Emziren Anneler Portakal, Mandalina Yiyebilir mi? Gaza Neden Olur mu?

Narenciye sınıfında olan portakal, mandalina, C vitamini yüklüdür ve kış ayları sıklıkla tüketilir. Bu meyvelerin abartı tüketilmesi midede sorunlara neden olabilir, kararında tüketilirse de kış hastalıklarından korur, bağışıklığı kuvvetlendirir. Ayrıca zayıflamayı da destekleyici etkisi vardır.

İçeriğimizde ve Emziren Anneler Portakal Mandalina Yiyebilir mi Gaza Neden Olur mu Emzirme Bebek Sağ ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Emziren
Emziren Anneler Portakal, Mandalina Yiyebilir mi? Gaza Neden Olur mu?

Portakal – Mandalina Besin Değerleri

A – C – D – B12 – B6 vitaminlerinin yanı sıra; Kalsiyum – magnezyum – demir gibi mineraller de barındırır.

Soru ve Cevaplar

Soru 1: Kış aylarından portakalı da mandalinayı da çok seviyorum. Gaza neden olur mu? Başka hangi besinler gaz yapar?

Cevap 1: Beslenme uzmanı bu soruya şu şekilde yanıt vermiştir: Evet, narenciyeler fazla tüketilirse gaza neden olabilir. Gaza neden olan diğer meyveler; kavun – karpuz ve greyfurttur.

Gaz yapan sebzeler ise; Lahana – karnabahar – karalahana – brüksel lahanası – pırasa – turp – sarımsak – soğan – brokoli. Fasulye – börülce – bakla – bulgur – nohut – mercimek ve mısır gibi yiyecekler de gaza neden olabilir.

Soru 2: 8 aylık bir bebeğim var. C vitamini alması açısında portakal suyu vermemde sakınca var mı? Gaz yapar mı?

Cevap 2: Bir çocuk hekiminin soruya verdiği yanıt: Portakal ve mandalina gibi meyveler hem alerjik reaksiyona hem de gaza neden olur. 8.aydan sonra verilmesinde sakınca yoktur. Çok güzel temizlenmesi gerekir. Metal rendeler kullanılmamalıdır, bebeğiniz için cam olanından alınız. Kullanacağınız süzgeç de hijyenik olmalıdır. Hassas bünyelerine mikrop girmesini istemeyiz.

Soru 3: Bebeğim 6 aylık, hangi aydan sonra portakal veya mandalina tüketebilir?

Cevap 3: Çocuk hastalıkları uzmanının verdiği yanıt: Narenciye olarak sınıflandırdığımız meyveler için bebeğin katı besinlere karşı bünyesi alışmalıdır. 6. Ayda yavaştan başladığı katı gıdaya 2 ayda alışır. 8.ay geçtikten sonra yiyebilir.

Soru 4: 9 aylık bebeğim var, portakalın suyunu taze şekilde sıkıp verirsem sorun olur mu? Alerji ve gazdan çok korkuyorum.

Cevap 4: Çocuk hastalıkları uzmanının verdiği cevap: Meyvelerin kendisini tüketmesi daha doğrudur. Direkt suyunu vermek hem daha çok gaz yapar hem de reflü gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Soru 5: 6 aylık bebeğim var, emzirme dönemindeyim, portakal tüketirsem bebeğimde ve bende gaz yapar mı?

Cevap 5: Birçok uzman hekim, emzirme döneminde olan annelerin, narenciyeleri tüketmesinin ya da meyve suyu olarak tüketmesinin yoğun gaza neden olabileceğini söylüyor. Çünkü bu meyvelerin asidi çok fazladır. Ayrıca lif açısından da zengindir. Emzirenlerin bu meyveleri tüketince gaz oluşmasının nedeni, alınan besine karşı sindirim sisteminin tepki vermesi ya da alerjidendir. Tabii, bu portakal – mandalina gaz yapsa da vitaminleri ve mineralleri nedeniyle tüketilmesi de önemlidir.

Şunu unutmayın ki, her bireyin bünyesi besinlere karşı farklı reaksiyonlar gösterebilir. Siz de hekiminize başvurmadan sadece buradaki bilgilere bakarak tüketip tüketmemeye karar vermeyin.

0rSnWgrE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir