Bıçak Parlatma Nasıl Olur?

Bıçak Parlatma Nasıl Olur? Kesme, doğrama, soyma ve dilimleme gibi işlemlerde mutfaklarda en çok kullanılan ürün bıçaklar olmaktadır. Mutfaklarda bıçakların o..

Bıçak Parlatma Nasıl Olur?

Bu içerikte ve Bıçak Parlatma Nasıl Yapılır Bıçak Bakımı Bıçak Parlatma Teknikleri Bıçak Parlat konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Kesme, doğrama, soyma ve dilimleme gibi işlemlerde mutfaklarda en çok kullanılan ürün bıçaklar olmaktadır.

Mutfaklarda bıçakların olmaması düşünülemez.

Çünkü yemek yapılmasından ekmek doğranmasına bir paketin açılmasından herhangi bir işlemin yapılmasına kadar tüm işler bıçak ile yapılmaktadır.

Fakat bıçaklar kullanılmaktan dolayı bir süre sonra parlaklığını yitirir ve kararmaya başlar.

Bu görünüm ise son derece kötü olacağından dolayı kimsenin istemeyeceği bir durum olacaktır.

Bu durumdan kurtulmak için ise yapılması gereken tek şey bıçakların parlatılmasıdır.

Peki, bıçak nasıl parlatılır?

Bıçak Nasıl Parlatılır?


Bıçakları temizlerken öncelikle dikkat edilmesi gereken durum bıçakların çizilmemesi olacaktır. Örneğin ovma teli gibi temizleme malzemeleri bıçakların parlatılmasında gereken özeni gösteremeyeceği gibi aynı zamanda bıçağın çeliğinin çizilmesine ve görüntüsünün bozulmasına neden olacaktır.

Sirke bıçakların temizlenmesinde son derece etkili bir temizleme malzemesi olmaktadır. Sirkeye batırılmış olan bir bez veya sünger ile bıçağın silinmesi sonucunda bıçakta matlık gidecek ve parlaklık oluşturacaktır.


Bıçakların parlatılmasında diğer önemli bir etken madde ise limon olacaktır. Kurutulmuş limon kabuğu ile silinen bıçaklar daha parlak bir görünüm sunacaktır.


Zeytinyağı da bıçakların parlatılmasında son derece etkili maddeler olmaktadır. Zeytinyağı damlatılmış olan bir bez parçası ile bastırılarak silinen bıçaklar daha parlak bir görünüm oluşturacaktır.


Bıçakların daha parlak olmasını istiyorsanız bu seferde yapmanız gereken tek şey öncelikle bıçağın üzerine karbonat dökmeli ve sonrasında da ıslak bir bezle silmeniz gerekir. Duruladıktan sonra bıçağın parladığını fark edeceksiniz.


Temiz bir tencere içerisine koyulacak olan bıçakların üzerine gelecek kadar su eklenir ve sonrasında da suyun içerisine elma kabukları atılarak ortalama 10 dakika kaynatılmalıdır. Bu yöntem sayesinde bıçaklar gibi çelik tencereler de parlatılmış olacaktır.


Bıçakların uzun süre boyunca parlaklığının korunması ve son derece de temiz olması için bulaşık makinesi yıkamalarında deterjan gözüne bir miktar sirke konması hem bıçakları hem de diğer çelik mutfak eşyalarını parlatacaktır.


Bıçakların matlaşması ve parlaklıklarının gitmemesi için ayda bir kere çamaşır suyunda bekletilmeli ve sonrasında da iyice durulanmalıdır.
Gümüş bıçakların parlatılması için ise diş macunu kullanmak daha iyi sonuçlar verecektir.

14453