Elmanın Yararları, Günde Kaç Tane Elma Yemeli? Hangi Vitaminler Var?

Elmanın Yararları, Günde Kaç Tane Elma Yemeli? Hangi Vitaminler Var? Beraberinde iştahsızlık, halsizlik, bel ağrısı gibi semptomlar gösterir. Bütün bu belirtiler ve ağrılar, günlük yaşam aktivitelerini olumsuz yönde etkiler.

Elmanın Yararları, Günde Kaç Tane Elma Yemeli? Hangi Vitaminler Var? Elma, meyveler içerisinde antioksidan değeri en yüksek olanıdır. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmede büyük etki gösterir. Aynı zamanda birçok kanser türüyle savaşmada da oldukça etkilidir. Özellikle kabuğuyla birlikte tüketilmesi önerilen elmanın yararları saymakla bitmiyor.

Elmanın Yararları nelerdir diye merak edenler sinoplukoca.com tarafından sizler için hazırlanan yazımızı okuyabilirler.

Günde Kaç Tane Elma Yemeli?

Vücuda alınan her besinin ölçülü olması gerekir. Az ya da fazla alınan besinler, vücuda faydadan çok zarar verir. Hemen herkesin severek tükettiği bir meyve olan elma için de günde kaç tane elma yemeli sorusu akılları kurcalıyor. Uzmanların önerilerine göre, günde 3 adet elma yenmesinin, daha az tüketilmesi veya hiç tüketilmemesine göre oldukça büyük farkları vardır.

Düzenli olarak günde 3 adet elma tüketmek, 2 aylık süreçte %10 oranında kolesterolü düşürür. Kötü kolesterol oranını düşüren bu oran, iyi kolesterolü de 4 kata kadar arttırır. Elmanın yararları arasında en çok bilinen de mideye yüksek miktarda fayda sağladığıdır. Benzer düzende tüketilen elma, beyin ve karaciğer için de oldukça yararlıdır.

Elmanın Yararları, Günde Kaç Tane Elma Yemeli
Elmanın Yararları, Günde Kaç Tane Elma Yemeli

Elma Bağırsaklara İyi Gelir Mi?

Tıpta huzursuz bağırsak sendromu olarak bilinen hastalık, doğrudan boşaltım sistemini etkileyen bir durumdur. Karın ağrısı, baş ağrısı, şişkinlik gibi belirtiler veren bu hastalık, bağırsağın çalışma düzeninden kaynaklanır. Karın bölgesi ve çevresinde gel-git şeklinde ağrılara sebep olur. Beraberinde iştahsızlık, halsizlik, bel ağrısı gibi semptomlar gösterir. Bütün bu belirtiler ve ağrılar, günlük yaşam aktivitelerini olumsuz yönde etkiler.

Uzmanların bağırsak sorunları için gerekli tedavilerin ve ilaçların yanı sıra önerdikleri evde yapılabileceklerden biri de elma tüketimidir. Elma, içerdiği lifler sayesinde bağırsaklarda koruyucu görev üstlenir. Bağırsak çevresine duvar örerek sindirim ve boşaltım sistemlerinin korunmasına yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırarak bağırsakta yer alan faydalı bakterilerin çalışmasını sağlar. Elmanın yararları arasında yer alan bu görev, elma bağırsaklara iyi gelir mi sorusunun cevabını da ortaya çıkarmış oluyor.

Elmada Hangi Vitaminler Var?

Elma içeriğinde en fazla bulunan vitamin C vitaminidir. C vitamini, önemli bir antioksidandır. Kışın sert koşullarında vücudu hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korur. Vücuttaki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine rolü oldukça büyüktür. Vücut C vitaminini kendi kendine üretemez. Bu yüzden besinler aracılığıyla alınması gerekir. Bunun için en uygun besin ise elmadır.

B6 vitamini, vücudun almış olduğu nişasta, karbonhidrat, şeker, magnezyum gibi element ve organikleri işleyebilmesini sağlar. Aynı zamanda vücudun protein sentezleyebilmesi için de B6 vitaminine ihtiyacı vardır. Sinirler arasında alışveriş ve etkileşimin sağlanması için de gerekli bir vitamindir.

Elmada hangi vitaminler var sorusunun bir diğer cevabı ise A vitaminidir. Vücuttaki dokuların onarımı ve yenilenmesi için gereklidir. Kemik, diş, diş eti ve göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Antioksidan özelliği sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlar. Vücudu enfeksiyon riskine karşı korur.

E vitamini, elmada bol bulunan vitaminlerdendir. Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Saç ve saç dipleri, cilt ve tırnakların sağlığı için oldukça önemli bir vitamindir.
K vitamini, vücuttaki kanın pıhtılaşmasını sağlar. Diş ve kemik sağlığı için gereklidir.

Elmanın Besin Değerleri

Dünya üzerinde bilinen birçok elma türü vardır. Renk, tat, boyut ve içerik olarak her biri birbirinden farklıdır. Özellikle diyet listelerinin vazgeçilmez eklentisi olan elmanın besin değerleri oldukça merak edilen bir konu.

En çok bilinmek istenen, elmanın içerdiği kalori miktarıdır. Ortalama boyutlara sahip bir elma, 95 kalori içermektedir. Büyük çoğunluğu sudan oluşan elma, vücudun alması gereken sıvı miktarını yüksek oranda karşılar. Su oranı yüksek olduğundan, kalori alım miktarını da düşürür. Elmalar, bol miktarda su ve lif içerir. Bu nedenle diyet listesinin ara öğününe eklenen bir elmanın zararı olmayacaktır.

Elmanın içerisinde bulunan karbonhidrat miktarı ortalama 25 gramdır. Bu da iki dilim ekmeğe karşılık gelir. Elmanın içerisindeki karbonhidratın miktarının bir kısmını lifler oluştururken, büyük çoğunluğu şekerden oluşur.
Elmada protein ve yağ oranı 1 gramın altındadır. Bu besinlerin ve vitaminlerin yanı sıra, potasyum, manganez, magnezyum, fosfor, bakır, kalsiyum ve demir gibi mineraller de mevcuttur.

Elmanın Cilde Faydaları

Elma konusunda en çok merak edilenlerden biri de elmanın cilde faydaları olmuştur. Saymakla bitmeyen elmanın yararları, bu alanda da önemini ortaya koyuyor.

İçerdiği vitaminler sayesinde, cildin yenilenmesini sağlar. Cilt yüzeyinin daha berrak görünmesinde ve kararma oluşan bölgelerin beyazlaması hususunda oldukça başarılıdır. C vitamini içeriği sayesinde, cildin kolajen yapısını dengeler. Ayrıca kolajenin depolanmasını da sağlar.

Elma, ciltte bulunan kirlerin çıkarılarak derinlemesine temizlik yapılmasını sağlar. Cildin nem dengesini korur. Cilde parlaklık ve ışıltı verir. Elmanın içerisinde bulunan melanin sayesinde, cilt temiz ve sağlıklı görünür. Aynı mineral, cildi güneşin zararlı ışınlarından korur. İçeriğindeki yüksek lif ve su oranı sayesinde cildin nemli ve canlı görünmesini sağlar. Günde 1 adet elma tüketmek, bütün bu etkilerin sağlanmasında yardımcı olacaktır.

Elma Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Dünya’nın hemen bütün ülkelerinde yüksek tüketim oranına sahip olması ve doktorların ısrarla tüketilmesini tavsiye etmesi, elma hangi hastalıklara iyi gelir sorusunu akıllara getiriyor. Bunun en bilinen cevabı kalp hastalıklarıdır. İçeriğinde bulunan polifenoller ve pektin gibi bileşimler, kan basıncı, kan yağları ve damar fonksiyonlarını iyileştirerek kalp-damar hastalıklarının önüne geçmektedir. Yapılan bir araştırmada, günde 1 adet elma tüketenlerin, tüketmeyenlere oranla kalp hastalıkları kaynaklı ölüm oranlarında %43 düşüş görülmüştür.

Elmanın diyabet hastalığı üzerindeki etkisi de araştırmalar ve deneyler ile sabitlenmiştir. Günde 1 adet tüketimi halinde, hiç tüketmeyenlere oranla diyabet hastalığında %28’lik bir düşüş olduğu kaydedilmiştir.

Elma, en büyük etkilerinden birini de kanser hastalıklarında gösteriyor. Özellikle akciğer kanserinde, meyve ve sebze ağırlıklı uygulanan diyetlerle kanserin iyileştirilebilir olduğu görülmüştür. Burada da en büyük rol yine elmaya verilmiştir.
Elma, yaşlılığa bağlı hastalıkların da büyük kısmının önüne geçmektedir. Aynı zamanda düzenli ve gerekli miktarda tüketilen elma, içerdiği lif ve su sayesinde zayıflamaya fayda sağlar. Böylece aşırı kilo kaynaklı hastalıkların da önüne geçilmiş olur.

Elma Maskesi Tarifi Nasıl Yapılır?

Elma cilt için oldukça faydalıdır. Yiyecek olarak tüketildiği takdirde yararlı olduğu gibi, maske formuna getirilerek de cilde uygulanabilir. Etkisine göre iki adet elma maskesi tarifi vermek mümkündür. Cildi temizlemek ve parlak bir cilde sahip olmak için uygulayabileceğiniz elma maskesi nasıl yapılır konusuna değinecek olursak:

Cilt temizliği sağlamak için, 1 adet yumurta akı, 1 tatlı kaşığı krema ve 1 adet rendelenmiş elma suyunu karıştırın. Temiz cilde uyguladıktan sonra 20 dakika bekletmek yeterli olacaktır. Dağa sonra ılık su ile yıkayarak maskeyi çıkarabilirsiniz.

Cilde parlaklık kazandıran elma maskesi tarifi için, 1 elmayı rendeledikten sonra içerisine 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Maskeyi yüzünüze uygulayarak 20 dakika kadar bekletin. Ilık su ile durulayarak temizleyin. Düzenli uygulama halinde cildinize ışıltı verecektir.

Kırmızı ve Yeşil Elmanın Faydaları Nelerdir?

Elma, kendi içerisinde birçok çeşide sahip olan bir meyvedir. Renk, görünüm, tat olarak çeşitleri mevcuttur. Bunların içinde en çok tüketilen ve merak edilenin kırmızı ve yeşil elmanın faydaları nelerdir olduğu söylenebilir.

Kırmızı elma, kan dolaşımını hızlandırır. Kötü kolesterolü düşürür. Kalp ve damar hastalıklarının önüne geçilmesini sağlar. Bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir. Böylece hastalıklara karşı adeta bir duvar görevi üstlenir. İçerdiği lifler sayesinde tok tutar ve zayıflamaya yardımcı olur. Astım için olumlu yönde etki sağlar.

Yeşil elma, tadı ekşi olduğu için herkes tarafından tercih edilmeyebilir. Ancak tadına karşılık oldukça faydalıdır. Şeker hastalığı için güçlü bir savaşçıdır. Metabolizmayı hızlandırır. Ödem atılmasını sağlar. Mineral bakımından çok zengindir. Kişinin alması gereken günlük mineral oranını karşılar. Kanser hücreleri ile savaşır. Kanserin yayılmasını engeller. Üzerine tarçın ilave edilerek tüketildiği takdirde günlük şeker ihtiyacını karşılar.

35313