Bamya Buzlukta Nasıl Saklanır? Nasıl Pişirilir?

Bamya Hakkında Makalemizi Sesli Dinlemek İstermisiniz?

Bamya Buzlukta Nasıl Saklanır? Nasıl Pişirilir? Bamya Yaz aylarının vazgeçilmez tatlarından, ne yazık ki yaz mevsimi geçince artık taze olarak bulunamıyor. Aslında günümüzde neredeyse her meyve ve sebze mevsimden bağımsız olarak var. Her zaman bulunabilse de mevsiminin dışında rastlananların hormonlu olduğu biliniyor.

Hem içeriğindeki faydalı vitamin ve mineraller hem de lezzeti itibariyle yaz kış sofralarımızda bulunmasını istediğimiz sebzelerden. Üstelik sağlıklı yaşamak isteyenlerin kilo kontrolü sağlamada da şahane destekçilerinden. İşte böylesine yararlı bir besin olan Bamya buzlukta nasıl saklanır diye merak ediyor olabilirsiniz. Zira ömrünü uzatıp dilediğimiz zaman hemen ulaşabileceğimiz şekilde muhafaza etmek bu yöntemle mümkündür.

Bamya Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Bir meyve veya sebzenin raf ömrünü uzatmanın yollarından birisi dondurarak saklamaktır. Dondurulan besinin bozulması önlendiği gibi vitaminlerini de içine hapsolup günden güne yok olması engellenmiş olur.

Hafif bir yemek olarak zeytinyağlı, etli ya da çorba olarak pek çok kişinin damak tadına hitap eder. Ancak bu nefis sebze narin yapılı bir içeriğe sahip olduğundan kısa sürede bozulabilir. Yaz bitmeden bamya stokları oluşturmak tüm kış rahat etmeye ve bamyayı mutfağınızdan eksik etmemeye yarayan çok iyi bir fikir olacaktır.

Saklama yöntemleri nelerdir bazında derin bir inceleme yapıldığı vakit iki seçenek ile karşılaşmak mümkündür. Bazı yörelerde çeşitli yemeklerde kullanılmak üzere kurutulmuş olarak her evde mutlaka bulunur. Bamya yıkanıp ayıklandıktan sonra açık havada birkaç gün tutulup kurutulur. Böylece vitamin değerleri sabit kalıp kuruyan kış boyu bir kavanozda ve oda ısısında saklanabilir.

Bir diğer saklama usulü ise derin dondurucuda bamya saklama olarak bilinir. Dondurucuda muhafaza edilecek olan bamya birkaç farklı yöntem ile  hazırlanıp paketlenir. Ardından dondurucuya konup istenilen zamanda yemeye uygun hale gelir. Buzlukta nasıl saklanır sorusunun yanıtı bu şekilde verilmiş olur.

Bamya Buzlukta Nasıl Saklanır
Bamya Buzlukta Nasıl Saklanır

Çiğ Bamya Buzlukta Nasıl Saklanır?

Kişisel tercihlere, damak zevklerine ve bölgeden bölgeye farklılık gösteren gıda saklama koşulları türlü türlüdür. Ancak ortak bir nokta var ki, o da meyve yahut sebzeleri mevsiminde hazırlamaktır. Böylece her zaman sağlıklı beslenebilmek için bu pratik yöntemi tercih etmiş olmaktır.

Bamya çeşitli şekillerde muhafaza edilebilir. Buzlukta nasıl saklanır burada mevcuttur. Fakat muhafaza etmeden önceki hazırlık şekilleri bamyanın tadında birtakım farklılıklar meydana getirecektir. Bu doğrultuda herkes kendi sevdiği lezzeti yakalayıp buna uygun hazırlık yöntemi tercih edebilir.

Çiğ bamya buzlukta nasıl saklanır diye merak ediyorsanız siz bu işin tamamen en pratik varyasyonunu tercih ediyorsunuz demektir. Aldığınız bamyayı ayıklayıp ardından yıkayın. Diğer sebzelerde olduğu gibi temizleme ve ayıklamadan önce yıkamamalısınız. Çünkü bamya ıslandığında mukuslu dokusu ortaya çıkıp salgılar elinize yapışacağı için ayıklaması bir hayli zor olabilir. Temizlenip yıkanan bir rulo havlu yardımıyla güzelce kurutulur. Ardından buzdolabı poşetlerine direkt yerleştirilip muhafazaya hazırdır. Bu şekilde 6 ay ile 1 yıl arası saklayabilirsiniz.

Taze Bamya Buzlukta Nasıl Saklanır?

Buzlukta nasıl saklanır ve püf noktaları nelerdir adım adım dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bazen pratiklik olması açısından direkt olarak bir işlem uygulanmadan dondurucuya koyulur bamyalar. Bunlar pişirildikten sonra lezzetlerini kaybedebilmektedirler.

Taze bamya, tazeliğini buzluktan çıktıktan sonra da korusun istiyorsak birtakım kolay hazırlıklar ile bunu sağlayabiliriz. Bu tamamen kişilerin damak tatlarına ve bamyayı kullanacakları yemekler ile pişirme yöntemlerine göre şekillenir.

Ayıklanıp temizlenen bamya çiğ olarak doğrudan buzluğa atılabilir. Diğer en çok tercih edilen versiyon ise şoklama olarak tabir edilen hazırlama yöntemidir. Bu yöntemde bamyalar önce kaynar suya ardından hemen buzlu suya alınır. Şoklama yapıldıktan sonra hava almayan vakumlu bir buzdolabı poşetine alınıp saklamaya hazır hale gelmiş olur.

Kışlık Bamya Buzlukta Nasıl Saklanır
Kışlık Bamya Buzlukta Nasıl Saklanır

Kışlık Bamya Buzlukta Nasıl Saklanır?

Kışın da bamya yemekten mahrum kalmamak için çeşitli saklama yöntemlerine başvurulmaktadır. Besin ögelerini ve lezzetini kaybetmeden saklamak bazı ufak dokunuşlar ile mümkündür.

Bamya kurutmak da bir saklama seçeneği olmasına rağmen buzlukta saklamak çok daha fazla rağbet gören bir muhafaza şeklidir. Bu sayede olası bir böceklenme, çürüme ya da bozulma ihtimali sıfırlanmış olur. Aynı zamanda hiçbir vitamin de kaybolmadan saklanmış olur.

Kışlık bamya buzlukta nasıl saklanır basit bir tarif ile herkesin yapabileceği türdendir. Fakat her ne kadar kolay olsa da püf noktalarına mutlaka uyulmalıdır. Aksi halde bamya buzluktan çıkarıldığında poşet gibi olup tüm nefasetini kaybedebilir.

Bamyayı dilerseniz şoklama yöntemiyle buzlukta saklayabilirsiniz. Temizlenen bamyalar limonlu kaynar suda 5 dakika tutulduktan sonra 5 dakika da buzlu suda bekletilir. Sonrasında hava almayan bir buzdolabı poşetine alınır. Bir diğer yöntem ise porsiyonluk yemekler halinde hazırlamaktır. 

Tıpkı bamya yemeği yapıyor gibi; yağ, soğan, salça ve domates ile 5 dakika hafif ateşte çevrilen bamyalar tam olarak pişirilmeden ocaktan alınır. Soğuduktan sonra bir yemeklik olacak şekilde poşet ya da kaplara konup buzlukta saklanabilir. Bu haliyle çıkarılıp pişirilmesi son derece kolay olup hazır yemeğinizin buzlukta saklanması da son derece pratiklik katacaktır. Bamya buzlukta nasıl saklanır merak ediyorsanız bu seçenekler iyi birer tercih olacaktır.

Bamya Derin Dondurucuya Nasıl Konur?

Her türlüsü harika bir tat olan derin dondurucuya nasıl konur ayrıntıları ile mühim olan bir hazırlıktan oluşur.

Alışık olunan damak tadı ve bamyanın sevilen tüketim şekli kişilerin saklama şekillerini de belirleyen bir kriterdir. Buna göre eğer yemeklik hazırlıyorsanız tam bir yemek gibi hazır edip bu şekilde saklayabilirsiniz. Şayet çorba, salata ya da farklı şekillerde kullanacaksanız farklı şekilde saklayabilirsiniz. O zaman da yalnızca suyla şoklama yaparak derin dondurucuda bamyanızı saklamanız mümkündür.

Her ne usul ile muhafaza edilirse edilsin, dondurarak saklamak o besinin en sağlıklı raf ömrü uzatma şeklidir.

Bamya Nasıl Pişirilir
Bamya Nasıl Pişirilir

Bamya Nasıl Pişirilir?

İgrus sağlıklı yaşamak isteyenlerin durağıdır. Beden ve ruh sağlığının yediklerimizden müteşekkil olduğunun bilincinde bir sitedir. Bu nedenle yediğimiz içtiğimiz her şeyin en sağlıklı ve doğal halinin korunması bizler için önemlidir.

Sağlığına önem veren, damak tadından da ödün vermek istemeyenlerin bayıldığı bir besindir. Çeşitli yörelerde farklı içerikler ile pişirilse de her türlüsü son derece lezzetli ve hafif bir yemek olmaktadır. Üstelik çocuklar ve bebekler için de oldukça besleyici olan bamya her yaştan bireyin yiyebileceği bir yemektir.

Bamya nasıl pişirilir diye bir alternatifler arıyorsanız doğru yerdesiniz. Öncelikle bamyayı nasıl yemek istediğinize karar vermelisiniz. Haşlama mı, zeytinyağlı mı, kıymalı mı ya da çorba olarak mı? Temel olarak yağ, salça ve soğana ilave edilen bamya kısık ateşte ve çok az su koyularak pişirilir. Çünkü kendi buharında pişen bamya güzel de bir kıvam alıp çok daha lezzetli olacaktır. Et ilavesiyle, limon sıkılarak ya da terbiyeli çorbalarda da tüketilen bamyayı nasıl hazırlayacağınız yalnızca tercihinize kalmıştır.

Haşlamadan Bamya Nasıl Saklanır
Haşlamadan Bamya Nasıl Saklanır

Haşlamadan Bamya Nasıl Saklanır?

Dengeli ve sağlıklı beslenmede mutlaka yer verilmesi gereken bir yaz sebzesidir. Fakat yaz sebzesi olan bu lezzete kışın da ulaşmak mümkündür. Bunun için bamyayı haşlayarak saklamak uygun bir yöntem olabilir. Fakat başka şekillerde de saklamak mümkündür.

Nasıl saklanır buna baktığımızda ilk olarak kurutma yöntemiyle karşılaşılır. Ama kuru bamya sevmeyen ya da taze olarak kullanmak isteyenler için bamya buzlukta nasıl saklanır üzerine hazırlanan tarifler çok daha ilgi çekicidir.

Çiğ olarak ya da yemek şeklinde birkaç dakika ocakta tutularak hazırlanan en sık tercih edilen saklama yöntemlerinden biridir.

69620