Ele Bulaşan Silikonu Çıkaran Pratik Yöntemler, Püf Noktaları

Evde bir şeyler bozulduğunda kendiniz onarıyorsanız mutlaka silikon tabancası ve benzeri ürünleri kullanıyorsunuzdur. Bu mucizevi yapıştırıcı çok etkilidir ama ele bulaşınca sinir bozucu hal alabilir. Tercih edilmesindeki en büyük etken de suyun ona zarar vermemesidir. Yapılan işlemler sonrası o kadar iyi sonuç alınır ki bu yüzden kullanımı yaygındır.

Silikon yaparken bazen elimiz dâhil farklı bölgelerimize de yapışabilir. Değdiği yer de lekeler kalacağı için uygulanmayacağı noktalar korunmalı, evde kullanımda eldiven kullanmalıyız. Eğer eldiveniniz yoksa ve bir şekilde elinize bulaştıysa hemen işinize ara verin, nemli bir bezle silerek geçirmeye çalışın. Evinizin farklı eşyalarına bulaştıysa da anında silerseniz leke kalma ihtimali çok azdır.

Ele Bulaşan Silikon Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Silikon doğal bir malzeme değildir. Elinize bulaşırsa silerken fazla bastırmayın çünkü kimyasal içerir. Hafifçe ovalayarak kolonyalı mendille de kolayca çıkarabilirsiniz.

Aynı şekilde, evinizde bir dolaba uyguladığınızı düşünelim, silikon yaparken dolabın en güzel noktasına bulaştı, elinizde işi bıraktın ve ıslak bir bezle bulaşan noktayı silin. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi fazla bastırmadan çıkarmaya çalışın. 

Ele bulaşan silikonu çıkarmak için diğer yöntemde sıcak sudur. Küçük bir leğen içerisine sıcak su doldurun ve beş dakika süresince silikon bulaşan elinizi suda bekletin. Silikon sertleşmişse bu sayede tekrar eskisi gibi yumuşak forma dönecektir. Yumuşama aşamasının ardından plastik, cildinize dokunmayacak bir aletle hafifçe kazımaya başlayın. Kesinlikle; bıçak, makas, jilet gibi aletler kullanmayın. Bankamatik kartı ya da farklı plastikler olabilir. Bu denemelere rağmen silikon elinizden çıkmadıysa birkaç kez daha deneyin. Elinizden silikonu kazımanızın ardından deterjanla yıkayıp iyice temizleyin.

Ellerine Silikon Bulaşan Kişiler Neler Öneriyor?

Benim elime silikon bulaştı ve kurudu. Toz çamaşır deterjanı ile hafifçe masaj yapar gibi ovaladım. Silikonlar dökülmeye başladı. Ardından elimi yakmayacak kadar sıcak suyla yıkadım.

Ben lekeler için öncelikle sıcak su kullandım ardından nemlendirici krem denedim. Deterjan da anlatıldığı gibi işe yarıyor.

Ben deterjan kullanmaktan çekindim, bu yüzden saksıdaki bitkimizin kuru toprağını alıp masaj yapar gibi ovaladım ve çıktı.

Bu yöntem sizde işe yarar mı bilmem ama kaliteli bir bulaşık deterjanı her lekeye devam gibi. Bulaşık süngerine döktüm ve tel kısmı ile çok abartı bastırmadan çıkardım. Suyun biraz sıcak olması iyi olur, işlem sonrası ben krem kullandım.

İki elime birden silikon bulaştı ve birkaç dakika sıcak suda yumuşattım. Ardından bulaşık yıkar gibi süngerle elimizi temizledim. Küçük bir parçası bile kalmadı.

8682