Evvel Zaman İçinde Kalbur Saman İçinde Ne Demek?

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir deyim olarak dilimize yerleşmiş

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir deyim olarak dilimize yerleşmiş ve aslında kullanım amacı olarak masal başlangıcı olarak tercih edilmiştir. Masalların başlangıç cümlesi olması dışında kullanıldığına şahit olmak oldukça zordur. Ki genel olarak tamamıyla mecazi bir anlam ifade eder.

Bu makalede ve Evvel Zaman İçinde Kalbur Saman İçinde Ne Demek Türk Atasözleri Anlamı Türk Deyimleri hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Evvel
Evvel Zaman İçinde Kalbur Saman İçinde Ne Demek?

Normalde ‘’evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, pireler berber, develer tellal iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken’’ şeklinde söylenerek ardından da masala başlanmaktadır. Anlam açısından bu özelde düşünmek ise doğru olacaktır. Çünkü gündelik yaşamı yansıtacak bir anlam olmadığı gibi kullanılacak uygun bir an yoktur.

Evvel Zaman İçinde Kalbur Saman İçinde TDK Anlamı

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde sözünün TDK tarafından yansıtılan anlamı günümüzden önce yaşanmış olduğunu belirtmek şeklindedir. Yani net olarak bilinemese de yıllar yıllar önce demek için kullanılan bir masal giriş cümlesidir. Deyimin söz konusu olan tüm sözcüklerini ayrı ayrı ele alsanız dahi gerçek anlamlarıyla kullanılmayıp bir kalıp olarak mecazi anlam ifade ettiğini görebilirsiniz.

Evvel Zaman İçinde Kalbur Saman İçinde Örnek Cümle 

Yalnızca masal başlangıçlarında ya da benzeri çocuk oyunlarının öndeyişlerinde kullanılmasından ötürü evvel zaman içinde kalbur saman içinde sözü cümle içerisinde de bu formda kullanılıyor.

  • Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir prens krala karşı çıkmış.
  • Evvel zaman içinde kalbur saman içinde tüm köylüleri korkutan dev bir canavar varmış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir