Ekşi Maya Nasıl Saklanır? Bozulduğunu Anlamanın Yolları

Ekşi Maya Nasıl Saklanır? Bozulduğunu Anlamanın Yolları. Ekşi maya, geçmişten bugüne kadar her zaman mutfakların vazgeçilmezi olmuştur. Pek çok yemeğin yapım aşamasında bunun kullanılması da bazı işlemler ister. Bunlardan birisi de besinin saklanmasıdır.

Ekşi mayanın saklanması kullanım ömrünü uzatmaktadır. Bu nedenle uygun koşullarla saklanmalı ve tazeliğini bozmadan kullanılarak yemekler yapılmalıdır. Peki ekşi maya nasıl saklanır?

Mayanız yapıldıktan sonra kendi kavanozunda ağzı kapalı olarak dolaba atılmalıdır. Bu şekilde temel saklama işlemi yapılmaktadır. Ancak ekşi maya saklanırken yapılması gereken çeşitli işlemler de olacaktır.

Ekşi Maya Nasıl Kullanılır?

Ekşi Maya Nasıl Kullanılır?

Bu mayanın kullanıldığı pek çok nokta vardır. Ancak bu maya genellikle hamur işlerinde kullanılmaktadır. Özellikle ise Türk halkının çok sevdiği bir besin olan ekmeğin temeli bu mayadan oluşur. Bu da ekşi maya nasıl kullanılır merakını getirir.

Hamur işlerinde ekşi maya, genellikle hamur işlerinin çoğunu oluşturur. Bu durum ise fırınlarda hamur ile beraber kullanımıyla oluşur. Bu tariflerde dikkat edilmesi gereken noktalar da mevcuttur.

Bu gıda ile kullanılan tariflerde mayanın tam zamanında beslenmiş ve kıvamında olması gerekir. Kullanılırken dikkat edilecek başka bir nokta ise nem oranıdır. %100 Nem oranı olan bu gıdaların beslenmesinde 1 su bardağı un ve yarım su bardağı su gerekmektedir.

Bu nedenle mayanızın nem oranına göre besledikten sonra kullanmalısınız. Ayrıca tarife geçilmeden bu ürün yeni beslenmiş olmalıdır. Bu durum kabarmasını daha kolay bir hale getirir. Kullanılırken de kabarmasını anlamanız gerekmektedir. Kabaran ekşi mayanın üstü göz göz olur. Böylece kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktalar sinoplukoca.com ile öğrenilmiştir.

Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

Ekşi maya nasıl saklanır demeden önce nasıl yapılacağını bilmek gerekmektedir. Çünkü besininiz olmadan saklayacak bir şey de olmaz. Bu da ekşi maya nasıl yapılır sorularını oluşturur.

Bu mayayı yapmak için gerekli en önemli şey sabırdır. Yapımı bir hayli zahmetli ve süre ister. Ancak yapıldığında da beraberinde getirilecek yemekler beklediğinize değecektir.

Mayanızı yapmak için yeterli sabra sahip olduktan sonra artık malzemelere geçilebilir. Yapım için gereken temel iki malzeme vardır. Bu malzemeler un ve sudur. Un ve su hazır olduktan sonra bir de kabuklu üzüm kullanılır.

Kabuklu üzümler bir avuç kadar alınıp, dilimlenip cam kavanozun içerisine atılmalıdır. Daha sonra 1 su bardağı su ve 1 su bardağı un kavanoza eklenmelidir. Bu işlemden sonra kavanozu sararak sıcak bir ortamda bir gün bekletilmesi gerekir. Bu işlem fermantasyonun başlaması içindir. Fermantasyon işlemi kimi zaman 4-5 gün de olabilir.

Eğer bu süreçte mayanın üzerinde minik baloncuklar oluşuyorsa mayanız yaşıyor demektir. Bir diğer işleme geçilebilir. Bu besin maddesi fermantasyon işlemini gerçekleştirdiğinde dilimlenen kabuklu üzümler tahta bir kaşık ile çıkartılabilir. Daha sonra kullanmak için mayanın yarısı başka bir kaba alınmalıdır.

