Eva İsminin Anlamı

Eva İsminin Anlamı

Eva İsminin Anlamı Kız bebekler için isim araştırması yapılırken anne ve baba adaylarının sıklıkla kullanılan isimlerin haricinde nadir kullanılan isimlere yöneldiği görülebilmektedir. Klasikleşmiş pek çok kız ismi bulunsa da Eva gibi kullanımı çok yaygın olmayan ve farklı olan isimlerin günümüzde daha çok tercih edilmeye başlandığı görülür. Buna bağlı olarak akıllara “Eva isminin anlamı nedir?” sorusu gelmektedir.

Eva ismi, hayırlı, uğurlu anlamlarına gelmektedir. Aynı zamanda Eva isminin anlamı incelendiğinde bu ismin ilk yaratılan kadını yani Havva’yı tanımlamak için kullanıldığı da söylenmektedir. Bu anlamıyla Eva isminin dini bir boyut kazandığı da söylenebilmektedir. Aynı zamanda Eva ismi canlı olmak, nefes almak ve hayatta kalmak anlamlarını da taşımaktadır. 

İsim seçimi gerçekleştirilirken dini anlamda da araştırmalar yapıldığı görülür. En sık aratılan sorulardan bir tanesi “Eva ismi Kuran’da geçer mi?” sorusudur. Eva ismi, Kuran’da geçen isimler arasında yer almamaktadır. Bu ismin gelişimi ve ortaya çıkışı incelendiğinde, Eva isminin kökeni Almanca olarak belirlenmiştir. 

Eva ismindeki kişilerin Türkiye içerisindeki popülerliği aslında oldukça azdır. Bu isme sahip kişi sayısı binin altındadır. Bu bağlamda Eva ismi, pek çok kimse tarafından kullanılmayan ve çoğunlukla yeni duyulmuş bir isimdir denilebilir. Türk kültüründe Eva ismine pek sık yer verilememiş olsa da Alman, İtalyan, Portekiz kültürlerinde bu ismin kullanıldığı görülmektedir. Farklı kültürlerde yaygın olarak kullanılsa da Eva isminin Türk kültüründeki yeri pek büyük ve önemli değildir. 

Eva ismi daha farklı kültürlerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle Eva ismindeki ünlüler oldukça fazladır. Oyuncu Eva Green, Eva Mendes, Eva Bender gibi pek çok ünlü simanın bu isme sahip olduğu görülmektedir. Ayrıca son zamanlarda çıkmış olan şarkıcı GOKO!’nun Eva & Mia isimli şarkısı da bu ismin geçtiği ünlü bir eser olarak öne çıkmaktadır. Son zamanların popüler ve ünlü karikatüristi Nisan Hakan’ın küçük kızının adını Eva koyması da bu ismin günümüzde duyulma sıklığını arttıran etkenlerden birisi olmuştur. 

İsimlerin fiziksel özelliklere de etkileri olduğu bilinmektedir. Bu sebeple çocuğuna Eva ismini koymak isteyen anne ve babaların Eva isminin fiziksel özellikleri hakkında araştırma yaptıkları görülmektedir. Bu isme sahip kişilerin büyük gözleri dikkat çeken ilk fiziksel özellikleridir. Dalgalı saçlar, uzun boy, renkli göz ve belirgin yüz hatları bu isme sahip kişilerin ortak fiziksel özellikleri arasında yer almaktadır. 

Fiziksel özelliklerin yanı sıra Eva isminin karakteristik özellikleri de sıklıkla merak edilen ve araştırılan bir konudur. Eva ismine sahip kişilerin sevgi dolu, dost canlısı, uyumlu ve sakin kişiler oldukları görülmektedir. Bu isme sahip olan kişilerin duygusal ve son derece hassas bir yanları da bulunmaktadır. Eva ismindeki kişilerin zarif ve ince ruhlu kişiler olması da dikkat çekmektedir.  

eva-isminin-anlami-51997
Eva İsminin Anlamı

Her isim gibi Eva isminin de olumlu anlamlarının yanı sıra olumsuz anlamlarına da rastlanmaktadır. Bu noktadan bakıldığında Eva isminin olumsuz yanları miskinlik, üşengeçlik, erteleme ve kararsızlık olarak görülmektedir. Çocuğuna Eva ismini vermeyi düşünen kişilerin ismin anlamını iyice araştırdıktan sonra bu ismi seçmeleri gerekir. Yine de Eva isminin olumlu yanları, olumsuz yanlarından çok daha fazla olduğu için bu isim genel olarak hayırlı ve güzel isimler arasında incelenmektedir.

Fiziksel ve karakteristik incelemenin yanı sıra Eva isminin harf analizi de ismin koyulacağı çocukta büyük etkilere sebep olabileceği için oldukça önemlidir. Eva isminde bulunan E harfi mücadeleci ruhu, sıkıntılarla savaş içerisinde olmayı; V harfi içe dönüklüğü ve umursamazlığı, A harfi ise atılganlığı ve enerjikliği yansıtmaktadır. Genel olarak Eva isminin harf analizine göre anlamı olumlu yorumlanmaktadır. 

Eva isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Daha Uğurlu, Çok Talihli, Hayırlı, Kutlu
  • 2 – Havva. Yaratılan ilk kadın demek. Akşam, arife, arife gecesi. (Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce)
  • 3 – Yaşam, hayat
  • 4 – Can, canlı
  • 5 – Nefes almak.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Almanca
Kuran ‘da geçmiyor.

Eva ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Eva ismini kullanan 948 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Eva ismini kullanan 294 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Eva ismini kullanan 69 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Eva ismini kullanan 64 kişi bulunmaktadır.

Eva isminin Türkiye sıralaması

Eva en çok kullanılan 2908. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 1311. isimdir.

Eva ismini kullananların sayısı, son bir yılda 194 kişi artmıştır.

Eva isminin Harf Analizi

Kişiye Eva ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Eva İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Eva ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Eva isminin anlamını gözden geçirin!

Eva İsminin Numerolojisi

Eva isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

E: altı
V: yirmi yedi
A: bir
TOPLAM: 34

Eva ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

  1. Eva Green: Fransız oyuncu. “Casino Royale” ve “Penny Dreadful” gibi yapımlarda rol almıştır.
  2. Eva Mendes: Amerikalı oyuncu ve model. “Hitch” ve “The Place Beyond the Pines” gibi filmlerde yer almıştır.
  3. Eva Longoria: Amerikalı oyuncu ve aktivist. “Desperate Housewives” dizisindeki Gabrielle Solis karakteriyle tanınır.

Bu listedeki kişiler, Eva ismini taşıyan bazı ünlü örneklerdir. Daha fazla ünlü veya tanınmış kişi Eva ismini taşıyabilir. Eva ismi, İbranice kökenli bir isim olup, “hayat” veya “canlılık” anlamına gelir.

27473