Evde kokulu mum nasıl yapılır?

Bulunduğunuz alan içerisinde atmosferi daha hoş kokulara ve güzel bir görüntüye kavuşturmak için bu çokça kullanılan bir aksesuardır. Özel esaslar ile zenginle..

Bulunduğunuz alan içerisinde atmosferi daha hoş kokulara ve güzel bir görüntüye kavuşturmak için bu çokça kullanılan bir aksesuardır. Özel esaslar ile zenginleştirilen bilal bunlar ortamı rahatlatıcı etkiye sahip olmaktadırlar ve dekoratif açıdan da muhteşem bir görüntüye sahip olmaktadır. Bunları istediğiniz takdirde evlerden hazırlayabilirsiniz;

Kokulu mum yapmak için gerekenler

Parafin Stearin Mum boyası Mum fitili Esans Mum kalıbı

Hazırlanışı

Parafini kullanmayacağınız bir tencere içerisine alırsınız ve erimeye başlayınca stearin  eklersin. Ardından bu hale gelinceye kadar kısık ateşte yavaş yavaş karıştırılır ve eridikten sonra ocağın altı kapatılır. Tam bu aşamada eğer istiyorsanız özel yağlardan damla esansı ya da ilave edebilirsiniz. Tam olarak damla esaslarının çalışabilmesi için biraz daha karıştırmayız de fayda olacaktır . Hazırlanmış olan erimiş mum kalıpları aktarmadan önce metinlerle ilgili olarak doğru bir boyut hazırlanması gerekir. Kalıbın dibine sabit bir şekilde oturur kıldıktan sonra fitilin kaynaması istenirse metal fitil aparatlarından da yararlanabilirsin. Fitili gergin bir şekilde tuttuktan sonra mum karışımını kaba doğru yavaşça dökün. Odanın sıcaklık durumuna göre ortalama 15 dakika içerisinde mumun tamamen sertleştiğini göreceksiniz. Eğer bu sürenin daha hızlı bir şekilde olmasını istiyorsanız buzdolabında kaldırabilirsiniz.

Pratik kokulu mumlar

Parafin ve stearin  bulunmadan bunları pratik bir şekilde hazırlamanın başka bir yolu da bulunuyor. Fitili çıkarmış olduğunuz bunları tek bir tencere içerisinde eriterek isterseniz sonradan koku esansı ya da boya ilavesi yapabilirsiniz. Sonrasında tekrar mumları kalıplar yerleştirerek istediğiniz şekillerde mumları ortaya çıkartabilirsiniz.

Kokulu mumlarda dekoratif yapılar

Hazırlamak istediğiniz mumum ölçüsü tasarımı ne olursa olsun hazırlama aşamaları her zaman yukarıdaki gibi olacaktır. Karışım hazırladıktan sonra ısıya dayanıklı yangın tehlikesine sebep olmayacak bir kalıp bulabilirsiniz ve bu kalıbı seçerken mumum içerisinden rahatlıkla çıkabilecek yapıda olmasına dikkat edin. Kurabiye kalıpları silikon kalıpları portakal kabuğu deniz kabukları gibi çok sayıda aklınıza gelebilecek olan dekoratif etkenleri kullanarak evinizde son derece hoş görüntüye sahip mumlar oluşturabilirsiniz. Mumların içerisine aromatik yağları karıştırmak sizlerin de hoş kokulara sahip mumlara sahip olmasını sağlayacaktır. 9589