Doğru Antrenman ve Dengeli Beslenmenin Önemi

Doğru Antrenman ve Dengeli Beslenmenin Önemi. Antrenman çalışmalarınızı yaptığınız dönemlerde, beslenme şeklinizi kendi hedeflerinize göre düzenlemeniz oldukça mantıklı bir seçenektir.

Hedefiniz en üst düzeyde yağ yakımı sağlamaksa ve önemli herhangi bir sağlık sorununuz bulunmuyorsa, antrenmanı sabah aç şekilde yapmanız daha etkili sonuçlar almanızı sağlar. Sabah aç karnına yapılan kardiyolar, yağ yakımının maksimum düzeyde gerçekleşmesine yardımcı olur.

Fakat sabah antrenmanları herkese göre değildirler ve özellikle güç antrenmanları yapan kişiler, sabah saatlerindeki antrenmanlarda iyi bir performans gösterme sorunu ile karşılaşabilirler. Böyle zamanlarda, yemeğinizi yedikten iki saat sonra antrenman yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Antrenmanı iki saat sonra yapmanızı önermemizin sebebi; ne kadar hızlı kana karışan ürünler tüketseniz de, vücudun kendi döngüsünde sindirim süresi 2 saati bulmasından kaynaklanıyor.

Sindirim süresinin tamamlanmasını neden bekliyoruz diye aklınızda sorular oluşabilir. Şöyle ki; antrenman esnasında, vücudunuz çalıştığınız kas grubuna kan akışı yönlendirmektedir. Sindirim sürecinde antrenman yapmak demek, kan akışının midede sindirime yönelmesi ve kasların ihtiyaç duyduğu kan dolaşımının sağlanamaması anlamına geldiğinden bu süreye uygun hareket etmeliyiz. Bu da performans kayıplarına engel olacaktır. Kahvaltıdan, öğle ya da akşam yemeğinden en az 2 saat sonra antrenman yapmanız sağlığınız için en yararlı olan seçenektir.

doğru antrenman doğru beslenme

Antrenmanlarınızdan yüksek oranda verim elde etmek için gün içerisinde her dakikayı iyi planlamanız en mantıklısıdır. Uyku sorunları, yanlış beslenme gibi faktörler performans ve güç düşüklüğünün temel sebeplerindendir. Tüm bunlara dikkat etmeyip, spordan önce bir enerji içeceğiyle durumu kurtarmaya çalışarak geçiştiriyorsanız, büyük hata yapıyorsunuz. Fakat her şey iyi gitmesine rağmen, antrenmanlarda yeterli performansı gösteremediğinizi hissediyorsunuz ve enerji düşüklüğünüz varsa antrenmanlardan önce kahve, espresso gibi kafeinli içecekler ve kana hızlı karışan hurma gibi kuruyemişleri tüketmenizi tavsiye edebiliriz.

Antrenmanlarınızın ardından protein, karbonhidrat ve yağ kaynaklarını almak için hiç zaman harcamadan sağlıklı bir öğün yemelisiniz. Antrenman esnasında yıpranan kaslarınızı gerekli tamirat için beslemenize dikkat etmelisiniz. Antrenman sonrası 45 dakika bu anlamda oldukça önemlidir. Bu süreçte protein ve karbonhidrat kaynaklarını mutlaka tüketerek, kaybettiklerinizi telafi etmelisiniz.

Sizler için düzenlediğimiz beslenme önerilerini uyguladığınızda, spor yapmadığınız ve dinlendiğiniz günlerde beslenme düzeninizde çok fazla değişiklik yapmanıza gerek kalmadığını göreceksiniz. Ayrıca dinlenme günlerinde tüketilen fazla protein ve karbonhidrat, vücudun daha sonraki toparlanma sürecinde kullanılabildiğini unutmamalısınız. Yağlanma probleminiz varsa, spor yapmadığınız günler aldığınız kalori miktarını biraz daha düşürebilir, kontrollü beslenme yönünde ilerleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap