Evde Kahve Öğütürken Dikkat Etmeniz Gereken Pratik Bilgiler

Evde Kahve Öğütürken Dikkat Etmeniz Gereken Pratik Bilgiler. Kahve içmenin 40 yıl hatırı olduğu söylenir. Bakıldığı zaman dünyanın hemen her noktasında da bunun genel geçer bir anlamı var. Yeni öğütülen ve tazeliğin kokusuyla harmanlanan kahve ise herkesin dikkatini çekebilir.

İnsanoğlunun ciddi miktarlarda tükettiği ve sağlığımız için de günde bir fincan tüketilmesinin önerildiği bir içecektir. Sıcak içecekler arasında ülkemizde çaydan sonra en çok tüketilen alternatif olması bunu zaten açıklıyor. Kahve çekirdekleri yetiştikten sonra toplanır ve öğütüldükten sonra bildiğimiz kahve standardına ulaşır.

Öğütme işlemi ise taze bir kahvenin en önemli noktalarından birisidir. Artık her ne kadar granül yani suda çözünebilir kahveler revaçta olsa da tutkunları halen daha taze çekilmiş ince ayarda öğütülmüş kahveleri tercih ediyor. Öğütme işlemi pek çok farklı standarda göre yapılıyor.

Çünkü gerek yöresel gerekse geleneksel olarak farklı kahve türleri vardır. Bunların hepsi için ayrı öğütülme dereceleri bulunduğundan ötürü kahve içmeden önce damak tadınızı buna göre belirlemeniz önemlidir.

Evde Kahve için Öğütme Derecesi

Evde Kahve için Öğütme Derecesi

Kahve içerken yumuşak içimli tercih edenler olduğu gibi daha sert ve acı kahvelere yönelenler için öğütülen türlere de rastlanabiliyor. Öncelikli olarak kendi damak tadınızı buna göre belirlemeli ve sonrasında öğütme işlemiyle beraber kahvenizi ideal lezzette yudumlamalısınız.

Kahve içerisinde geleneksel türlere bağlı olarak şeker, süt, çikolata, renklendirici aromalar ve buz dahil edilebilir. Bunlar kahve tipinin belirlenmesi ile tat gibi faktörleri etkilerken kahvenin saf halini ilgilendiren en önemli faktör öğütülme derecesidir.

Eğer Türk kahvesi seviyorsanız ekstra ince öğütülmüş kahveleri tercih ediyorsunuz demektir. Global olarak en ince çekilen kahve espresso olarak bilinir. Ancak Türk kahvesi için daha da ince öğütülme tercih edilir.

İnce öğütülmüş kahve ise hepimizin bildiği gibi ağır ve sert içimiyle sükse yapmış olan espresso türüdür. Yurtdışında da en çok tercih edilen kahve türlerinden birisi olduğu için kullanımı oldukça yaygındır.

Sifon kahve günümüz trendleri arasında yer alıyor. Eğer size hitap eden bir kahve türüyse orta ince öğütülmüş kahve ile damak tadınız örtüşüyor demektir. Bazı ülkelerde moka pot ile aynı standart olarak sayılmaktadır.

Orta öğütülmüş olarak adlandırılan kahveler ise damlama tekniğiyle filtreden geçerek içime hazır hale gelir. Haznede bulunan kahve miktarı en iyi şekilde aromayı suya aktarır. Dolayısıyla içim ve lezzet bakımından doygundur.

Orta kalın olarak öğütülen kahve ile kalın öğütülen arasında bir fark olmadığını söyleyen çok fazla kişiye rastlayabilirsiniz. Ancak Chemex kahve için tercih edilen öğütme derecesi de tam olarak budur.

Evde ya da dışarıda french press kullanarak kahve demliyorsanız sizin için en doğru tercih kalın öğütme derecesidir. Bu tip kahveler french press gibi filtreleme noktalarından geçemez ve alt kısımda kalacağı için aromasını tamamıyla hissedebilirsiniz.

Ekstra kalın öğütme aşamasının ise tamamıyla profesyonel bir içim için tasarlanmış olduğunu söylemeliyiz. Dışarıda Cold Brew kahvelerin ne kadar leziz olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. İşte bu tabir yaklaşık olarak 10 saat ile 24 saat arasında değişen demlenme sürelerinden kaynaklanıyor. Ve bu kahveler ekstra kalın olarak çekiliyor. Lezzeti ise aynı oranda artarak katlanıyor ve damağınızda kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap