Elmanın Sağlığa Olan Faydaları Nelerdir? Yeşil Elma Neye İyi Gelir?

Elma, kırmızı ve yeşil olmak üzere iki çeşittir. Cilde iyi gelir. Ayrıca birçok hastalığın oluşmasını önlemede büyük fayda sağladığı bilinmektedir.

Elma

Elmanın Sağlığa Olan Faydaları Nelerdir? Yeşil Elma Neye İyi Gelir? Lezzeti, görüntüsü ve içerdiği vitaminlerle herkes tarafından sevilerek tüketilen elma, Malus domestica familyasındandır, elma ağacında yetişmektedir. İçerdiği zengin vitaminler ve mineraller şifa deposu olarak birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Özellikle elma kabuğu ile tüketilirse kansere karşı koruma sağlamaktadır. C vitamini bakımından zengin olma özelliği antioksidan etkisi gösterir ve böylece bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir. Elma antioksidan içeriği en yüksek olan bir meyvedir.

Küçük büyük herkes tarafından yaz ve kış aylarında sevilerek tüketilen elmanın farklı renkleri vardır. Kırmızı elma, görüntüsüyle herkesi büyülediği gibi; yeşil elma ekşi tadı ile özellikle şeker hastaları tarafından tercih edilmektedir.

Ayrıca diyet listelerinde yer almaktadır. Sarı elma kendine özgü kokusuyla sevilen bir türdür. Elmanın 7500’den fazla çeşidinin olduğunu belirtmemizde de fayda bulunmaktadır.

Elma Nasıl Saklanır?

Elma Nasıl Saklanır
Elma Nasıl Saklanır

Elma ince kabuklu ve sert bir meyvedir. Sıcak hava şartlarından kolay kolay etkilenmez. Kabuğunun ince olmasından dolayı iyice yıkadıktan sonra kabuğu ile yenilmesi önerilmektedir. Her yaştaki insanların kabuklu elma tüketmeleri gerekir. Elma nasıl saklanır? Buzdolabında ya da dışarıda nasıl muhafaza edebilirsiniz?

Serin hava şartlarında elma özelliğini kaybetmeden 2-3 hafta durabilir. Buzdolabının rafında onu kolaylıkla muhafaza edebilirsiniz. Dışarıda durmasını istiyorsanız serin olan bir yerde bekletebilirsiniz. Çünkü elma olgunlaştıkça yumuşamaktadır. Yumuşaklık derecesi artınca da çürümeye başlar.

Derin dondurucuda elma saklamak isteyen kişiler, kabuğunu soyduktan sonra küp küp doğrayarak buzdolabı poşetlerine koyarak onu 5-6 ay muhafaza edebilirler. Kek ve pastalarda ihtiyaç olduğunda alıp kolaylıkla tüketebilirsiniz. Dondurucundan çıkardığınız elmaları elma kompostosu yaparak da değerlendirebilirsiniz.

Elma Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Elma Yemeklerde Nasıl Kullanılır
Elma Yemeklerde Nasıl Kullanılır

Elma yemeklerden ziyade tatlı, kurabiye, kek ve pasta süslemelerinde kullanılan bir meyvedir. Elmalı kurabiye yemesi oldukça leziz ve görüntüsü de mükemmel bir kurabiye çeşididir. Elmalı turta sizin ve misafirleriniz için oldukça güzel bir lezzete sahiptir.

Muhallebilerinizin ve Yaş pastalarınızın üzerini süslemek için elmadan faydalanabilirsiniz. Her ne şekilde elmayı kullanıyor olursanız olun; önce yıkayın sonra kabuklarını soyun. Ama soyduğunuz kabukları atmayın. Çünkü elma kabuğu çöpe atılmaz. Kabuklardan elma sirkesi yapabilir ve bu doğal sirkenizi salatalarda kullanabilirsiniz.

Elma suyu oldukça şifalı doğal bir içecektir. Hafızayı güçlendirerek Alzheimer hastalığına iyi gelmektedir. Ayrıca deri problemleri olanlar elma suyunun şifalarından faydalanabilir. Kepek sorunu olanlar için de oldukça faydalıdır. Kişilerin saç ve deri sağlıkları düşünülerek elmalı şampuanlar son zamanlarda oldukça fazla üretilmektedir.

Kırmızı ya da sarı elmadan oldukça güzel bir lezzete ve kokuya sahip olan elma reçeli yapabilirsiniz. Hatta reçelinizin içine elma çekirdeği atarsanız renginde kırmızılaşma da elde edersiniz. Az miktarda karanfil reçelinize aromatik bir tat sağlayacaktır.

Elma kompostosu yemeklerinizin yanında oldukça güzel bir içecektir. Haşlanan elmaları suyu ile birlikte tüketmelisiniz. Özellikle pilav ve makarnanın yanında doğal içeceğiniz her zaman hazır olacaktır.

Elma Faydaları

Meyvenin kendisi, suyu, kabuğu hatta çekirdeği oldukça vitaminli olan elmanın birçok faydası bulunmaktadır. Elmanın faydaları kırmızı ve yeşil olmasına göre farklılık gösterse de sindirim sisteminize oldukça faydalı bir meyve olduğunu söyleyebiliriz. Birçok kanser türünü de önlemektedir.

Yeşil elma faydaları nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim:

Yeşil elma faydaları nelerdir
Yeşil elma faydaları nelerdir

Yeşil elma özellikle aç karnına tüketilirse oldukça faydalıdır. İçeriğinde bulunan karbonhidrat ve amino asitler size tokluk hissi verecek ve aynı zamanda farklı vitaminleri de almanızı sağlayacaktır.

·       Diyet yapanlar yeşil elma yiyerek kilo verebilirler. Aç karnınıza elma yemeniz hem size tokluk hissi verecek hem de gün boyu enerjik olmanızı sağlayacaktır.

·       Sizi şeker hastalığına karşı korur.

·       Kalp ve damar sağlığınız için önemlidir.

·       Antioksidanlar hücre yenilenmesini sağlamaktadır. Erken yaşlanmayı önler.

·       Kolesterolü dengeler.

·       Sindirim sisteminiz için faydalıdır.

·       Beyin sağlığı için önemlidir. Beyin hücrelerini yenileyerek oksijenin ortaya çıkmasını sağlar.

·       Dişlerde bakteri ve plak oluşmasını önler. Yeşil elma içeriğinde bulunan asitler doğal diş temizliği görevini görmektedir. Aynı zamanda ağız kokusuna iyi gelir.

Kırmızı elma faydaları nelerdir? Hemen inceleyelim:

Kırmızı elma, en çok tercih edilen bir çeşittir. Sert olanların yanı sıra kepekli dediğimiz türü de bulunmaktadır. Ülkemizde birçok bölgede yetiştirilmektedir. Aromatik ve sulu olmasıyla lezzetli bir elma türüdür.

·       Mide ve bağırsakların çalışmasını sağlar. Bu da kalori yakmamıza ve zayıflamamıza neden olmaktadır.

·       Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.

·       Vücut direncini artırarak kişileri hastalıklara karşı korur.

·       Saçların parlak ve canlı olmasını sağlar.

·       Hazımsızlık ve mide şikayeti olanlar için idealdir.

·       Kolesterolü düzenleyerek yağlanmanın minimumlara inmesini sağlamaktadır.

Elma Nelere İyi Gelir?

Elma Nelere İyi Gelir
Elma Nelere İyi Gelir

Birçok hastalık için şifa deposu olarak bilinen elma, doktorlar tarafından da günde 1 defa tüketilmesi gerektiği yönündedir. Kalorisi düşük olmasıyla çoğu insanların tercih ettiği bir meyvedir.

A vitamininin fazla olmasıyla göz sağlığına iyi geldiği de açıklanmıştır. Elma nelere iyi gelir? Diye maddeleyecek olursak;

·       Demir eksikliği sorunu olanlara

·       Cilt ve deri problemi olanlara

·       Zayıflamak isteyenlere

·       Mide ve hazımsızlık sorunu yaşayanlara

·       Kansere

·       Şeker hastalarına

·       Astımı olanlara

·       Kalp hastalıklarına

·       Çocuklarda sağlıklı gelişime ve kemik güçlenmesine iyi gelmektedir.

Elma İçindeki Vitaminler

Vitamin bakımından oldukça fazla çeşide sahip olduğunu söylediğimiz elmanın içinde en çok C vitamini bulunmaktadır. Bu da bizleri enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

Elma içindeki vitaminler saymakla bitmez. Bunların arasında K vitamini bulunmaktadır. Elmanın içindeki K vitamini kemiklerimizi güçlendirmektedir.

B6 vitamini bizlere enerji vermektedir. Yorgunluk ve halsizlik durumlarından bizleri korumaktadır. O yüzden sabahları elma yediğimizde tokluk hissi ile birlikte vücudumuz enerjik olmaktadır.

A vitamini bol olan elma, gözlerimiz için oldukça faydalıdır. E vitamini bağışıklık sistemimizi güçlü kılmaktadır.

Elma Kalorisi

Elma Kalorisi
Elma Kalorisi

Kalori bakımından düşük bir değere sahip olduğu için diyet listelerinin başında elma gelmektedir. Hatta ameliyat olan, hastanede yatan ya da kronik hastalıklardan dolayı dikkatli beslenmesi gereken kişilere elma verildiğini devamlı görmüşüzdür. 100 gram elma 50 kalori besin değeri taşımaktadır.

100 gram elma içerisinde başka neler vardır? Bakalım

Su: 85.56 g
Enerji: 50 Kcal
Karbonhidratlar: 13.81 g
Protein: 0,26 g
Toplam yağ: 0,17 g
Kolesterol: 0 mg
Diyet lifi: 2.40 g
Folat: 3 g
Niasin: 0,091 mg
Pantotenik asit: 0,061 mg

Elma Zararları

Elmanın tarihçesine bakacak olursak; MÖ 6500 yıllarına kadar uzanmamız gerekmektedir. Karadeniz kıyılarında Romalıların en çok tükettiği gıdalardan birisidir. Dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilmekte ve tüketilmektedir.

Ülkemizde de oldukça fazla üretimi yapılmaktadır. Çin en çok üretim yapan ülkedir. Bu kadar çok talep gören, tercih edilen ve faydalı olduğu bilinen meyvenin acaba vücudumuza bir zararı var mıdır?

Elmanın zararları olarak söylenecek tek gerçek şudur: Aşırı elma yerseniz vücudunuzdaki şeker oranı yükselir. Bu da kilo almanıza neden olur.

Ayrıca yapılan araştırmalar neticesinde gaz ve şişkinlik yapabileceği ortaya çıkmıştır. Ayrıca alerjisi olan kişilerin elma alerjisi var mı diye araştırılması gerekmektedir.

Ama bu az zararların yanı sıra elma birçok bakımdan faydalı ve vitaminli bir meyvedir. Her gıdada olduğu gibi yerinde ve kararında tüketimle elmanın yan etkileri ile başa çıkabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap