Doğru Oturmak Antrenmana da Fayda Sağlamaktadır

Doğru Oturmak Antrenmana da Fayda Sağlamaktadır. Duruş, oturma ve kötü postür yalnızca antrenmanlarınızı değil, genel sağlığınızı da kötü yönde etkilediğini biliyor musunuz? Bir an önce doğru oturmaya başlamalısınız.

Uzun süre oturur pozisyonda, aynı duruşu koruyarak hareketsiz kalmak rahatsızlık verici, insan doğasına ters ve sağlığa zarar veren bir “eylemsizliktir” diyebiliriz. Kalçaların gerilmesi, bacak kaslarının güç kaybetmesi ve bel fıtığı riskini arttıran omurga bozukluklarına neden olması, yaşanacak sağlık sorunlarında birkaçıdır sadece. Hareket etmemekten kaynaklanan diğer komplikasyonlar içerisinde kalp sorunları, zayıf beyin işlevselliği ve hatta erken ölüm riskini de söyleyebiliriz. Hemen edişelenmeyin. Kamburunuz varmış gibi oturmaktan kolayca kurtulamayı ve “belinizi doğrultabilmeyi.” öğrenmelisiniz.

Sorun

Sabit kalarak, uzun zaman oturmak, omurgayı olması gerekenden fazla bükerek kalp rahatsızlıkları riskini arttırabilme ihtimali de söz konusudur. American Journal of Epidemiology dergisinde çıkan 14 yıllık bir araştırma ile; 53.440 erkek ile 69.775 kadının gün içerisinde kaç saatlerini oturarak geçirdikleri araştırıldı. Gün içinde altı saatten daha uzun süre oturanların, günde üç veya daha az saat oturanlara nispeten kalp-damar rahatsızlıklarına yakalanma risklerinin daha yüksek olduğu saptandı. Fazla oturmak bir de sırtınızı güçsüz kılıyor ki sırtın squat, deadlift ve bench press için ne kadar önemli olduğunu hatırlatmaya gerek duymuyoruz. ÖZet olarak performansınız da düşmesine neden olan bir faktör olduğunu bilmelisiniz.

Neden

Hareketsiz bir hayat; kısır ve “yağlı” bir döngü meydana getiriyor. Aktif olarak egzersiz yapmadığınız için oturuyorsunuz, oturduğunuz için de aktif olamıyorsunuz. Orangetheory Fitness spor kulübünün genel müdürü Mike Alteri, “Sırt ağrılarından dolayı rutinlerine kettlebell swing ve deadlift gibi hareketleri eklemek istemeyen çok insan var” diyerek ekliyor;

Doğru Oturmak için Çözüm

“Ancak hareketsiz kalmak aslında daha çok ağrıya yol açıp postürü bozuyor.”

Doğru Oturmak için Çözüm

Üç kelime: Kalkın ve esneyin! 

Günümüzün büyük bir bölümünü oturarak ve öne eğilerek bitiriyoruz. Kulağa çok normal gibi gelse bile, ayağa kalkıp sırt kaslarınızı esneterek postürünüzün bozulmasını engeleyebilirsiniz. Örneğin; ofisteyken sandalyesiz masalar kullanmayı tercih edebilirsiniz. Fitness salonundayken ise Alteri squat ve deadlift gibi büyük birleşik egzersizler uygulamanızı tavsiye ediyoruz. “Duruşunuzu düzeltmek için yapacağınız en temel ve faydalı hareketler bunlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap