Doğada Bulunan 4 Temel Kuvvet Hangileri?

Doğada bulunan 4 temel kuvvet

Doğada bulunan 4 temel kuvvet; kütle çekim kuvveti, elektromanyetik kuvvet, zayıf ve güçlü nükleer kuvvet olarak sıralanır.

İçeriğimizde ve Doğa Temel Kuvvetler 4 Temel Kuvvet Fiziksel Kuvvetler Gravitasyonel Kuvvet Ele detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Doğada
Doğada Bulunan 4 Temel Kuvvet Hangileri?

Fizik mevzularına ilgi duyuyorsanız, doğadaki temel kuvvetler konusunu daha detaylı öğrenmek için okumaya devam edin.

Doğada Bulunan Temel Kuvvetler Nelerdir?

Kütle Çekim Kuvveti

Bütün temel kuvvetler içinde en zayıf olanı kütle çekim kuvvetidir. Kâinatın bugünkü hâle gelmesinde en büyük rolü bu kuvvetin üstlendiği kabul edilir.

Newton’ın literatüre kazandırdığı bu kuvvet yalnızca çekme özelliği gösterir. Kuvvetin büyüklüğü kütleler arasında bulunan mesafenin karesiyle ters orantılıdır.

Buna karşılık kütlelerin büyüklüğü ile kuvvet doğru orantı sergiler. Kütle çekim kuvvetleri sonsuz menzillidir. Sonsuzda ise sıfır değerine ulaşılır.

Elektromanyetik Kuvvet

Elektrik yüklerinin etkileşmeleri bu kuvvet ile tanımlanır. Durgun elektrik yükleri etrafında elektrik  meydana gelir. Her durgun yük sadece elektrostatik etkileşmelerde yer alır.

Zayıf Nükleer Kuvvet

Atom çekirdeklerinin ve çeşitli parçacıkların kararsız olması, bu kuvvet sayesindedir. Atom çekirdeği boyutunda etki eder.

Güçlü Nükleer Kuvvet

Atom çekirdeği nötr (yüksüz) nötronlar ve + yüklü (pozitif) protonlar içerir. Bunlar, atom çekirdeğinin yapısında güçlü nükleer kuvvet ile bir araya gelir.

En şiddetli kuvvet budur fakat etkisini yalnızca atom çekirdeği boyutunda gösterebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir