Antrenman Öncesi Depoyu Doldur! Nasıl Beslenmeliyiz?

Antrenman Öncesi Depoyu Doldur! Nasıl Beslenmeliyiz? Antrenmanın, zorlu bir süreç olduğunu biliyoruz. Bu zorluğun nedenini ise kaslarda meydana gelen hasarlar ve hasarlara bağlı yıkımlar olarak özetleyebiliriz.

Kalori harcamaya bağlı olarak kan şekerinizin düşmesine neden olan antrenmanlarda; kaslarınızda egzersize bağlı hasar oluşur ve terlemeye bağlı sıvı kaybetmeniz kaçınılmazdır.

Böyle olumsuz durumları en aza indirebilmek için özellikle antrenman öncesi beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Doğru ve sağlıklı bir beslenme ile; enerjinizi koruyabilir, performansınızı arttırabilir, kas yıkımını yavaşlatabilir hatta antrenman sonrası kas onarımını da hızlandırabilirsiniz.

Teksas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, antrenmandan önce protein ve karbonhidrat içeren bir içecek tüketen sporcuların, aynı içeceği antrenman sonrası tüketenlere oranla protein sentezinin daha fazla olduğu tespit ettiler. Bu tarz içecekler, 6 gram temel amino asitleri içeren protein ve 35 gram karbonhidrat barındırmaktadırlar.

Antrenmandan Ne Kadar Önce Beslenilmeli?

Antrenmandan Ne Kadar Önce Beslenilmeli?

Şayet antrenman öncesinde ne yiyip, ne içtiğinize dikkat ederseniz durumlar olumlu yönde değişiklik göstermeye başlarlar.

Sindirim işlemi esnasında, mide ve bağırsak çevresi kasılır ve besinlerin kana geçmesini sağlayan bir sistem mevcuttur. Fakat bu kan kitlesine, antrenman esnasında performans için de ihtiyaç duyduğunuzu bilmelisiniz. Bu nedenle yeterli faydayı ve performansı elde edemeyeceğinizi de belirtmekte yarar var.

Fakat antrenman sırasında kanınızda yeterli besin bulunmuyor ise bu durumun performansınıza olumsuz yansıyacağı anlamına gelmektedir.

Antrenman Öncesi Ne Tüketilmeli?

Antrenman öncesi karbonhidrat,

  • Kas ve karaciğerdeki glikoz depolarını doldurarak, performansınızı arttırmanız mümkün olacaktır,
  • İnsülin seviyenizi arttırarak, sizi kas yıkımından korumaya ve protein sentezine destek olacağını söyleyebiliriz.

Yoğun ve zor bir antrenman programlıyorsanız, muhakkak antrenman öncesinde karbonhidrat almaya dikkat etmelisiniz. Uzun süreli egzersizlerde kas yıkımını engelleyen ve performansınızı yükselten en önemli arkadaşınız karbonhidrat olduğunu hatırlatalım!

Antrenman öncesi protein,

  • Antrenmandan sonra kas hacminin yıkımını engelleyen ve gelişim için yeniden onarılmayı başlatılmaktadır.

Antrenman öncesi süt ve süt ürünleri kesinlikle tüketmemeye özen gösterin! Bu gibi ürünlerin sindirimi zor olduğu için gaz oluşumuna sebep olacak ve antrenmanda size sıkıntıya sokacaktır.

Antrenman öncesi yağ,

  • Basit karbonhidratlar, kana daha hızlı karışmaktadırlar. İlk zamanda enerjiniz yükselse de daha sonra kan şekerinizi düşürecek ve gücünüzü kaybetmeye başladığınızı fark edeceksiniz.
  • Tükettiğiniz diğer besinlerin sindirim süresi üzerinde de etki oluştururlar. Bu durum egzersiz esnasında gereksinim duyduğunuz besinlerden mahrum kalmanıza sebep olmakta ve performansınız düşürmeye neden olmaktadır

Antrenman öncesinde tüketeceğiniz, protein ve karbonhidrat miktarına bakılmaksızın, 10 gr. yağdan fazlasını tüketmemeniz ekstra fayda sağlayacaktır.

Antrenman öncesi kafein,

  • Performansınızı yükseltmeye ve daha fazla kalori harcamanıza yardımcı olacaktır.

Kafeinden tam verim yani yüksek performans almak istiyorsanız, antrenmandan 40-45 dakika önce tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap