona ve egzersiz yoğunluğuna göre değişse de, ortalama olarak 30 dakika kadar sürmektedir. Kısa sürede etkili sonuçlar almaya yardımcı olduğundan, günümüzün en çok tercih edilen antrenmanları arasında yer almaktadır.

Vücut Ağırlığı Egzersizleri

Değişken dirençli vücut ağırlığı antrenmanları, bu senenin en çok tercih edilen ilk 5 çalışması arasında yer alıyor.

Nöromotor hareketlerin entegrasyonu ile meydana gelen bu çalışmada, çoklu hareket düzlemleri kullanılmaktadır. Vücut ağırlığı antrenmanları, 2013 yılına kadar çok fazla tercih edilmiyordu. Ancak her yıl faydaları ile biraz daha ön plana çıkmayı başaran bu çalışma, 2022 yılında yapılan araştırmalar ile dünya genelindeki fitness salonlarındaki en popüler çalışmalardan biri haline geldi.

Egzersiz kombinasyonları ile oluşturulan vücut ağırlığı antrenmanları; hacimli ve belirgin kaslarını yanı sıra fit bir görünüm sağlamaya yardımcı oluyor.

Fitness

Evde Fitness Çalışmaları

Yaşanan global sağlık sorunları nedeniyle 2022 yılının trendleri içerisine, evde yapılan fitness çalışmaları da girmeyi sağladı.

Daha önce pek çok kişinin evde fitness yapmak istememesinin nedeni olarak, tek başına çalışmayı sevmemek olduğu belirtilirken, diğer bir etken ise evde gerekli ekipmanının mevcut olmamasıydı.

Ancak günümüz şartları artık istediğimiz her imkana kolayca ulaşmamız için tasarlandı. Fitness üzerine araştırma yapan bilinçli çalışmacılar, hangi egzersizi nasıl daha kolay yapabileceğini öğrenmiş duruma geldiler. Şimdilerde evde fitness yapmak oldukça trend. Öncelerde evde fitness yapmak istemeyen bireyler, artık evde çalışma yapmanın avantajlarını değerlendirmeye başladılar.

Antrenman Programı Uygulamaları

2022 yılının bir diğer fitness trendi ise hepimizin elinde olan akıllı telefonlara özel hazırlanmış, indirilebilir fitness uygulaması antrenmanlarıdır.

Kolayca elinizin altında taşıyabileceğiniz antrenman programı seçeneklerinden, kendinize ve hedeflerinize en uygun çalışmayı belirleyebiliyorsunuz. Böylece kişisel antrenman programınızı en doğru şekilde hazırlamak, sadece birkaç dakikanızı alıyor.

Fitness uygulama şirketleri karşılaştıkları yoğun ilgi sonrasında, bazıları spor şirketleri ile koordinasyon içerisinde çalışmalar yaparak kendilerini geliştirme yolunda ilerliyorlar. Elbette ki böyle zamanlarda teknolojinin nimetlerinden yararlanmak gerekiyor.

Yoga Çalışma ve Egzersizleri

Son birkaç yıldır daha çok duyduğumuz yoga çalışmalarının, 2022 yılında tavan yapmış durumda olduğunu söyleyerek başlayalım.

Bunun nedenini ise uzmanlar, bedensel aktivitenin yanı sıra mental rahatlık sağlamasına bağlıyorlar. Stresli geçen bir yıla giriş yaptığımızı düşünürsek, 2022 yılının en popüler çalışmaları arasında yoganın yer alması, uzmanları doğrular nitelikte.

Yoganın kendine özgü fiziksel egzersiz çalışmaları ile vücudunuzda meydana gelecek değişimler sizi şaşırtabilir. Yoga egzersizleri kalori yakmayı ve terlemeyi de sağladığından, sıklıkla tercih edilen çalışmalar içerisinde yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap