Evde Bıçak Bilemek Mümkün Mü? Bileme Yöntemleri Neler?

Evde Bıçak Bilemek Mümkün Mü? Bileme Yöntemleri Neler?. Bıçak kadar yoğun kullanılan mutfak araçlarının sayısı oldukça azdır. Bu yüzden yoğun kullanım ve sürekli kesme eyleminden ötürü bıçakların bilenmeye ihtiyacı olduğunu görebiliriz.

Sorunsuz bir bıçak kullanımı için keskinlik gerçekten önemlidir. Aksi takdirde daha fazla güç uygularken bıçağın dengesini yitirebilir ve kendimizi sakatlayabiliriz.

Bileme işlemini yapmak için özel olarak bazı ekipmanlara ihtiyaç duyulabiliyor. Profesyonel olarak bu şekilde yapılıyor olsa da elinizdeki malzemelerle de bıçağın daha keskin olmasını sağlayabilirsiniz. Körelen kesim alanını bazı nesnelere sürtmeniz sonucunda bileme işlemini kolayca yapmanız mümkün olur.

Bıçak Bileme Yöntemleri

Bıçak Bileme Yöntemleri

Evde bıçak bileme yöntemleri nelerdir? Bıçak kesmemeye başladığında tek çare bilemektir. Bu sayede eski formuna kavuşur ve besinleri daha rahat bir şekilde efor sarf etmeden doğramanıza olanak tanır.

Tabii ki evinizde bulunan malzemelere göre bu bileme işlemini yapmaya başlayacaksınız. Ancak bıçak çok keskin olmasa bile elinize bir zarar gelmemesi için bu işlemleri kontrollü yapmanız gerek.

  • İki Bıçakla Bileme

Herkesin en çok bildiği ve halen daha en popüler olan yöntemdir. İki farklı bıçağın keskin yüzeylerini birbirlerine sürterek yapılan bu işlem pozitif sonuç vermektedir. Bıçakların hafiften eğimli olarak tutularak belirli bir açıyla birbirlerinin keskin kısımlarında değdirilmesi gerekiyor. Birkaç dakika devam ettiğinizde bıçakların her ikisinde de daha keskin bir hat oluştuğunu görebilirsiniz.

  • Zımpara Kağıdıyla Evde Bıçak Bilemek

Zımpara kağıtları bir noktada pürüzlü yapılarıyla bileme taşıyla benzer bir etki gösterir. Bıçağın keskin tarafını zımpara taşına belli bir tempoyla sürtmeye başlayabilirsiniz.

  • Gazete Kağıdıyla Bileme

Gazete standart bir kağıt üretimi olmasına rağmen bıçak keskinliğini pratik yollardan arttırabileceğiniz bir seçenektir. Bunun için birkaç farklı gazeteyi üst üste koyarak katlayın. Bu kadar çok olması ise bıçağın keskin yüzünün elinize zarar vermemesidir.

Gazetenin kenar yüzünü bıçağın keskin olan kısmına denk getirdikten sonra bileme işlemine başlayın. Biraz daha uzun sürse bile eldeki malzemeyle bileme yapmak isteyenler için uygundur.

  • Bileme Taşı

Normal şartlarda gerçekten bileme işlemini yapacakların bileme taşına ihtiyaçları olacak. Bileme taşı bunun için özel olarak üretilmiştir. Bıçağı bir elimize aldıktan sonra diğer elimizde tuttuğumuz bileme taşına sürtmeye başlarız. Bu sürtünme işlemi 40 derece kadar bir açıyla yapıldığında müthiş sonuçlar verir.

  • Yemek Tabağının Altıyla Bileme

Yemek tabaklarının masada sabit kalması için bir halka üzerinde durduğunu fark etmişsinizdir. Bu halka yemek tabağının zemininden birkaç santimetre daha farka sahiptir. Tabağı ters çevirerek masaya koyduğunuzda ise elinizdeki bıçağı bu çıkıntı kısma sürterek bilemenize yardımcı olur.

  • Porselen Bardağın Altıyla Bileme

Eğer porselen kupalarınız varsa ve bu bardakların alt kısmı diğer kısımları gibi cilalanmış değilse kullanabilirsiniz. Genellikle bu yüzeyler alçıya benzer bir doku hissiyatı yaratır. Eliniz üzerinden kayıp gitmez. İşte tam bu noktaya bıçağın keskin olan ve artık kesmeyen kısmını sürterek bilememiz mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap