Dara İsminin Anlamı

Dara İsminin Anlamı

Dara İsminin Anlamı İsimlerin gücü çok önemlidir. Bir kişinin ismi, o kişi için herhangi bir dilde en tatlı ve en önemli sestir. İsim, belki de sadece kişinin hayatını etkilemekle kalmaz aynı zamanda çevresindeki her şeyi de etkiler. Bu nedenle ebeveynler, çocuklarına isim seçerken anlamlı, kulağa hoş gelen ve güzel isimlere yönelir. Merak uyandıran isimler arasında Dara ismi de yer alır. Pek çok kişi tarafından Dara isminin anlamı, fazlasıyla merak edilmektedir. Renk sembolü mavi olan ve erkek ismi olarak kullanılan Dara isminin anlamı, özellikle ekranların sevilen Kırmızı Oda dizisindeki, uyku problemi çekmesi yüzünden birçok sorunla karşı karşıya kalan Dara karakterinden sonra iyice merak konusu olmuştur. Hatta karakterin diziye girişinden sonra, ismin popülaritesi bir hayli artmaya başlamıştır.

“Dara isminin kökeni nedir?” ve “Dara ismi Kur’an’da geçiyor mu?” soruları da sıkça sorulmaktadır. Kökeni Farsça olan Dara isminin Kur’an’da geçmemesi, bu ismin ülkemizde koyulamayacağı anlamına gelmez. Yeni doğanlara, anlamları bakımından Dara ismi koymanın hiçbir sakıncası yoktur. Türkiye’de Dara ismini kullanan 263 kişi vardır. Türkiye’de Dara ismine sahip ünlüler çok azdır ve bilinen en ünlü kişi, 1973 Bitlis doğumlu yazar Dara Fete Akpolat’dır. Dara kelimesi anlam olarak, genel Türkçe lügatında bir tür ağırlık ölçüsü olarak öne çıkar. Terazide boş bir kabın ağırlığını bulmak amacıyla terazinin diğer kefesine konan ağırlık veya bir kabın boş durumdaki ağırlığı olarak geçen bu kelime, aynı zamanda melik, hükümdar veya kumandan anlamına da gelir. Dara, dokuzuncu Fars hükümdarı Keykubat’ın ve Cenab-ı Hakk’ın da bir ismidir.

Dara kelimesi, TDK Genel Türkçe Sözlüğüne göre terazi dengelemede kullanılan çivi, taş, demir, abra ya da benzeri malzemelerdir. Yine TDK Genel Türkçe Sözlüğüne göre yük taşıyan bir aracın boş durumdaki hali anlamına da gelen kelime, bütün bu anlamları ile birlikte bir malın net ve brüt ağırlıkları arasındaki fark, boş ağırlık, kabın kütlesini yok saymak için analitik kimyada kullanılan kütle, düz yer gibi belirli yerlerde de kullanılır. Dara, aynı zamanda Mardin’in 30 kilometre güneydoğusundaki Oğuz Köyü’nde bulunan ve Yukarı Mezopotamya’nın en önemli yerleşim yerlerinden olan antik bir kentin ismidir. Dara Antik Kenti’nde, yapılan kazı çalışmalarının ardından, 1500 yıllık bir geçmişe sahip, dünyanın benzersiz toplu mezarının yanı sıra, çeşitli yapılarla birlikte halk arasında zindan olarak adlandırılan ve Yerebatan’dan daha derin bir su sarnıcı ortaya çıkarılmıştır.  

İçerisinde toplam dört harf bulunan Dara isminin harflerinin karakteristik özellikleri şu şekildedir: D harfi, üstün gücü, hırslı ve zorluklara karşı direnen bir kişiliği ifade eder. Kişinin kendisini temsil noktasında güç esastır. A harfi, olayları algılama ve analiz gücünü ifade ettiği gibi hem enerjik hem de atılgan bir kişilik anlamına da gelir. Mantık yürütme ve mantıklı düşünme yeteneği gelişmiş bir karakteri de çağrıştırır. R harfinin anlamı ise karar vermede zorlanan sert ama tereddütlü bir kişiliktir. 

Numeroloji toplamı 28 olan Dara ismine sahip kişilerin özellikleri arasında, ayakları yere sağlam basmak gelir. Ailelerine fazlasıyla bağlı olarak tanınan bu kişiler sıcakkanlı ve sempatik olmalarıyla dikkat çeker. Özgüvenleri yüksek olan, mükemmel ve güçlü olmayı seven, liderlik vasıflarına sahip, düzenli ve sistemli olmayı ilke edinmiş bu kişiler, yenilikçi, mantıklı, sağduyulu oldukları kadar özgür bir ruha da sahiptir. Baskı altında olmayı sevmedikleri gibi kendilerine özgü düşünce ve görüşleri vardır.

Çevresine en olumsuz şartlarda bile pozitif enerji yaymayı başarabilen Dara isimli kişiler, cesur insanlardır. Oldukça dışa dönük ve üretken olan bu kişilerin olumsuz özellikleri arasında, otoriter ve kontrolcü olmaları sayılabilir. İç dünyalarındaki yoğun duyguları dışarıya yansıtan bu insanlar, olup bitenler üzerinde derinlemesine düşünmeyi sever. Bitmeyen bir enerji ile çalışabilen bu insanların, iş ahlakları da çok yüksektir. Ancak iş ve özel hayatları arasındaki dengeyi bazen ayarlayamazlar.

Dürüstlüğü ön planda tutan “Dara isimli insanların fiziksel özellikleri nedir?” diye sorulacak olursa öncelikle, fiziksel olarak ebeveynlerinden daha uzun boylu oldukları söylenebilir. Dara isimli insanların genellikle alınları geniş ve yüzleri ovaldir. Küçük gözlere ve kararlı bakışlara sahip bu kişilerin parmakları incedir.  Arda, Darga, Tara, Dora, Adar, Darimi, Damra, Deha, Taykara, Tuğra gibi erkek isimleri Dara ismine uyumlu isimler arasında sayılabilir. Dara ile uyumlu kız isimleri arasında ise Damla, Dünya, Akdora, Sara, Azra ve Dilara gibi isimler sayılabilir.  

dara-isminin-anlami-6750
Dara İsminin Anlamı

Dara isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Tanrı adlarından.
  • 2 – Eski İran hükümdarlarından dokuzuncusu.
  • 3 – Eski Fars hükümdarlarından dokuzuncusu Keykubat’ın bir ismi. * Hükümdar. * Cenab-ı Hakk’ın bir ismi.
  • 4 – Hediye (Rusça).

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça
Söylenişi: da:ra:
Kuran ‘da geçmiyor.

Dara ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Dara ismini kullanan 263 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Dara ismini kullanan 53 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Dara ismini kullanan 11 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Dara ismini kullanan 13 kişi bulunmaktadır.

Dara isminin Türkiye sıralaması

Dara en çok kullanılan 4612. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 2268. isimdir.

Dara ismini kullananların sayısı, son bir yılda 27 kişi artmıştır.

Dara isminin Harf Analizi

Kişiye Dara ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Dara İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Dara ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Dara isminin anlamını gözden geçirin!

Dara İsminin Numerolojisi

Dara isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

D: beş
A: bir
R: yirmi bir
A: bir
TOPLAM: 28

Dara ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

  1. Dara Singh: Hint güreşçi, aktör ve siyasetçi. Güreş kariyeriyle tanınmış ve birçok Hindistan filminde rol almıştır.
  2. Dara Ó Briain: İrlandalı komedyen ve televizyon sunucusu. Stand-up gösterileri ve televizyon programlarıyla tanınır.
  3. Dara Torres: Amerikalı yüzücü. Olimpiyat oyunlarında 12 madalya kazanmış ve birçok dünya rekoru kırmıştır.
  4. Dara Rolins: Slovak şarkıcı ve oyuncu. Müzik kariyerinde başarılı olan ve birçok hit şarkıya imza atan bir sanatçıdır.

Bu listedeki kişiler, Dara ismini taşıyan bazı ünlü örneklerdir. Dara ismi farklı kültürlerde kullanılan bir isim olduğundan, başka ünlüler de olabilir.

53800