Kalan mayaya biraz un ve su ekleyerek mayanın beslenmesi gerekir. Beslenmelerden sonra suya konduğunda maya dibe çöküyorsa hazır değildir. Ancak su üzerinde yüzüyorsa kullanıma hazır demektir. Ekşi mayanın hazırlanışı için mayayı beslemek gerekir. Peki ekşi maya nasıl beslenir?

Ekşi Maya Nasıl Beslenir?

Ekşi maya nasıl saklanır sorusu yanıt bulurken saklanma esnasında beslenmesi gerektiği de öğrenilmiştir. Saklarken belirli bir şekilde besleyerek daha uzun süreli kalmasını ve bozulmadan tüketilmesini sağlamak mümkündür.

Bu maya, canlı bir besindir. Bu nedenle bu besini sürekli beslemek gerekmektedir. Beslenmediği takdirde ekşi mayanız kullanılamaz hale gelebilir. Bunun gıdası su ve undan oluşur.

Maya yapıldıktan sonra kendi kavanozunda ağzı kapalı olarak dolaba atılmalıdır. Bu şekilde fermantasyon yavaşlar ve mayanın beslenmesi de yavaşlar. Beslenme yavaşlasa da ilk günlerde bu besin maddesi henüz bebek olduğundan üç günde bir çıkarılıp beslenmelidir. Olgunlaşınca da 7 ya da 10 günde bir beslenebilir.

Saklama işlemi bu şekildedir. Bu düzen ile yalnızca su ve hamur kullanılarak besleme yapılabilir. Beslenirken kullanmak için de yalnızca kullanılacak kadarı alınmalı, kalan kısmı yine aynı düzenle beslenilmelidir. Düzenli beslenen ekşi maya ne kadar bekletilir merakı da bir hayli fazladır.

Ekşi Maya Ne Kadar Bekletilir?

Ekşi Maya Ne Kadar Bekletilir?

Ekşi maya beslendikten sonra kaç gün saklanacağı merak edilen unsurlardandır. Maya, düzenli bir şekilde beslendikten sonra ve olgunlaştıktan sonra bilindiği üzere 7 ila 10 gün içerisinde bir defa beslenmelidir.

Eğer maya bu süreçte düzenli olarak beslenirse bozulmaz. Bitene kadar gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Çünkü çok uzun bir ömre sahip olur.

Ancak 10 günden fazla bir süre beslemezseniz yavaş yavaş güçsüzleşmeye, bozulmaya başlayacaktır. Bu durumda ekşi maya beslenmeden en fazla 10 gün boyunca bekletilmeli, bu süre daha fazla uzatılmamalıdır.

bozudluğu nasıl anlaşılır

Ekşi Mayanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Ekşi maya nasıl saklanır sorusu tamamen giderildikten sonra ekşi mayanın bozulduğu nasıl anlaşılır merakı da hazırlarken ya da saklarken herhangi bir hata yapan, bozuldu mu diye şüpheye düşen kişilerin aklındaki sorulardan birisidir.

Ekşi maya, mayalar, bakteriler ve mikroorganizmalardan oluşur. Bu nedenle kapalı bir ortamda beklediği sürece ve beslendiği sürece bozulmaz. Beslenmezse ya da kapalı bir ortamda bulunmazsa o zaman küflenir ve bozulmaya başlar. Yani bozulduğunu anlamanın yolu yeşil küfler oluşmasıdır. Siyah ya da gri küfler bozulmanın habercisi değildir.

Mayanız kabarmadığında bozulduğu anlamına gelmez. Bu durum yalnızca kuvvetli olmadığının habercisidir. Kuvvetli olması için de düzenli beslemek yeterli olacaktır. Aynı zamanda ekşi mayanın sulanması da bozulduğu anlamına gelmez. Yalnızca beslenme zamanının geldiğinin habercisidir. Bu durumda suyunu döküp alt kısımdan alınan hamur tekrardan beslenmelidir.

Yani kısacası ekşi maya bozulması gibi bir durum maya beslendikçe ve açıkta kalmadıkça bozulmaz. Ancak bu hatalardan birisi yapıldığında maya küflenir ve bozulduğu anlaşılır. Ancak mayada gri-siyah küfler, sulanması, kabarmaması gibi durumlar bozulduğunun habercisi değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap